25. Haftanın Penaltı Analizi
6 Penaltı kararının çıktığı 25. Hafta, daha çok sürpriz penaltıcıların arz-ı endam etmesiyle ilgi çekici oldu. Elimizde yeterli veri yok ama 4 penaltı kararının çıktığı Alanyaspor-Erzurumspor maçı Süper Lig tarihinin en çok penaltı atılan maçlarından biri olmuştur diye tahmin ediyorum. Keza Papiss Cisse'nin imza atmayı başardığı bir maçta attığı 2 penaltıyı da gole çevirememe durumu da nadir gerçekleşmiştir tahminimce. Bu maçta penaltıları takımına kazandıran ve penaltılara sebebiyet veren isimler de enterasan oldu. Önce Efecan, Leo'nun müdahelesiyle yerde kaldı ve penaltı kazandırdı, sonrasında bu sefer Leo intikam alırcasına Efecan'ın müdahelesi neticesinde takımının penaltı atmasını sağladı. Ama Efecan kalan dakikalarda bir penaltı daha kazandırarak düellodan galip çıktı.

25. Hafta tahmin videolarında Cisse'yi takımımıza alırken koçero ile konuşmuştuk, ben takımın birinci penaltıcısının Djalma Campos olması hasebiyle Cisse için "penaltı da atsa süper olacak ama" demiştim, Koçero Tunç Bozacılar ise "belki atar" diye cevap vermişti. Gerçekten belki attı :)

Djalma Campos son anda yaşadığı sakatlıktan dolayı maç kadrosundan çıkınca, bir diğer penaltıcı Junior Fernandes zaten halihazırda 5-6 haftadır sakatlıktan dolayı kadrolardan uzakken, keza sezonun ilk yarısında penaltı atmış bir diğer isim Villafanez de sakatken,  iş yine başa düştü ve bu sezon 2 kez penaltı atmış ve ikisini de kaçırmış olan Papiss Cisse topun başına geçti ve yine kaçırdı :)

🅿DEVAMINI OKU...Sonraki penaltı ise tamamen bir sürprize sahne oldu. Yine tahmin videosunda bir önceki hafta ileri çıkışları gözümüze çarpan Welinton beklediğimiz yerden değil bambaşka bir yerden geldi. Ozan Tufan'ın kullandığı kornerden  kafa vuruşu direkten döndü bunu bekliyorduk ama Papiss Cisse kaçırınca beyaz noktaya gelmesini beklemiyorduk. Transfermarkt verilerine göre kariyerinde bundan önce sadece 1 kez penaltı kullanmış, o da Katar Liginde. Bir sonraki maçta muhtemel penaltıda topun başına kim geçer muamma, Papiss Cisse atana kadar deneyecek gibi duruyor, yine de Welinton bu haftadan sonra kıymete binecek ve sadece bu ihtimale binaen bile kadrolarda yer bulmaya başlayacaktır. Zaten elimizde kaç tane penaltı atan defans var ki ? Skubic, Bir de bir alt lige transfer olmadan önce Erdem Özgenç. Son söz olarak Alanyaspor'un başarısız penaltı karnesini verelim : Şu ana kadar ligin en çok lehine penaltı kararı verilen takımı yeşil-turunculular. Lehlerine verilen 10 penaltının 6 tanesini kaçırmış durumdalar. Papiss Cisse'nin 4 penaltıda yüzde 0 gole çevirme yüzdesi ile oynadığını da ekleyelim.

Bizi şaşırtan bir diğer penaltıcı Çaykur Rize'den geldi. Boldrin'in kullanmasını beklediğimiz penaltı (bir diğer penaltıcı Saadane yedekti, henüz oyuna girmemişti) Mart 2016 tarihinden beri hiç penaltı kullanmamış olan Vedat Muriqi'den geldi. Maçın gözlemcisi Seçkin Köksal arkadaşımıza bu penaltı değişikliğinin sebebini sorduğumuzda ; "Vedat Muriqi özellikle penaltıyı atmak isteyip rica edip topu Boldrin'in elinden aldı. Yani sadece bu maça özel bir jestti bu durum. İleriki haftalarda yine Boldrin atmaya devam edecektir yanıtını verdi bize, not edelim ...

Son sürpriz penaltıcımız ise Sosa oldu. 25. Hafta çalışma notlarında ⇉ koçero Tunç Bozacılar Rodellega'nın penaltı atmaya devam etmeyeceğini ve bu konuda adayının Sosa olduğunu belirtmişti. Tam da dediği gibi oldu ve son kaçırdığı Panenka penaltısından sonra Rodellega topun başına geçmedi ve Sosa atışı kullanarak topu ağlarla buluşturdu. Bu başarılı penaltı sonrası Sosa'nın ileriki maçlarda penaltı atmaya devam edeceğini düşünmek yanlış olmayacaktır, böylece Sosa önlibero mevkisinden dolayı kadrolarda daha az tercih edilir olma sendromundan da kurtulacak ve kalan haftalarda Trabzon'dan ilk tercih edilecek oyuncuların da başında gelecektir.

Edit : Aceleden önümdeki penaltıyı unuttum, yorumlarda koçerom Tunç sağolsun hatırlattı. Haftanın en büyük sürpriz penaltıcısı Gilles Sunu olurdu gerçekten, zira Erzurumspor'un bu sezon attığı 3 penaltıyı da kullanan ve 3'ünü de gole çevirmeyi başaran, bizler için takımının değişmez penaltıcısı hükmündeki Jasmin Scuk atıştan 2 dakika önce oyundan çıkmamış olsaydı. Dolayısıyla korkacak bir durum yok, Jasmin Scuk Erzurumspor'un 1. penaltıcısı olarak penaltıları kullanmaya devam edecek fakat bizim açımızdan en azından Sunu'nun attığı bu penaltı, takımın ikinci penaltıcısını öğrenme imkanı vermiş oldu.


Haftanın Penaltıları

Çaykur Rize - Kayserispor
Tespit : Orta Hakem
Penaltıyı Kazandıran : Boldrin
Penaltıya Sebebiyet Veren : Sapunaru
Penaltıyı Kullanan : Vedat Muriqi
Kaleci : Silviu Lung
Sonuç : Gol


Alanyaspor - Erzurumspor
Tespit : VAR
Penaltıyı Kazandıran : Efecan
Penaltıya Sebebiyet Veren : Leo
Penaltıyı Kullanan : Papiss Cisse
Kaleci : Sehic
Sonuç : Sehic kurtardı

Tespit : Orta Hakem
Penaltıyı Kazandıran : Papiss Cisse
Penaltıya Sebebiyet Veren : Kanstrup
Penaltıyı Kullanan : Welinton
Kaleci : Sehic
Sonuç : Gol

Tespit : Orta Hakem
Penaltıyı Kazandıran : Leo
Penaltıya Sebebiyet Veren : Efecan
Penaltıyı Kullanan : Gilles Sunu
Kaleci : Haydar Yılmaz
Sonuç : Gol

Tespit : Orta Hakem
Penaltıyı Kazandıran : Efecan
Penaltıya Sebebiyet Veren : Emrah Başsan
Penaltıyı Kullanan : Papiss Cisse
Kaleci : Sehic
Sonuç : Üstten Aut


Trabzonspor - Akhisar
Tespit : Orta Hakem ve sonrasında VAR
Penaltıyı Kazandıran : Abdülkadir Parmak
Penaltıya Sebebiyet Veren : Miguel Lopes
Penaltıyı Kullanan : Sosa
Kaleci : Milan Lukac
Sonuç : Gol

4 yorum:

Tunç Bozacılar | 13 Mart 2019 23:16

Koçero;

Tespit : Orta Hakem
Penaltıyı Kazandıran : Leo
Penaltıya Sebebiyet Veren : Efecan
Penaltıyı Kullanan : Gilles Sunu
Kaleci : Haydar Yılmaz
Sonuç : Gol

Bu penaltıyı Sunu attı ama 2 dakika önce oyundan Scuk çıkmasaydı, Scuk atacaktı. Bu da senin bu güzel ve özel yazının 2-3 satırında yer alsaydı keşke. Yüreğine sağlık :)

Engin Gürses | 14 Mart 2019 00:13

evet ya , aynen
unuttum onu , aklımdaydı

sunu sadece 2. penaltıcı oldugunu anlamış olduk , scuk yerinde duruyor diye
unuttum :(

edit leyeceğim yarın

Tunç Bozacılar | 14 Mart 2019 23:56

Bir gazetecinin Cisse'nin 2 penaltı kaçırmasına yönelik sorusuna da yanıt veren Sergen Yalçın, şunları söyledi:

“Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı yazdık ama Cisse, Premier Lig’de oynamış tecrübeli oyuncu. Sorumluluk aldı, biz de izin verdik, kaçırdı. Sonra bir daha sorumluk aldı onu da kaçırdı. Belki kazandığımız için ön plana bu durum çok çıkmayacak ama Cisse sorumluluk aldı, daha fazla aldı. Aslında ikinci sorumluluğu alması çok enteresan, bu zordur. Hiç bir oyuncu bu sorumluluğu almaz. Onu da bu sorumluluğu aldığı için tebrik ediyorum. Demek mental olarak hazır bir oyuncu.”

KAYNAK: Alanya Postası
http://www.alanyapostasi.com.tr/spor/sergen-yalcin-takimdan-memnun-h36202.html

Hımmmm...
Hımmm...

Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı yazdık
Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı yazdık
Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı yazdık
Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı
Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı yazdık
Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı yazdık
Biz de penaltıları Welinton atıyor. İkinci penaltıcımız olarak da Ozan Tufan'ı yazdık.......

hımmm hımmm...

Engin Gürses | 15 Mart 2019 08:49

sergen in açıklaması komik :)))

şu kısmı puhahaha : Onu da bu sorumluluğu aldığı için tebrik ediyorum. Demek mental olarak hazır bir oyuncu.”


bir de takımda djalma campos , junior fernandes, villafanez in attığı bir sürü penaltılar var bu sezon, sergen geldikten sonra hem de.

acaba sergen de unuttu mu ya kimlerin attığını :)))) sürekli penaltı oluyor birileri atıyor kaçırıyor vs vs karıştırmış olabilir. :)

sergeni sürekli çocukluğumuzun haşarı disiplinsiz fırlama komik genç yıldızı olarak görmekten kendimi alamadığım için mesela 5 sene sonra hala teknik direktör olarak devam edeceğini hayal edemiyorum bir türlü

Related Posts with Thumbnails