Sosyal Lig İçin Geliştirme Önerileri  • Süre belirtmeksizin sahada yer alan tüm futbolculara +2 puan verilirken, 60 dakika ve üzeri oynayan futbolculara ek +2 puan daha veriliyor. 1 dakika oynayan futbolcu ile 59 dakika oynayan futbolcu arasında bu yönden hiçbir fark bulunmuyor. Oysa 90 dakikayı 3 parça halinde düşünüp 1-30 dakika arası +2 puan, 31-60 dakika arası +3 puan, 61-90 dakika arası +4 puan şeklinde geliştirmek oyun adaleti açısından daha uygun olacaktır. 
  • Gol yemeyen takımların savunma oyuncularına ancak oynama süreleri 60 dakikayı aşarsa verilen +3 puan da yine aynı şekilde oyunda kalınan yarım saatler düzeyinde birer puan olarak belirlenmeli. 1 dakika dahi oynasa +1 puan, +30 dakika oynarsa +2 puan, +60 dakika oynarsa +3 puan olarak düzenlenmeli. 
  • Halk arasında ön libero olarak da isimlendirilen defansif orta sahalar konusu mutlaka çözülmeli. Oyunda dördüncü bölge açılarak attıkları gollere 7 puan yaptıkları asistlere 4 puan verilebileceği gibi, sadece fiyatları aşağı çekilerek de sorun çözülebilir. 
  • Ligler konusunda da ligi oluşturanların isteği üzerine rozet puanları hariç ligler, rozet puanları dâhil ligler olarak seçim yapılabilmeli. Rozet kazanmanın bir yetenek olduğu konusu ligler bölümünde göz ardı edilmemeli. 
  • Tartışmalı asistler için ankete başvurulmalı. Her hangi bir maçta olası tartışmalı asistin, asist olarak değerlendirilip, değerlendirilmemesi için maç sonunda anket yayınlanmalı. Kullanıcılar belirlenen süre içinde “Asisttir” ya da “Asist değildir” seçeneklerinden birini işaretlemeli ve demokratik bir biçimde sorunun çözülmesi sağlanmalı. 
  • Takımını güncellemeyenler, önceki haftalarda seçmiş oldukları takımlarından gerekli puanları almalı ancak ödül için belirlenen ilk yüz kişi için, söz konusu hafta sıkı takip rozetini almış yani takımını güncellemiş olma şartı getirilmeli. 
  • Penaltıyı atan oyuncu tabir yerinde ise malı götürürken, asıl kahraman olan penaltıyı yaptıran oyuncu hiçbir şey kazanmıyor. Penaltıyı yaptıran futbolcuya da asist puanına eşit puan eklenmeli. 
  • Yine kendi kalesine atılan gollerde, rakibe bu yanlışı yaptıran pası atan futbolcu da asist puanı ile ödüllendirilmeli. 
  • Sezonu birincilikle tamamlayan kullanıcı Altın Yıldız, ikincilikle tamamlayan kullanıcı gümüş yıldız, üçüncülükle tamamlayan kullanıcı bronz yıldız almalı ve bu yıldızlar sonraki sezonlarda Takım isminin üzerinde gözükmeli. Geçmiş sezonların başarılı kullanıcıları bu onuru aktif oldukları sürece taşımalı. 

Saygılarımla…


Konuk Yazar Nevzat Köklü

3 yorum:

Adsız | 2 Mart 2019 15:53

Önce ellerindeki işi düzgün yapsınlar:

Takımların kadrolarını esame listelerine bakarak her hafta güncellesinler. Abuk sabuk adını duymadığımız oyuncuların yerine maç kadrosuna giren her oyuncu eksiksiz oyunda olsun.

Takım içi mevki adaleti sağlansın! Kimi takımların kanat oyuncuları forvet girildiği için, takımı 4lemek istesen elinde ortasaha yok.. bknz Ankaragücü, Antalya..

Oyunda fiyat adaleti sağlansın! 2 sene top oynamayan Ozan Tufan 7m, adını hiç duymadığımız Hadi Sacko 7m, Dortmund'un önemli oyuncularından Kagawa yine 7m, Empoli'nin yıldız adayı Zajc da 7m. Burada eleştirdiğim Zajc, Kagawa değil tabi ki. Sacko ve Ozan gibiler...

A takımda maçı olmayan yada profesyonel sözleşmesi bile olmayan 19 yaş altı bazı isimler 3m-4m fiyat biçiliyor. TS Şubat'ta 4. kaleci olarak profesyonel sözleşme yaptığı 16 yaşındaki Kağan 4m, senelerdir genç milli takımların kalesini koruyan, geçen sezon sonunda 6 lig maçı oynayan Uğurcan 2,5m.

Şişir fiyatları gidip benzin almak zorunda kalsınlar uygulaması devam ettikçe de gidip başka istasyondan benzin alacam inadına. Hadi bakalım.

Tüpçü gitti sıra benzincide inşallah...

Engin Gürses | 2 Mart 2019 16:06

hem yazı , hem de yorum güzel olmuş ...

Unknown | 3 Mart 2019 18:46

Defansif ortasaha konusu hariç, çok güzel saptama ve yorum.

Related Posts with Thumbnails