Bir FF Kahramanı: Ryan Babel


  • Yaş: 32
  • Uyruğu: Surinam asıllı Hollandalı
  • Boyu: 1,85 m
  • Mevki: Kanat-Forvet
  • Son Kulübü: Fulham (İngiltere)
  • 2017-2018 İstatistikleri: 35 Maç, 30 İlk 11, 11 Gol, 4 Asist
  • Kariyer İstatistikleri: 7 farklı kulüp 463 maç, 95 gol, 61asist
  • Hollanda Milli Takımı İstatistikleri: 42 maç, 5 gol, 4 asist

19 Aralık 1986’da Hollanda’da doğdu. Birkaç alt takımda oynadıktan sonra 12 yaşında Ajax seçmelerine katıldı ama “Büyü de gel” yanıtı aldı. Bir yıl sonra Ajax yöneticileri “Çocuk burada büyüsün” diye düşünmeye başladılar. Sözleşme imzalayıp D1 takımına yolladılar. 6 yıl boyunca kulübün neredeyse tüm basamaklarında boy gösterip, profesyonel sözleşmeyi kaptı. İlk yıl hiç süre alamadan şampiyonluk yaşadı. Uğurlu geldiği düşünülmüş olsa gerek yeni bir sözleşme imzaladı. Başarılı geçen 4 sezonun ardından 11,5 milyon pound karşılığında Liverpool ile sözleşme imzaladı. 4 yıl da burada futbol oynayan Babel bir Şampiyonlar Ligi yarı finali gördü ve 8 milyon pound’luk bedelle Almanya’nın Hoffenheim takımına geçti. Almanya’da zaman zaman iyi işler çıkartsa da sözleşmesinin bitmesiyle serbest bırakıldı. Yeni bir parlama hedefiyle kürkçü dükkânı Ajax’a geri döndü. Ancak sakatlıklardan dolayı istediği parlamayı yapamadı. “Bütün Ryan’lar toplandık, toplandık” şarkısı eşliğinde Donk ile birlikte Kasımpaşa’ya geldi. Burada kendi kariyer rekorlarını kırdığı iki sezon yaşadı. Biraz para kazanmak için gittiği Birleşik Arap Emirliklerinde çok kalmayarak ülkemize geri döndü yeni kulübü Beşiktaş oldu. İyi maçlar çıkarmasına rağmen önüne geleni takımdan yollayan Başkan Orman, onu da Fulham’a yollamayı “fikretti.” Süper Lig artık onun yeni kürkçü dükkanıydı. Galatasaraylı teknik ekibin Aralık ayında 33 yaşına basacak futbolcu için “Dedeye sahip çıkalım” demesiyle Galatasaray ile 3 yıllık anlaşma imzalayarak Donk ile yeniden buluştu ve artık eskisi gibi Küçük-Büyük kavramları çok kullanılmasa da “Küçük Ryan” oldu.


Şahsen kendisi ile yapılan 3 yıllık sözleşmeyi uzun bulduğumu belirtmeliyim. 35,5 yaşında bitecek sözleşme ile Galatasaray büyük olasılıkla son durak gibi görünüyor. Sezon ücreti 2,5 milyon euro’yu normal buldum. Ancak 2 milyon euro’luk imza parası gereksiz. Öte yandan yıllardır gözümüzün önünde olduğundan ülke futbolunu iyi tanımak ve işini iyi yapması gibi avantajları var. Bir çok Hollandalı gibi onun da uyum sorunu yaşayacağını çok sanmıyorum. Eğer formayı kaparsa işini yapan ve maçlar kazandıran Bir Ryan Babel göreceğimizi düşünüyorum.

Fantezi Futbol Sosyal Lig fiyatının 8,5 m. euro olacağını ön görüyorum. Diagne kalırsa ve kaleye daha yakın oynarsa istatistik patlaması yaşayabilir. Ancak Onyekuru takımda kalırsa, Babel yedek de oturabilir. Böyle bir durumda sık sık hangisi ilk 11 oynayacak acaba sıkıntısı da bizi bekliyor olabilir. Hatta sık sık ters köşeye yatma gibi sorunlar yaşayabiliriz.

Diagne ve Belhanda takımda olduğu sürece penaltı sırasının kendine geleceğini düşünmüyorum. Ki daha Banega da konuşulanlar arasında. 1.85’lik boyuyla ve son vuruş becerisiyle duran toplarda da topun başındaki isim değil, topu içeride bekleyen isim olacağını düşünüyorum. Beşiktaş’ta rahat bir ortam bulamadı. Eğer sürekli oynarsa Beşiktaş performansının dahi üzerine çıkabilir. 2 yıl daha üst düzey performans sergileyebileceğini Fulham’da gösterdiğini düşünüyorum. İlk maçta ilk 11 oynaması tamamen Onyekuru’ya bağlı. Onyekuru işi çabuk biterse Fatih Terim olabildiğince şampiyon olan kadroyla lige başlar. Ancak Onyekuru gelmezse ya da lige çok az bir süre kala gelir de kampı kaçırırsa sahada Babel olacaktır. Bu şekilde düşünürsek doğru ismi kadrolarımıza alır faka basmayız.

Sözleşmesinin iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum.


Nevzat Köklü
FFT Konuk Yazar, Kadrolu GS Gözlemcisi

2 yorum:

Engin Gürses | 5 Temmuz 2019 08:36

“Bütün Ryan’lar toplandık, toplandık” şarkısı
“fikretti.”
Dedeye sahip çıkalım”
“Küçük Ryan”

komik :))

güzel akıcı bir yazı olmuş , eline sağlık.

Nevzat Köklü | 5 Temmuz 2019 10:43

Bu bir oyun ve amacımız eğlenmek. Sizlerin yaptığı tüm keyifli işlere katkımızı vermeye çalışıyoruz. Beğenin için teşekkür ederim

Related Posts with Thumbnails