Bir FF Kahramanı: Vedat Muriqi


image by birol sezgin

Künye
Ülke: Kosova
Oynadığı Takım: Fenerbahçe
Doğum Tarihi: 24 Nisan 1994 (25 yaşında)
Boy: 1.94 m
Kilo: 92 kg

Kariyer Yolu
Zorlu savaş ve yokluk yıllarının ardından 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden yaklaşık 2 milyon nüfuslu Kosova, futbol sektörüne birçok önemli ismi kazandırmaya başladı. Çocukluğu işte tam bu savaş dönemlerine denk gelen Vedat Muriqi de bu önemli oyunculardan birisi olarak göze çarpıyor. Savaş sebebiyle evi bombalanan, ülkesini terk edip Arnavutluk'a göç etmek zorunda kalan bir ailenin çocuğu Vedat Muriqi. Bir de bunların üzerine kendisi gibi futbolcu olan babasını o daha 7 yaşındayken kalp krizi sonucu kaybetmiş. Filmlere konu olacak kadar zorlu hayat mücadelesinde tutunduğu dal ise futbol olmuş.

👲 Devamını Oku...


Futbol hayatına Arnavutluk'ta devam ederken 2014 yılında, 20 yaşında geldiği Türkiye'de ilk durağı hiç forma giyemediği Eskişehirspor olmuş. Eskişehirspor ile antrenmanlara çıkan ve kampa katılan Vedat Muriqi, bir rivayete göre yabancı sınırlaması diğer rivayete göre dönemin teknik direktörü Ertuğrul Sağlam'ın yeterli bulmaması sebebiyle 1.Lig'de Giresunspor'un yolunu tutmuş. 2014/15 sezonunun ilk yarısı Giresunspor'da Muriqi açısından pek parlak geçmemiş. Bu süreçte genellikle ya forma şansı bulamamış ya da sonradan oyuna girerek kısa süreli şanslar bulmuş. Ancak o sezonun son 6 haftasında ilk 11'de şans bulup 90 dakika sahada kalarak bir sonraki sezona göz kırpmış. 2014/15 sezonunda Giresunspor forması altında 1. Lig'de sahada yer aldığı 24 maçı 4 gol ve 1 asist ile tamamlamış.

2015/16 sezonu ise artık Giresunspor'un as oyuncusu olarak 1. Lig'de çıkış yaptığı sezon olmuş Muriqi'nin. İlgili sezonda 1. Lig'de 33 maçta forma giyen Muriç takımına yaptığı 17 gol ve 3 asistlik katkı ile Süper Lig takımlarının transfer radarına girmiş. Sezon sonunda durağı ise Süper Lig'de Gençlerbirliği olmuş.

2016/17 sezonu Gençlerbirliği ile Süper lig macerası başlayan Muriqi aslında şans bulmuş olsa da Rizespor'da gerçekleştirdiği performanstan çok uzak bir görüntü çizmiş. Süper Lig'de 33 maçta şans bulan oyuncu o sezonu ancak 3 gollük bir performansla tamamlayabilmiş.

2017/18 sezonu da Vedat Muriç'in Gençlerbirliği'nde artık gözden düştüğü bir dönem olmuş ve ligin sadece ilk yarısında takımında görev alan oyuncu birçoğu sonradan oyuna dahil olduğu 13 Süper Lig maçını 2 gol ile tamamlamış ve devre arasında tekrar 1.Lig'in yolunu tutarak Süper Lig'e çıkma mücadelesi veren Rizespor'un kadrosuna dahil olmuş. Rizespor'da ligin 2. yarısında forma giydiği 16 maçı 8 gol ve 3 asist ile tamamlayan Muriç, Rizespor'un Süper Lig'e çıkmasında önemli bir rol oynadığı gibi kendisine de tekrar Süper Lig yolunu açmış.

Ve 2018/19 sezonu Vedat Muriqi'nin Fenerbahçe'ye transferine giden yolda büyük çıkış yakaladığı sezon oldu. Süper Lig'de 34 maçın tamamına ilk 11'de başlayan oyuncu 17 gol ve 8 asistlik performansı ile 25 gole direkt katkı yaparak Rizespor'un kötü başladığı sezonu iyi tamamlamasını sağladı.

Dikkat Çekenler
Gol vuruşları ve hava hakimiyeti aslında kendinden beklenen özellikler olmakla birlikte Muriqi'de dikkat çeken ve kendisini öne çıkaran birkaç farklı meziyetten bahsedebiliriz. Öncelikli olarak takım hücuma çıktığı sırada aldığı topları saklama ve doğru kullanma becerisi, takımın oyun kurması ve düzene yerleşmesi açısından büyük rahatlık sağlıyor. Bununla birlikte, hücum organizasyonlarında pas zamanlaması ve tercihleri, rakip kaleye doğru hücumların direkt ve etkili olmasında kendisini baş role yerleştiriyor. Pasör santrafor tarzı bu oyunun devamında da kaleye yakın alanda gol vuruşu yapabileceği bölgede yerini alıyor. Bencillikten uzak oyun anlayışı gol bölgesinde skoru takımın lehine değiştirecek hamleleri de beraberinde getiriyor, geçen yıl yaptığı 8 asist de bunun bir göstergesi. Diğer önemli bir özelliği ise devamlılık. Hem uzun vadeli hem de maç içindeki devamlılığı şu ana kadar çok tatmin edici seviyedeydi. Geçen yıl 34 maçın tamamında oynamış, bu maçların 30'unda 90 dakikayı tamamlamış bir oyuncudan bahsediyoruz. Özellikle transfer olduğu Fenerbahçe'de devamlılık konusunda sorunu olan birçok futbolcuyu düşünürsek, bu anlamda da takıma katacağı fayda önemli olacaktır. Bunun yanında; maç içindeki devamlılığı, fiziksel ve mental anlamda sürekli oyunun içerisinde kalması da oyununu belirginleştiren önemli unsurlardan bir tanesi.

Kişisel olarak gerçekten çok beğendiğim ve başarılı olacağını beklediğim bir oyuncu olmakla birlikte, hedefleri daha büyük bir camiaya geldiğinde önceki kulübünde gösterdiği performansın belirleyiciliği konusunda klişe olarak şüphe duyulması durumunu da es geçmemek lazım. Anadolu kulüplerinden gelen birçok yıldız oyuncuda bu tip sorunlar görülmüş olsa da Vedat Muriqi'nin yapısı ve becerileri itibariyle tam tersine performansını daha yukarı çıkaracağını ve daha büyük hedeflere koşacağına inanıyorum.

PO Soyal Lig Fantezi Futbol oyununda 9m. euro olarak fiyatlandırılacağını düşündüğüm futbolcunun sezon sonunda toplam 25 gole etki edeceğini (tahminim 19 gol 6 asist) ön görüyorum. Ve 2019/20 sezonunda diğer FF yıldızları ile birlikte kendisine de başarılar diliyorum.


Seçkin Köksal
Konuk Yazar

🔎

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails