Gözlemci Raporu * Göztepe - Trabzonspor


Gözlemci İsmail Cem Uysal

23. Haftada Trabzonspor İzmir deplasmanında Göztepe ile karşı karşıya geldi.

TRABZONSPOR
Novak ve Sosa gibi 2 sakat oyuncusu geri dönen Bordo-Mavililer sakatlar kadrosuna bu kez Amiri ve A.Ömür’ü katınca maç kadrosunu 16 kişiden oluşturmak zorunda kaldı. Trabzonspor sahaya Uğurcan Çakır, Kamil Ahmet Çörekçi, Hüseyin Türkmen, Hosseini, Novak, Sosa, A.Parmak, Yusuf Yazıcı, Ekuban, Nwakaeme, Rodallega 11’i ile çıktı. 

Trabzonspor, Alanyaspor maçında hücum bölgesinde gereğinden fazla bulunmaya çalıştı. Gol için acele ettiler. Takımın genç oyuncuları gibi Ünal Hoca’dan bir deneyim sürecinden geçiyor ve O da geçen hafta acı bir deneyim daha yaşamış oldu. Bu hafta ise orta alana tekrar hâkim olmuş, birbiri ile yardımlaşan ve rakibi sürekli rahatsız eden bir anlayış ile sahaya çıktı Trabzonspor. Ekuban geçen hafta gole daha yakın gözükürken bu hafta orta saha direncine katkı veren isimlerdendi. Po Sosyal Lig açısından A.Parmak maçın yıldızı olabilir ama futbol olarak maçın yıldızı Nwakaeme’ydi. Hem hücum organizasyonlarını yönlendirdi, hem de savunma direncine katkı vererek oyunu iki yönlü oynamaya çalıştı. A.Parmak’a yaptığı asist beceri isteyen bir hareketti O da gereğini yaptı. Rodellega kendi bölgesinde oynadı, hırslıydı. Rakip yarı sahanın gerisinden başlattığı atakta Yusuf’a verdiği pas ve takipçiliği muazzamdı. O da attığı gol ile görevini yapanlardan birisiydi. “Hüseyinler” 90 dakika bir kez dahi yorulmuş gözükmediler. Novak’ın dönüşü ile Kamil Ahmet’in biraz daha rahatladığını gördüm. Savunma dörtlüsü işini hakkı ile yaptılar, özellikle Novak futbolu özlemiş diyebilirim. Hakemin, Hosseini’nin Serdar Gürler’e ceza sahası içinde yaptığı şarjı yeterli bularak verdiği penaltı Trabzonspor’dan savunma oyuncusu yazanları üzmüştür. Kaleci Uğurcan Çakır ile Arda Akbulut arasında ki tecrübe farkı dikkatimi çekti. Uğurcan şuan Arda’nın 2 kademe önünde diyebilirim. Sosa bu maçta savunma geri dörtlüsüne çok yakın oynamaya çalıştı. 86. Dakikada Batuhan Ekuban’ın yerine oyuna girdi. Ali Osman Karnapoğlu, Murat Cem Akpınar gibi isimleri yazıp da puan alabileceğini düşünen Po Sosyal Lig oyuncusu olmamıştır zannedersem. Onlar da 90. Dakika da Yusuf ve A.Parmak’ın yerine maça dâhil olan isimlerdi.

⚑DEVAMINI OKU...GÖZTEPE
Trabzonspor’u zorlayacaklarını düşünüyordum. Ancak izlediğim Göztepe takımı son derece etkisiz oynadı. Bloklar arası kopuk, alan boşaltmaya yönelik koşular yapmayan, rakibe baskı kuramayan, durarak oynayan bir görüntüleri vardı. Sadece topu ayağına alan oyuncular hızlı – panik arası bir şekilde oynadılar diyebilirim. Uzun uzun yazmak yerine şöyle bir cümle kurayım. Maçın özet görüntülerinde mücadele etmeye çalışan sadece Kadu’yu göreceksiniz. O da o kadar çok yoruldu ki 90. Dakikada kendi kalesine bir gol gönderiverdi. Yedikleri 3 golde de yerleşme hatası, rakibe rahatsız edememek, kaptırılan toplarda geri dönememek, yorgunluk gibi birden fazla sebep sayabilirsiniz. İyi oyuncuları olmasına rağmen Göztepe’nin bu halini beğenmedim.

Özetle; Alanyaspor maçına aynaya bakmadan, eksiğini gediğini unutarak çıkmış Trabzonspor yerine, bu acı deneyimden ders çıkartmış, ne yaptığını bilen ve moral olarak hızlı bir geri dönüş yapmış Trabzonspor izledik. Göztepe ise mağlubiyeti sonu dek hak etti.

GEÇEN HAFTA NE DEDİK?
“Trabzonspor dalgalanmaya başladı. Üst üste bir çok maça çıkan oyuncu kadrosu rotasyon darlığı sebebiyle hem fizik ve mental olarak yorgunluk belirtisi vermeye başladı. Po Sosyal Lig oyuncuları bu hafta Trabzonspor’u dinlendirsinler. Takım ne yöne gidecek bir fikir sahibi olmak gerekiyor.” demiştim. Moral olarak takımın ne yöne gideceğini tahmin etmek zordu. Ama çok motive ve moralli bir görüntü verdi oyuncular. 3 oyuncu istatistik yaptı. Amiri ve A.Ömür sakattı ve maç kadrosu 16 kişiydi. Zor bir işi başardı Trabzonspor.

SAKATLIK VE KART BİLGİSİ
Yasin Öztekin, Berkan Emir ve Majid Hosseini sarı kart gördüler.

24. HAFTA ÖNERİLERİ
KASIMPAŞA – TRABZONSPOR Yazıyı yazdığım an itibariyle Kasımpaşa’nın 23. Hafta maçını izlemedim. Ancak şunu söyleyebilirim. Saha içi sıkıntıları çok fazla olan bir takım Kasımpaşa. Bu sıkıntıları çözmek kolay değil. Trabzonspor Göztepe maçı taktiği ile oynar ise bu maçı kazanır. Trabzonspor’un kadrolu istatistikçileri Rodellega, Nwakaeme favorilerimdir. Hafta içi kupa mesaini de hesaba katmak gerekiyor. Uğurcan, A.Parmak ve Novak’ı sürpriz kadrolarınızda düşünün derim.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails