Gözlemci Raporu* Galatasaray - Trabzonspor


Gözlemci İsmail Cem Uysal

21.haftanın en önemli maçında Galatasaray ve Trabzonspor TT Arena’da karşı karşıya geldi.

TRABZONSPOR: 
Trabzonspor sahaya Arda Akbulut, Kamil Ahmet Çörekçi, Hüseyin Türkmen, Hosseini, Amiri, Toure, Yusuf Yazıcı, Ekuban, Abdülkadir Ömür, Nwakaeme, Rodallega 11’i ile çıktı. Zargo Toure Yusuf savunma geri dörtlüsü önünde; Amiri Novak’ın yerinde oynadı. Ekuban A.Ömür Nwakaeme ve Yusuf’a orta sahada görev veren Ünal Hoca bu haliyle orta alanı daha kalabalık tutmayı başardı. Maçın genelinde Rodellega dahi orta alana yakın oynadı. Başakşehir ve Sivasspor maçlarında gördüğümüz orta alan zafiyetini bu maçta büyük ölçüde minimize etmeyi başaran Trabzonspor’da Kamil Ahmet’in hücumlarda “1/2 porsiyon Pereira etkisi” yine artı bir değer kattı oyununa. Nwakaeme - Rodellega iş birliğinde atılan gol Trabzonspor’u yüreklendirdi. Bordo Mavililer etkili gelişen ataklarda son pasları doğru kullanabilmiş olsa skor olarak oyunu dengede tutabilirdi. A.Ömür yine savunma ve hücumda etkili olamadı. Ekuban kendisine gelen topları kontrol etmekte zorlandı. Maçta asist yapan Nwakaeme Trabzonspor adına maçın yıldızıydı. Rodellega golünü atarak yine bir maçı boş geçmedi. Parmak, adaşına göre orta alanda çok daha verimli gözüktü. “Hüseyinler” cansiparane oynamış olsalar da, Galatasaray’ın hızlı hücumlarında pozisyon hataları yaptılar. Galatasaray’ın ikinci golünde Hüseyin Türkmen’in kafa ile çelmeye çalıştığın topun filelerle buluşması genç oyuncu için talihsiz bir andı. İlk kez Süper ligde ilk 11'de sahaya çıkan 17 yaşındaki kaleci Arda hem heyecanı ile hem de Galatasaray’ın atakları ile mücadele etti, yapabileceğinin en iyisini yaptı.

Skor olarak beklediğim bir skor oldu ama Trabzonspor oyun olarak Galatasaray karşısında beklediğimden iyi bir direnç gösterdi. Maçın hakemi Ümit Öztürk Diagne’ye ve Nagatomo’ya kırmızı kartını göstermeliydi. Marcao’nun Ekuban’a ceza sahası içindeki hareketi net penaltıydı. Bu haliyle hakemin kötü bir maç yönettiğini not etmek gerekir. Özetle Maç Galatasaray’ın hakkıydı ancak Trabzonspor’un maça ortak olma hakkı çalındı.

GALATASARAY: 
Trabzon’daki 4-1'lik maçta sahaya çıkan takım ile bu takım arasında olumlu yönde çok fark vardı. 
Sahaya Muslera, Linnes, Luyindama, Marcao, Nagatomo, Belhanda, Ndiaye, Donk, Feghouli, Onyekuru, Diagne ilk 11’i ile çıkan Galatasaray lig başında bu kadroyu kurmuş olsa şampiyonluk yolunda en büyük aday olurdu. Belhanda ve Ndiaye’ye çok çalıştılar. Fegouli ve Belhanda iş birliğinde atılan üçüncü gol harikaydı. Her ne kadar Trabzonspor orta sahayı kalabalık tutmaya çalışmış olsa da Galatasaray’ın tecrübeli isimleri sahaya çok iyi yayıldılar ve etkili paslarla zaman zaman Trabzonspor’a top dahi göstermediler. Onyekuru, Nagatomo gibi isimlerde etkili atakların oluşmasına sebep isimlerin başında geldi. Uzun bir aradan sonra Muslera skora etki edecek kurtarışlar yaptı. Diagne penaltıdan da olsa Galatasaray forması ile ilk golünü attı. Ama Hakem Ümit Öztürk oyunda baş role soyunmamış olsa Fatih Hoca’dan okkalı bir fırça yerdi. Bu haliyle Fantezi Futbol severlerin oyuncunun olumsuz hallerini takibe almalarında fayda görüyorum. Bu maçı iki gözlemci birden yazacağı için Galatasaray bölümü için yazacaklarım bu kadar.

GEÇEN HAFTA NE DEDİK?
Trabzonspor, Başakşehir maçına benzer bir skor alır. İki takımda açık oynar. Trabzonspor’dan illaki oyuncu yazacaksanız Nwakaeme ve Rodellega’yı yazın demiştim. Soru-Cevap konseptinde de Ekuban-Yusuf ve A.Ömür’e orta saha ağırlıklı görev verilebileceğini ve istatistiki anlamda katkı vermelerinin zor olduğunu ifade etmiştim. Bu bağlamda isabetli tespitler yaptığımı düşünüyorum.

SAKATLIK VE KART BİLGİSİ
Donk, Diagne, Linnes, Belhanda ve Arda Akbulut sarı kart gördüler.

22.HAFTA ÖNERİLERİ
TRABZONSPOR-ALANYASPOR
Trabzonspor için haftaya Alanya maçı zorlu bir müsabaka olacak. Bugün ki izlediğim Alanyaspor’un Akyazı’dan puan çıkartma ihtimali var. Haftaya Trabzonspor’dan Nwakaeme, Rodellega ve Sosa tercihlerini öneriyorum. En azından Novak dönene kadar savunmadan isim yazmayın derim. Ekuban orta saha ağırlıklı görev alabilir bence forvet tercihinde onu da es geçin derim.

KASIMPAŞA-GALATASARAY
Trabzonspor gibi savunma zafiyeti olan Kasımpaşa’nın bordo mavili takım gibi enerjik oynamadığını da hesaba katarsak Galatasaray haftaya gol gösterisi yapabilir. Hücum oyuncularının seç beğen al yapın derim. Hatta Galatasaray savunmasından da Nagatomo, Linnes ve Muslera gibi isimler de tercih edilebilir.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails