Gözlemci Raporu * Kasımpaşa - Galatasaray


Gözlemci Nevzat Köklü


Maçın gözlemcisi olmasam büyük ihtimalle ilk yarıda maçı kapatır daha yararlı aktiviteler yapardım. Galatasaray maça hiçbir şey yapmayarak başladı. Sanki Kasımpaşa’ya 1 gol avans verilmiş gibi önce gol yemek için her şey yapıldı. Bu esnada iki pas ardı ardına yapamayan takım neyse ki golü erken yedi. Kasımpaşa gol atamasa Galatasaray’ın bir şeyler yapmaya gönlü yok gibiydi. Rotasyon adı altına sahaya çıkmış ümitsiz vakaların da katkısıyla ne idüğü belirsiz bu karşılaşma nihayet bitti de kurtulduk. Daha önce Ankaragücü oyuncularını hiç irdelemeden bırakmıştım. Şimdi de Kasımpaşa’ya hiç bakmaya gerek yok. Trezeguet’ten başka kaile alınacak oyuncu da yok. Sadece Galatasaray’ın oyuncularına bakalım.
MUSLERA: Yine bir iki pozisyon, yine gole kapatılamayan kale. Şu maçta bile gol yiyen bir kaleciyi bir daha hiçbir maçta önermem. Ciddiyetsiz. Sezon sonu gönderilerek yeni bir kaleci alınacağını düşünüyorum.
MARCAO: Geldiğinde kendisi için müthiş şeyler yazmıştık. Çok güzel oynuyordu. Birden ne oldu anlamıyorum. Birisinin “Olum burası Türkiye, burada yatarak oynanır, yorma kendini” falan dediğini düşünüyorum. Kale gole kapanmıyor. Kendisi pahalı ve gole uzak. Yazmayın.
LUYINDAMA: Türkiye Kupası'nda attı. Avrupa Ligi’nde attı. Garezi Sosyallig oyuncularına olmalı. Gol bölgesine dahi uğramadı. Bir daha ki maç içeride Akhisarspor ile. Galatasaray’ın kazanmasının muhtemel olduğu maçta yine ileriye çok çıkacağını düşünmüyorum. Kriz anlarının yaşanma olasılığı yüksek maçlarda ileriyi deneyecek gibi görünüyor.
EMRE TAŞDEMİR: Niye ilk 11’de olduğunu anlayan varsa bana mesaj atıp anlatsın. Kasımpaşa’nın sağ bek sorunu olduğu maçta Nagatomo sahada olsaydı maç tarihi farka gidebilirdi. Kimse bana rotasyon vesaire anlatmasın. Bursaspor’un yetersiz olduğu gerekçesi ile serbest bıraktığı bir futbolcu gelip Galatasaray’da Ömer Bayram’ın önüne geçmemeli. Saç baş yoldurttu. Olumlu tek hareketi yoktu. 60 dakikada koşamaz hale geldi. Son pozisyonda sarı kartlık faul yapıp rakibi o şekilde durdurmaya çalışması bile aciziyetini ortaya koydu. Sağlam bir kamp dönemi geçirmeden fayda sağlamaz. Bu yıl umarım bir daha kendisini sahada görmeyiz.
LINNES: Kötü olan takıma uydu. En faydasız maçlarından birini çıkarttı. Yenilen golde stoperlerin açığını kapatmak için oradaydı ancak en yapmaması gereken şeyi yapıp faul yaptı. Kötüydü. Belki de artık forma tamamıyla Mariano’ya geçer. Zaten bu hafta ilk yarı sonunda da oyundan çıktı. Haftaya forma giymesi riskli.
DONK: İşini yaptı. Üstelik bir de asist yaptı. Trabzonspor maçının kötülerindendi. Kasımpaşa’nın yumuşak yapısının üzerinde hakimiyet kurmayı başardı. Ancak daha sert maçlarda bu etkinliğini sürdürebileceğini düşünmüyorum. Haftaya formayı Fernando’ya iade eder diye düşünüyorum.
SELÇUK: Fatih Terim onun futbol hayatının devam ettiğine inanan tek kişi. Her topu aldığında önce geriyi ve paralel pası düşünmesi artık bıktırdı. Atalay, Celil, Mustafa Kapı gibi ateş parçaları beklerken bu emekliyle vakit harcamak hiç akıl karı değil. Sezon sonu bavuluyla kapı önündeki fotoğrafı Galatasaray taraftarı için mutluluk olacak. Skor katkısı yapması ekvatora kar yağması ihtimaliyle eş değer.
ONYEKURU: Diagne’nin gelişiyle kanadına geri döndü. Gol atma ihtimali iyice azaldı. Asist becerileri zaten düşük. Haftaya Akhisar maçında bugünkü gibi tek skor katkısı yapma ihtimali var ama fazlasını beklemek fazla optimistlik olur.
BELHANDA: Rakiplerin Diagne’yi iki kişiyle tutması ve Fatih Terim’in onu daha çok ileri çıkması konusunda zorlamasıyla 1 gol 1 asitlik bir iyi performans daha geldi. Akhisar maçında da skor katkısı yapabilir. Köşe vuruşlarının ve serbest vuruşların başına o geçiyor.
FEGHOULI: Diagne’ye bugün kim çok yaklaşırsa hasadı toplayacaktı. Çünkü tamamıyla Diagne’yi savunmaya entegre olmuş bir defans kurgusu vardı. Biraz da gayret edince ortaya 3 gollük bir performans çıktı. Haftaya Akhisar maçında da ilk düşünülmesi gereken isimlerden biridir.
DIAGNE: Bir türlü olmuyor ve olmamasının çok fazla sebebi var. Ofansif orta sahanın skor yapmasına alışmış ve ısrarla onların üzerinden oynayan bir takım kimliği var. 17 maçta 20 gollük performans ona fazla önlem alınmasına neden oluyor. Bugün de çoğunlukla iki bazen üç kişi tarafından marke edildi. Bunlara alışık değil. Ayrıca geriden pas atabilecek tek oyuncu Belhanda tercihlerini genellikle Feghouli’den yana kullanıyor. Galatasaray hücumu kanatlardan da şu yapıda maalesef hiç beslenemiyor. Diagne de topu alıp vurma amaçlı pozisyon almıyor. Topla buluştuktan sonra pozisyon için topla oynuyor ve çoğunlukla ağır markaj altında pozisyonunu kaybediyor. Mariano ve Nagatomo gibi ortaları daha isabetli oyuncularla bir an önce oynamaya başlamazsa öz güvenini kaybedebilir. Akhisar maçında taraftar desteği ile ne yapacak göreceğiz ama günden güne bazı şeyler onun için zorlaşacaktır. Taraftar tepki göstermeye başlarsa metal konuda da eksiklikleri olan Diagne için Galatasaray dönemi Türk Futbol tarihinin en büyük fiyaskosu ile sonuçlanabilir.  Fatih Terim’in Akhisar maçında ona gol attırılması için diğer oyunculardan özveride bulunmalarını isteyeceğini düşünüyorum.
MARIANO: Haftada sahada olacağını düşünüyorum. Anladığım kadarıyla Galatasaray her hafta bir şekilde gol yemeyi başaracak. Henüz asistler yapmasını da beklemiyorum.
ÖMER BAYRAM: Rotasyon oyuncusu o olmalıydı. Son 30 dakika sahadaydı. Gayret etti ama takım skoru bulmuş ve oyun yavaşlatılmıştı. Bir şeyler yapabilmek zordu ve yapamadı.
MITROGLOU: Bu yıl performans göstermesini beklemiyorum. Gelecek sezon için yatırım yapıldığını düşünüyorum. Henüz Galatasaray forması ile tek olumlu hareketi yok. Yazmayın.

Galatasaray haftaya evinde son sıradaki Akhisarspor karşılaşmasında doğal favori. Onyekuru, Belhanda, Diagne yine skor yapmaya yakın isimler. Feghouli mutlaka her kadroda olmalı. En favori isim odur.

Kasımpaşa, Alanyaspor deplasmanında dağılacaktır. Çok farklı bir skor gelebilir. Papis Cisse, Djalma Campos kadrolarda yer alabilir. Alanyaspor kalesi ve defansı da değerlendirilebilir.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails