Muhtemel FF Kahramanı: Alexander Sørloth


1 Aralık 1962 yılında Norveç’te doğdu. 1993-1994 sezonunda ülkesinin amiral takımı Rosenborg’tan Bursaspor’a transfer oldu. Yeşil beyazlıların unutulmaz forvet hatlarından birisini oluşturmuşlardı Pingel ile Göran Sörloth.

Yıllar sonra, bugün 4 Ağustos 2019 günü, Göran’ın oğlu Alexander; babası gibi bir dönem futboldan forvet olarak ekmek yediği Türkiye’ye transfer oldu. 23 yaşında ve 1,95 cm boyunda olan oğul Alexander, profesyonel kariyerinde 151 maça çıktı ve 42 gol attı. Bununla birlikte 23 tane de asist yaptı. İngiltere Premier League’de, Crystal Palace forması ile 16 maça çıktı ancak gol atamadı.

İngiltere macerası şimdilik kendisine bir beden büyük gelmiş olan Alexander Sörloth, takımı ön bölgede yoğunlaştığı anlarda, ceza sahası içinde oynamayı seviyor. Özellikle havadan gelen orta ve yan toplarda boy avantajını iyi kullanıyor. Trabzonspor’un Nwakaeme, Yusuf Sarı, Ekuban, Sosa ve Abdülkadir Ömür gibi isimlerinin bulunduğu hücum hattı ile uyum yakalar ise başarılı olabilir. Takımının kontratak yakaladığı anlarda topla hızlı çıkabiliyor. Bu durumda Abdülkadir Parmak ve Jose Sosa gibi isimlerin geriden araya bırakacağı paslarda etkili olabilir. Kaleyi gördüğü anda sert ve isabetli vuruş cesaretine sahip.

Sörloth henüz “SÖR” makamına erişmiş bir forvet değil. Ancak gelişime açık bir oyuncu. 2+2 yıllık kiralanmış olması tam bir transfer aklı. “Olmasını sabırla bekleyeceğiz. Olursa da uzatıp para kazanacağız” anlamına geliyor bu anlaşma süresi. Fantezi Futbol oyunlarında iş yapıp yapmayacağını 3 hafta gibi kısa bir sürede anlayabiliriz. İlk 3 hafta riske girmeyin derim. PO Sosyal Lig fiyatı tahminimce 8.5 milyon euro olacaktır. Penaltı atışları için kısa vadede kendisine sorumluluk yüklenmez diye düşünüyorum. Mevcut görüntüsü ve yetenekleri açısından bakarsak; bu sezon takım ile uyum sorununu kısa vadede çözebildiği takdirde, Rodellega’nın attığı gol sayısını geçebilir. 13-15 gol ve 8-10 civarı asist yapabilir.  Ben bu transferi olumlu buluyorum. Forvet hattında Adebayor gibi tecrübeli bir ismin ağabeyliğine ihtiyaç olduğunu da eklemek isterim.


İsmail Cem Uysal
FFT Trabzon Gözlemcisi, Konuk Yazar

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails