Gözlemci Raporu * Trabzonspor - Akhisar


Gözlemci İsmail Cem Uysal

25. Haftada Trabzonspor, kendi evinde ligin kazanmaya mecbur takımlarından Akhisar ile karşı karşıya geldi.

TRABZONSPOR
Uğurcan Çakır, Kamil Ahmet (Toure dk. 69), Hüseyin Türkmen, Majid Hosseini, Novak, Nwakaeme, Ekuban, Yusuf Yazıcı (Olcay Şahan dk. 67), Abdulkadir Parmak, Jose Sosa, Rodallega (Vahid Amiri dk. 90+7)

Kamil Ahmet Çörekçi iyileşmiş ve sağ bekteki yerini almış, Zargo Toure ise yedek kulübesine oturmuştu. Yarım porsiyon Pereira etkisi verebilen Kamil Ahmet Çörekçi’nin etkisi, sakatlık sonrası çeyrek porsiyona düşmüş ve hocası ona 69.dakikaya kadar tahammül edebilmişti. Bu kez yedek kulübesinde maç çevirecek bir yıldız isim parlıyordu. Hafta içi affedilen Olcay Şahan 65.dakikada yenilen golün ardından oyuna girdi ve 70. Dakikada “Süper Adam” Nwakaeme ile atılan gole vesile olan isim oldu. Abdülkadir Parmak ben bu takımın demirbaşı olmak istiyorum dercesine hırslı oynadı ve penaltı pozisyonunda baş rolü oynadı. Sosa penaltıdan golü atan isim oldu. Az biraz kıpırdanmış gibi gözükse de halen Sosa eski Sosa değil. Rodellega orta alanda mücadele görevi üstlenirken bu kez Ekuban ileride daha çok pozisyona girmeye çalıştı. Yusuf maç içinde iyi çalıştı ancak takım savunmasının düştüğü anlarda bu görev için pek oralı olmayınca kulübeye çağrılan isimlerden birisi oldu. Geçen haftadan dersler çıkartmış Ünal Hoca, Novak’a savunmaya dayalı görevler verilmişti. “Hüseyinler” defansın göbeğinde bir hafta aradan sonra yine buluştu ve iyi mücadele ettiler. Amiri 90+nın sürelerini akıtmak için sahaya sürülen isim oldu. Trabzonspor orta alanda geniş alanlar bırakmaya başladığı anda maçı elinden kaçırma noktasına geldi. Olcay, Toure oyuna girip, Yusuf ve Kamil Ahmet çıkınca orta sahayı sıkılaştıran Bordo-Mavililer oyunun kontrolünü ele almayı başardı ve 2-1lik skorla 3 puanı hanesine yazdırdı. Trabzonspor’un 2 haftadır attığı 2 golde asistin olmayışına dikkat çekmek isterim.

📘DEVAMINI OKU...AKHİSAR
Lukac, Zeki Yavru, Kadir Keleş, Caner Osmanpaşa, Cocalic, Sissoko (Bilal Kısa dk. 78), Serginho, Barbosa (Regattin dk. 85), Onur Ayık, Rotman, Bokila (Lopes dk. 72)

Akhisar “maçın ilk yarısını 0-0 skor ile bitirim 60.dakikalardan sonra golü bulup üzerine yatarım” şeklinde bir kurgu ile maça çıkmıştı. Kısmen planladıkları gibi de oldu ve Rajko Rotman‘ın asisti sonrası Bokila ile 60.dakikada golü buldular. Ancak Cem Kavçak Hoca, Ünal Hoca’nın iki oyuncu birden değiştirip, gole anında agresif tepki verebileceğini düşünmemiş olacak ki, takımı üst üste 2 golü kalesinde görüverdi. Oyunun genelinde, takım halinde kendi yarı alanında kalabalık bir oyunu tercih eden Akhisar’ın yediği goller sonrası, Bilal Kısa, Regattin, Miguel Lopez hamleleri de oyunun akışını değiştirmeye yetmedi. Cem Kavçak Hoca ilk golü birinci 45 dakika içinde bulmayı düşünmüş olsa geriye düşmüş Trabzonspor’a daha çok efor sarf ettirebilirdi ancak yine de hoca adına başarılı bir maç olduğunu söyleyebilirim.

Özetle; daralan kadroyu hep yazdık çizdik. Bir Olcay hamlesi bile Trabzonspor’u ayakta tutmaya yetti. Sayıca önemli oyuncu eksiklikleri olmadığı takdirde, orta alanı kalabalık tutabilen Trabzonspor başı dik şekilde ligi tamamlayabilir. Akhisarspor Cem Kavçak Hoca’yı takımın başına çok geç getirdi. Allah yardımcıları olsun.

GEÇEN HAFTA NE DEDİK?
“Akhisar bir gol yediği vakit çok açık bir maç izleyebiliriz her iki takımdan da. Akhisar’ın hocası futbolu biliyor. Trabzonspor, Alanya maçı gibi “Allah ne verdiyse hücum edelim” diye çıkmaz ise Aklımdan geçen 2-2'lik bir skor. Kadrolu istatistikçiler Rodellega ve Nwakaeme önerilir.” Maçta beklentim 4 goldü ancak Akhisar golü geç buldu. Yinde de 3 gol oldu maçta. Trabzonspor yediği gol sonrası ilk kez kulübeden iki oyuncu birden değiştirerek agresif tepki verince Akhisar’ın hızı kesildi. Rodellega orta saha ağırlık mücadele etti gole uzak kaldı. Nwakaeme golünü atarak beni üzmedi.

SAKATLIK VE KART BİLGİSİ
Majid Hosseini, Yusuf Yazıcı, Abdulkadir Parmak, Kamil Ahmet, Olcay Şahan (Trabzonspor), Serginho, Bokila, Zeki Yavru (Akhisarspor) sarı kart gördüler. 

25.HAFTA ÖNERİLERİ
B.B.ERZURUMSPOR - TRABZONSPOR
Mehmet Özdilek’in Erzumspor’unu göz önüne alırsak Trabzonspor için bir beraberlik maçı diyebilirim. Hamza Hamzaoğlu’nun takımı henüz maçını oynamadığı için bir fikrim yok. Sadece şu tahminde bulunmak isterim her iki takımdan da savunma oyuncuları ve kalecileri tercih etmeyin. Rashad Muhammed’in yokluğu büyük dezavantaj Erzurumspor için. Edouk ve Nwakaeme’yi karşılıklı yazabilirsiniz.

AKHİSAR– KASIMPAŞA
Bu hafa yazımı yazarken tahmin yaptığım rakiplerin oyununu göremedim. Bugün izlediğim Akhisar, geçen hafta izlediğim Kasımpaşa ile berabere kalabilir. Galibiyet ibresi Akhisar’dan yana olabilir. Eğer kadroda olursa Elvis Manu’yu önerebilirim. Zeki Yavru da maça etki edebilir.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails