Muhtemel FF Kahramanı: Jean Michael Seri


image by birol sezgin

Fantezi Futbol Türkiye olarak yaz transfer sezonunu sizler için açtığımızı ve Fantastik Transfer Dosyası etiketi altında 2019-2020 sezonunda tercih edeceğinizi düşündüğümüz futbolcuları mercek altına almaya başladığımızı daha evvel belirtmiştik. Bu yazı dizimizde yaz transfer döneminde transfer olan oyuncuların kısa hayat hikayesi, kariyer özeti, geçmiş yıl istatistikleri, duran topları kullanma olasılıkları, yeni takımlarında nasıl bir performans gösterecekleri ve belirlenecek olan tahmini fiyatları gibi Fantezi Futbolu ilgilendiren her şeyi tek tek yazıya dökeceğimizi açıklamıştık. Bu güne kadar bu sitede yazdığımız transferleri aşağıya tek tek sıraladım. Merak edip okumak isterseniz her birinin üstüne basmanız yeterlidir.


Ve şimdi sırada, yazı dizimizin on ikinci Fantezi Futbol Kahramanı, Fulham'dan kiralık gelen ve transfermarkt verilerine göre ligin açık ara en değerli oyuncusu olan (25m. euro) Galatasaraylı Jean Michael Seri...


Nerede ne zaman doğdu gibi detayları görsellendirdiğimize göre futbol kariyerine başladığı yıldan yazımızı başlatabiliriz. Afrika futbolunun data eksikliği nedeniyle elimizdeki ilk veriler dahi profesyonel yaşantısına ait. Africa Sports’da profesyonel oldu ve ardından Fildişi Sahili’nin en prestijli kulübü ASEC Mimosas’a transfer oldu. Burası ülkemizde dahi haberlere konu olmuş bir kulüp. 108 maçlık yenilmeme serisiyle dünya rekoru kendilerine ait.

🎪 Okumaya Devam Et...


İyi bir futbolcuysanız ve Avrupa piyasasında gözükememek gibi bir engeliniz varsa yolunuz mutlaka Portekiz’e düşer. O da kiralık olarak Afrika’dan B Takımı da olsa Porto’ya geldi. Çok zamanı yoktu zira artık 21 yaşındaydı. Ancak işler yolunda gitmedi. Porto onu A Takımı için yeterli görmedi ve geri yolladı. Ancak Portekiz’de onu yeterli gören başka gözler vardı. En üst iki ligi arasındaki asansör takımlardan biri olan Paçoz Ferreira, ona muhtaç olduğu şansı vermeye karar verdi. Sonuçta her Paçoz, gerçekten paçoz olmayabilirdi. Kabul etti. Zaten başka şansı da yoktu.


Ücretsiz satın alınan bir adam defansif orta saha olarak 69 maçta üç gol atıp, yedi de asist yapınca hatta daha önemlisi takım futboluna gözle görülür bir sıçrama yaptırınca Nice, 1 milyon euro ödeyerek futbolcuyu renklerine kattı. Fransız kulüp belki de kulüp tarihinin en karlı işini yapmıştı ancak o zamanlar bundan kendileri bile habersizdi.

Seri, bu fırsatı çok zor yakalamıştı ve heba etmeye de hiç niyeti yoktu. İki sezonda sakatlık veya ceza nedeniyle kaçırdığı tek bir maç dahi olmadı. Milli Takıma gittiği 2 maç dışında tüm maçlarda sahada yer aldı. 123 maçta 12 gol attı, 26 asist yaptı. Nice üçüncü olduğunda taraftar dahi bulundukları konuma inanamıyordu. Belhanda ve Balotelli ile birlikte yok ediciliğe soyunmuşlar, kulüp tarihinde 1959 yılındaki şampiyonluktan sonra gerçekleşmiş en başarılı sonuca imza atmışlardı.

Bir gün bir gazeteci Xavi’ye Seri’yi sordu. “Afrikalı Xavi hakkındaki düşünceleriniz nedir?” Öyle ya bir adam vardı ve o size benzetiliyordu. Xavi detaylıca araştırdı. Ve Seri’yi şöyle değerlendirdi. “Onu izledim. Kısa ve uzun pasları, taktiksel zekâsı, oyun organizasyonu üst seviyedeydi. Kısacası öyle bir oyuncu ki, Barcelona DNA’sı için gerekli olan tüm özelliklere sahip

Bunun üzerine Avrupa’da bir çok kulüp onun peşine düştü. Ancak Premier Lige yükselen Fulham mücadeleci bir takım kurma niyetindeydi ve 30 milyon euro ödeyerek devleri geride bıraktı ve Seri’yi renklerine bağladı. Bu Nice tarihinin en pahalı satışı, Fulham tarihinin de en pahalı alışı oldu.

İyi oyuncular almakla iyi bir takım kurmak arasında fark vardı. Fulham iyi bir takım ruhu oluşturamadı. Çıktığı gibi geri düştü. Ancak bazı transferlerin doğru olduğunu biliyorlardı. Yapılacak şey basitti. Ellerindeki yüksek maliyetli isimleri şampiyonlar liginde direkt oynayan kulüplere kiralayıp hem ekonomik olarak sarsılmayacaklar hem de tekrar Premier Lige döndüklerinde değerini katlamış, en azından değer kaybetmemiş oyuncularla tekrar deneyeceklerdi.

Galatasaray, Şampiyonlar Ligi, büyük hayaller ve Belhanda… Seri’ye gerekli çok fazla şey bir aradaydı.

Fatih Terim, UEFA Kupası ve Süper Kupayı kazanan ekibi yeniden kurmaya çalışıyordu. Ona orta sahada aç köpekbalığı gibi saldıracak adamlar yani Okan, Emre ve Suat’lar lazım. Seri bu yüzden gerekliydi. Teklif verildi. Fulham kabul etti. Galatasaray inanılmaz kaliteli bir futbolcuya çok uygun şartlarda sahip oldu. 30 milyonluk bir adamın 15 yıllık futbolculuk hayatında her yılı 2 milyon eder. 1,5 milyon euro kiralık ücret ve 2.8 milyon euro futbolcuya ödenecek yıllık ücret bu seviyedeki bir transfer için bedava denilebilecek rakamlardır.

PO Sosyal Lig oyuncuları 9m. euro ve üzeri bir oyuncu görecekler diye tahmin ediyorum. Defansif görevler nedeniyle oyunumuzda çok yazılacak bir oyuncu olmayacak. Zira PO Sosyal Lig hala defansif orta sahalar sorununu çözemedi.


Ancak Galatasaray, Seri’nin top kazanma ve topu ileri hızlı ve doğru yönlendirmeleri sayesinde çok daha fazla gol bulacak. Babel, Belhanda, Fegouli ile kalırlarsa Diagne ve Onyekuru daha garanti isimler olacaklar. Tabi Fatih Terim’in hücumu seven yapısı nedeniyle Seri’den birkaç maçta bir asist puanları da gelecek. Bunun sonucunda maç sonuçlarına göre gazete başlıkları şöyle olacak;

İlk haftalarda kazanınca;
Galatasaray Seri-nledi.

Galatasaray Seri’nin skor yaptığı maçta kazanınca;
Seri katil iş başında.

Arka arkaya kazanınca;
Aslan Seri’ye bağladı.

Kaybedince;
Galatasaray’a ser-seri kurşunu.
Aslan yere Seri-ldi.

Sezon sonunda Fulham’a geri dönünce;
Alışverişte Seri sonu.


Galatasaray’a, Seri’ye ve Sosyal Ligimize hayırlı uğurlu olsun.


Editör Notu: 5 gün önce 19 Temmuz’da Seri’nin doğum günüydü. Nevzat Köklü yazıyı yazana kadar bu durumu bilmiyordu, ben de bilmiyordum. Aramızdaki yazışmalardan anladığım kadarıyla yazının tam da o gün çıkmasını istedi fakat bazı sebeplerden dolayı maalesef sarı kırmızılı futbolcunun doğum gününe denk getiremedik. Kendi deyimiyle ''yılın transferlerinden birini kaleme alıyorum'' diyen Nevzat Köklü'ye buradan özürlerimi iletiyorum...


Nevzat Köklü
FFT Konuk Yazar, Kadrolu GS Gözlemcisi

2 yorum:

Nevzat Köklü | 24 Temmuz 2019 09:04

Bu yıl Galatasaray transferde Seri'ye bağlayınca haliyle Tunç da yeni transferlerden bazılarını hangi gün yazacağımı sorduğu anlar oldu. Hatta hafif mobbing bile uyguladı diyebilirim. Yazının 19 Temmuz'da çıkması gibi bir istediğim yoktu. Ben yazıyı yazmayı kafama o güne planlamıştım. Sınra baktım şansa o gün Seri'nin doğum günüymüş. Yazının üst tarafında bu tesadüfü dillendirmiştim. Şimdi bir de Okan Koçuk çıktı. :) Falcao da çıkar umarım.

Tunç Bozacılar | 24 Temmuz 2019 09:40

:))
Mobbing mi? Estağfurullah...
Ben doğumgününde yazı çıksın gibi anlamışım...
Okan Kocuk, bir 6 ya da 8 numara orta saha ve santrfor.
En az 3 kişilik mesainiz daha var Nevzat Bey :))
Şaka bir yana , Emeğine sağlık...

Related Posts with Thumbnails