Oyuna Dair Yorumlar ve Sezon Öncesi Malatyaspor AnaliziMerhabalar, geçen sezon 8.haftada öğrendiğim, ilk kadromu 9.hafta düzenleyip daha sonra çok severek oynadığım ve haftalık 95 puan ortalaması ile mücadele ettiğim PO Sosyal Ligde baştan başlayıp oynayacağım bir sezon şimdiden heyecan verici oldu benim için. Öncelikle geçen seneden bu seneye başlıca değişimler oldu kısaca maddeler halinde bahsederek oyun tarzıma ilişkin bilgiler vereceğim.

1-) Geçen sene kadro kurulumunda pozisyon dışı oyuncu dediğimiz (OOP: Out Of Position) oyuncuların azaldığını, güncellenen son versiyonda neredeyse hiç görmediğimi belirtmek isterim, bu durum oynayan oyuncuları benim gibi üzecektir.

2-) Rozetlerden alınan puanlar kaldırıldı. Bu da sıralama açısından rozet puanlarının önemini kaybettirdi. Bu bence olumlu çünkü beş sahte hesap açıp oradan puan kovalayan arkadaşlar mevcut onları engelledi. Ama tabi hakkıyla diğer rozetleri alanlara kötü oldu fakat o rozetleri almak için puanları almak zaten gerekiyordu o yüzden sıralamalar açısından kayıpları olmadı.

3-) Puanlamalara penaltı yaptırma ve penaltıya sebebiyet verme eklenmiş, zevk katacaktır diye düşünüyorum.

4-) Ödüller çok cezbedici fakat oyuncu fiyatları biraz yüksek, daha çok yakıt alanların şanslı olacağı bir sezon yaşanacak sanki

5-) Kadro kurulmasında oyunun otomatik kadrosu veya eksik kalan bölgelere oyuncu önermesi bir kaç eksik kalan yeri olan arkadaşlara ve hızlıca kadrosunu yapmak isteyecek arkadaşlar için faydalı olacaktır.

6-) Geçen sene bir kaç hafta kadro güncellemeyenler ödül aldığında tepkiler olmuştu. Bu sene bunu biraz daha engellemek için kadro güncelleyenlere 5 puan verilmesi bence faydalı olmuş.

7-) Kadro kurulmasında ara yüz daha renkli olmuş ama biraz daha adımlar fazlalaşmış, alışmamız bir kaç kadro düzenlememizden sonra olacaktır.

Gelelim kadro kurarken izlediğim yollara;

Dünyada yapılan sporlara baktığımızda hepsi 0-0 berabere başlar fakat berabere bitebilecek sporlar çok azdır. Bunlardan biri de futbol. Kadromu kurarken o hafta oynanacak maçlara bakarım bu daha çok beraberlik olur diyeceğim ya da gol az olur dediğim haftalar varsa defansif kadrolar seçiyorum örneğin 5-3-2 gibi. 3-4 hafta sonra takımlar genel görüntülerini belirtiyorlar, az gol olacağını düşündüğüm veya gol olmayacağını düşündüğün maçları olunca defansif 5 oyuncu ve kaleciyi gol yemeyen takımlardan seçmek denk gelirse o haftalar için tadından yenmiyor. Kadroları kurarken o hafta maçları nasıl biter tahminlerde bulunmanız tüm kadroyu kurarken işinize yarayabilir. Gol olacak maçları, içeride dışarıda çok gol atan, gol yemeyen takımları belirlemek faydalı oluyor bence. Fakat şu bir gerçek sahaya çıkan her futbolcunun haftaki beklentilerinizi mahvetmesi gerçekleştirmesinden daha olası. Hepimizin bu tip planları var zaten benim normalde uyguladığım ama şuan uygulamadığım bir kaç durum daha vardır eminim. Bebeği olacak futbolcuyu duydum mu o hafta kesin yazarım mesela :))


Sırada takip ettiğim ve denk geldikçe maç yazıları yazacağım Malatya'mız var. Daima takip ettiğim için maçlarını izlemek, kafamda kadro yapılanması yapmak, o hafta hangi 11 ile çıkacağını tahmin etmek falan beni hep sarıyor. Malatyaspor'un defansif sorunları var, bir transfer olmadan o bölgede maçlarda ilk gol yeme adayım. O yüzden Malatya maçları 0-0 başlar ama 0-0 bitmez diyenlerdenim. Genel itibari ile 4-1-2-3-1 formatında izleyeceğiz. Yazımda tüm takım oyuncularını değilde gol ve asist özelliği olanları, gol yememe üzerine bir oyuncu belirtmem doğru olmasa da kaleci ve defanstan alınabilecek birer oyuncu önerim olacak.

Farnolle: Kalecilik konusunda geçen sene olumlu izler bıraktı. Ligimize göre ortalama üstü bir oyuncu bence. Yazma sebebim ise penaltı kurtarmaya yakın olması. Gol olmayan maçlar ve penaltı kurtarma ihtimali olduğundan bütçemde yedek kaleci için uygun koşul oldukça iki kalecimden birisi olabilir.

Mina: Sezon içi kornerlerde ve serbest atışlarda ortalama 4-5 gol atan ceza sahası içinde kafa topu indirmesi ile 1-2 asisti olan bir oyuncu. Özellikle deplasmanlarda çok korner yaptıran takımlara karşı mutlaka alacağım oyuncu olacak. (Bunun için rakibi de iyi bilmek şart tabi)

Guilherme: Geçen sezon izleyen herkesin Malatya bu maçta gol atar dedikleri, bu sezon her maçta bütçesi yettikçe almak isteyeceği ilk futbolcu olacaktır. 7-8 gol ve 5-6 asist ile oynayacağı bir sezon geçirecektir. Özellikle iç saha maçlarında daha verimli olduğunu belirtmeliyim.

Donald: Ceza sahası dışında her maçta 2-3 top denemesi gole yakın kılıyor. Geçen sene doğru maçları seçtiğimde hiç yanıltmadı beni. Gergin maçlarda güvenim tam.

Gökhan Töre: Yeni transfer herkesin gözdesi, taraftar çok güveniyor. Töre de iç sahada taraftarla birlikte oynamayı çok seven bir futbolcu. Asistler konusunda ilk yazılacak oyunculardan biri olabilir. Penaltı alma puanı içinde hem orta açması hemde ceza sahasına girmesi ile yakın diye düşünüyorum.

Fofana: Konyaspor'dan tanıyoruz kendisini. Ceza sahasına girmeyi sevdiğinden ve büyük maçlarda gol atma özelliği ile özellikle iç sahada ki büyük maçlarda ilk aklıma gelen isim olacak. Penaltı almaya da hem orta açması hem de ceza sahasına girmesi ile yakın diye düşünüyorum

Jahovic: Şu an için takımın tek forveti denilebilir. Kendisi üzerinden oyun oynanması, penaltıcı olması, penaltı yapılacak olması, ve hava toplarında Gökhan'ın paslarında gole yakın ilk adamım Jahovic üçlü forvetin kesin birisi, 3+1 forvetten birisi kesinlikle.

Diğer oyunculardan da gol etkisi bekliyorum fakat bu 7 ismin oynaması ve genel istatistikleri oyunumuz için daha cazip kılıyor. Bifouma, Eren, Ahmed İldız, Chaaleli ve Chabake de diğer oyuncuların oynamalarına göre tercih edilebilir.

Hepinize iyi bir sezon dilerim...


İlhan Bozan
Konuk Yazar

2 yorum:

İsa sarı | 13 Ağustos 2019 00:11

Çok faydalı bilgiler paylasiyorsunuz elinize emeğinize sağlık çok teşekkür ederim.

İlhanbozan | 16 Ağustos 2019 12:01

Rozetlerle ilgili kısımda yanılmışım arkadaşlar. İlgili puanlama kısmı değiştiği için çıkarılmış sanmıştım. Kusura bakmayın

Related Posts with Thumbnails