Sezon Öncesi Galatasaray AnaliziYazının başında belirteyim ki, Fantezi Futbol konulu oyunlar ülkemizde Süper Ligi konu aldığı için Akhisarspor özelinde bir değerlendirme yapmayacağım.

Galatasaray sezonun ilk resmi maçında çok umut verici bir futbol oynamadı. Sahaya aşağıdaki dizilimle ve kadro ile çıkan sarı kırmızılı ekip, dakikalar 39’u gösterdiğinde Seri’nin geriye doğru topukla çıkardığı topun Belhanda ile buluşmasının ardından, Faslı futbolcunun mükemmel bilek hareketleri ve şutu sonrası 1-0 öne geçti.

Hücum oyuncusu eksikliğine ve alt lige düşmesinden dolayı etkisiz olması beklenen Akhisarspor’un en az Galatasaray kadar net pozisyonlara girdiği maçta Muslera’nın yıldızlaştığı anlar oldu. Muslera lige hazır göründü. Ancak Denizli deplasmanında, daha iyi bir takıma karşı, hücum futbolcuları olan bir ekibe karşı yazılmasını önermiyorum. Çünkü Marcao ve Luyindama’nın akşam ki performansları hayal kırıklığıydı. Lig olsa clean sheet puanları alacak bu ikilinin bunu kesinlikle hak etmediklerini söylemek zor değil.

Takım oyununda Mariano’ya ileri kanatta top ulaştırmakta çok zorlandı. Bunun temel sebebi Akhisarspor’un beklenmedik ölçüde takım savunmasını önde kurması oldu. Nagatomo da aynı sorunu yaşadı. Adem ve Jimmy Durmaz’ın kanatlardan defansa yardıma gelememesi, bekleri çakılı oynamaya mecbur bıraktı. Bunu Denizlispor cephesi de değerlendirmek isteyecektir. Özellikle daha düşük performansta gözüken Nagatomo’nun da yazılmasını tavsiye etmiyorum. İlla defans yazmak isteyenler bu bakımdan risk alınması halinde düzgün ortaları sebebiyle ileri ilk çıkacak isim olan Mariano’ya yönelmelerini tavsiye ederim.

Seri uyum sorununu atlatamasa da takımın en iyilerinden biri olarak öne çıktı. Fatih Terim 6 numaraya kavuşup da onu 8 numarada değerlendirmeye başladığı zaman önereceğim maçlar olacak. Ancak Selçuk veya Donk ile oynadığı sürece bunun çok çok az olacağını söyleyebilirim. Selçuk’un bu yavaşlıkla 8 numarada sahaya çıkması Galatasaray’ın durgun futbolunun belki de en önemli sebebiydi.

Jimmy Durmaz istenilen seviyede henüz değil. Çektiği bir şu az farkla üstten auta giderken Denizlispor maçında oynayıp oynamayacağına şimdiden bir şey demek güç olur. Yine Adem de yeni forvetin Denizlispor maçına yetişmesi durumunda sahada olmayacaktır ve bu bölgeye Babel çekilecektir. Adem istekli oyununu bir de gol ile süsledi ancak bu gol ofsayt gerekçesi ile geçerlilik kazanmadı. Babel ise geriye daha fazla yardım etmek zorunda kaldı. İki adamla marke edildi ve bol miktarda faule maruz kaldı. Bu şartlarda başarılı bir akşam yaşama olasılığı düşüktü. Kendinden bekleneni yapamadı.

Belhanda, Muslera ile istediği performansı ortaya koyan en önemli futbolcuydu. Zaten maçın adamı seçildi. Golü de kendisi attı. 8,5 numaradan 10 numaraya evrilen bir tarz sergiledi. Galatasaray oyunu Denizlispor yarı alanına yıkabilirse kendisini değerlendiren kullanıcılara puanlar kazandırmaya yakın görünüyor.

Yedeklerden Emre Mor anlaşılan kendini ispatlayana kadar 11’e giremeyecek. Son 20 dakikada oyuna girmesi bize kondisyonunun düşük olduğunu gösteriyor. 10 gün sonra başlayan lige kadar bunun 90 dakikaya çıkması pek olası gözükmüyor. Topla çok oynamak yerine hızlı paslarla oynadığı zaman takıma katkısı üst seviyeye çıkıyor.

Feghouli oyuna son 10 dakikada girse de Denizli’de ilk 11’de olacağını düşünüyorum. Afrika Kupasında gösterdiği performansı sürdürebilir ve gelir gelmez gol ve asist üretebilir. Kupadan dolayı kampta aşırı yüklemeye maruz kalmadığı için daha atletik olacağını ve oyunun hücum yönünde çok etkili olabileceğini düşünüyorum.

Donk da Selçuk’un felaket ötesi performansı nedeniyle 6 numarayı kapabilir. Fatih Terim Seri’yi sekiz numaraya bir an önce hazırlamak için aslen buna da mecbur. Ama sonuçta Fatih Terim bu. “Herkesten farklı düşünmeliyim, farklı şeyler yapıp kazanmalıyım” takıntısını da bilmeyenimiz yok.

Galatasaray’a ilk maçta çok güvenilmemesini, 1 ya da 2 oyuncudan da fazla yazılmamasını öneriyorum.


Nevzat Köklü
FFT Galatasaray Gözlemcisi, Konuk Yazar

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails