Gözlemci Raporu * Trabzonspor - A.Alanyaspor


Gözlemci İsmail Cem Uysal


22. Haftada Trabzonspor ve Aytemiz Alanyaspor  Medical Park Stadyumu’nda karşı karşıya geldi.

TRABZONSPOR
Trabzonspor sahaya Arda Akbulut, Kamil Ahmet Çörekçi, Hüseyin Türkmen, Hosseini, Amiri, Sosa, Yusuf Yazıcı, Ekuban, Abdülkadir Ömür, Nwakaeme, Rodallega 11’i ile çıktı. Ünal Hoca, Zargo Toure’yi bu hafta yedek kulübesine çekerken; Sosa’nın “hazırım” demesi üzerine 16. haftadaki Beşiktaş maçından bu yana takımdan ayrı kalan yıldız oyuncusunu da ilk 11 de sahaya sürdü. Kadro açısından Galatasaray maçına göre  tek fark bu tercihti. Ancak oyun olarak bir önceki haftaya göre çok farklı bir anlayış ile sahaya çıktı Trabzonspor. Galatasaray maçında orta sahayı kalabalık tutan, bloklar arasındaki mesafeyi kısaltan ve seri ve kısa pas tercihleri ile oyun kuran Bordo-Mavililer genel olarak Alanyaspor karşısında hücumda kalabalık olmayı planlamışlardı. Dizilişte tek forvet görünen Rodellega, zaman zaman kanatlarda ve hatta orta sahada oynadı. Nwakaeme, kendisine yakın oynayan bir oyuncu olmayınca oyun kurmakta zorlandı. Ortadan ileriye çıkan Ekuban’ı golle buluşturmak çabası hakim oldu maçın genelinde. Ancak Ekuban’ın rakibe çalım atma becerisinin yetersiz olması, aldığı toplarda topu ayağından çok açması, birçok olgunlaşmaya müsait atağın olumsuz sonuçlanmasına sebep oldu. Yusuf Yazıcı orta sahada çok koştu ama dağınık bir oyunda o da verimli olamadı. Sosa’nın maç eksiği takımı da bir kişi eksik bıraktı diyebiliriz. A.Ömür zaman zaman iyi gibi gözükse de devamlılık sağlayamadı ve o da dağınık bir görüntü sergiledi. Savunma bekleri Amiri ve Kamil Ahmet hücumlarda etkili olamadılar. Hüseyin Türkmen savunmada ayakta kalan tek isim gibiydi. Arda iki gol yemesine rağmen 3 kritik kurtarışa imza attı. Sonradan oyuna giren Parmak, Toure ve Berkay Sefa Kara oyuna olumlu tesir edemediler. Her şeye rağmen ikinci yarının hemen başında 49.dakikada Rodellega penaltıyı gole çevirmiş olsa maç çok farklı bir yöne evrilebilir, Trabzonspor sahadan 3 puan ile ayrılabilirdi. ''Kullandığı 7 penaltıdan 4’ünü gole çeviremeyen Hugo bundan sonra penaltı için topun başına geçer mi bilinmez!''

DEVAMINI OKU...AYTEMİZ ALANYASPOR
Trabzonspor’un belalısı oldular diyebiliriz. Maç öncesi Georgios Tzavellas, Fabrice N'Sakala gibi önemli eksiklikleri vardı. Sahaya Haydar, Baiano, Welinton, Caulker, Cenk Ahmet, Ceyhun, Efecan, Villafanez, Ozan, Djalma, Cisse ilk 11’i ile çıkan Sergen Yalçın önemli eksiklikler sebebiyle ve kaybetmeme adına takım halinde savunma yapan, orta alanı ve savunmayı kalabalık tutan, rakibi karşılayarak bekleyen bir oyun planı ile saha çıktı. Beklendiği gibi Trabzonspor ilk 15-20 dakikada rakip kalede etkili oldu ancak Alanyaspor’un oyun planı bu atakları verimsiz kılmaya yetti. Maçın kırılma anı olan 49.dakikadan sonra Alanyasporlu oyuncular maçın kendilerine döndüğünü hissetmiş olmalı ki devamında gelişen hızlı atakta Papis Cisse cezayı kesti. Oyunun kontrolünü tamamen eline alan Alanyaspor yine golcüsü Cisse ile farkı 2’ye çıkarmayı bildi. 3 ve 4. gollerde gelebilirdi. Özellikle Efecan, Cisse ve Djalma çok iyi oynadılar. Ozan 2-3 hafta sonrası için Sosyal Lig oyuncularına göz kırpmaya başladı diyebilirim.

Özetle; 90 dakikanın geneline baktığımızda maçı kaybeden Trabzonspor değil; maçı kazanan Teknik Direktör Sergen YALÇIN oldu.

GEÇEN HAFTA NE DEDİK?
Trabzonspor için haftaya Alanya maçı zorlu bir müsabaka olacak. Bugün ki izlediğim Alanyaspor ‘un Akyazı’dan puan çıkartma ihtimali var. Trabzonspor’dan Nwakaeme, Rodellega ve Sosa tercihlerini öneriyorum. Novak dönene kadar savunmadan isim yazmayın derim. Ekuban’ı yazmayın” demiştim. Alanya 3 puanı aldı gitti. Rodellega penaltı kaçırdı. Nwakaeme’ye yakın olan yardımcı olan bir arkadaşı olamayınca ataklarda etkisiz kaldı. Sosa’nın maç eksiğinin bu kadar problem olacağını tahmin edemedim. Savunma tahmin ettiğim gibiydi…

SAKATLIK VE KART BİLGİSİ
Amiri, Ceyhun Gülselam, Welington Silva sarı kart gördüler.

22. HAFTA ÖNERİLERİ
GÖZTEPE - TRABZONSPOR
Trabzonspor dalgalanmaya başladı. Üst üste bir çok maça çıkan oyuncu kadrosu rotasyon darlığı sebebiyle fizik ve mental olarak yorgunluk belirtisi vermeye başladı. Po Sosyal Lig oyuncuları bu hafta Trabzonspor’u dinlendirsinler. Takım ne yöne gidecek bir fikir sahibi olmak gerekiyor.

ALANYASPOR - KASIMPAŞA
Geçen hafta Galatasaray’ın gol gösterisi yapacağını söylemiştim Kasımpaşa’ya. Alanyaspor ise haddini bilerek oynayacaktır. Cisse, Djalma ve Ozan Tufan’ı yazmanızı öneririm. Nispeten rahat maç olabileceğini ve Ozan’ın bu maçta denemeler yapmak isteyeceğini tahmin ediyorum.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails