Gözlemci Raporu * A.Alanyaspor - Galatasaray


Gözlemci Nevzat Köklü

Görünürde önemli bir hata yapmamış gibi gözükmesine rağmen Alper Ulusoy’un izlence zevki açısından katlettiği bir maç oldu. Gerekli gereksiz kesmelerden dolayı zaten 40-50 dakika oynanabilmiş bir maçta önemli bir kısmı hatalı 40 faul çalmak oynamaya çalışan iki takımı da aşırı frenledi. Eski bir hakem olarak diyebilirim ki, bu gibi durumlar yetersiz hakemin maçı elinde tutabilmek için bilerek ritmi yavaşlatmaya çalışması amacıyla oluşur. Oyuncular da gerilince ortaya bir maçtan çok sinir harbi çıktı. İki takım da iyi mücadele etmesine rağmen nispeten az pozisyon yaşandı. +3 dakika eklenen ilk yarının sonunda uzatma dakikalarında oyunun durmamasına rağmen 48:50’de gol olması eleştirilecektir diye düşünüyorum. Bu yüzden bana göre Galatasaray’dan defans yazan oyuncular haksız bir kayba uğradılar.

Alanyaspor ilk 60 dakika etkili bir oyun ortaya koydu. Galatasaray’ın stoper bölgesini sertleştiren transferler çok net pozisyonlara izin vermese de Galatasaray bu kesimde atak yapmakta zorlandı. Ve ilk yarı son dakikaya kadar genellikle Galatasaray ceza sahası ile orta saha arasındaki bölgede geçti. Zaten gol de bu bölgeden gelen bir şut sonucu oluştu. İlk rapordan beri eleştirdiğim Fernando’nun pozisyonda hamle yapmaması rahat bir vuruşa neden oldu.

İkinci yarıya da Galatasaray aynı ayarda başladı. Alanyaspor defansının uyuduğu tek pozisyonda da geçen raporda önerdiğim isimlerden biri olan Feghouli golü atmayı başardı. Bundan sonra Galatasaray dengeyi tam sağladı ama zaman zaman baskı kurduğu anlarda da forvet sıkıntısı etkili ataklar yapılmasını önledi. Ve maç beraberlikle sonuçlandı. Oyuncuları gelecek hafta için tek tek değerlendirecek olursak;

🔥DEVAMINI OKUYUN...A.ALANYASPOR
HAYDAR: Kalesinde çok ciddi pozisyonlar yaşamadı. Golde Feghouli savunmadan kurtulduğu için çıkıp açıyı kapatmalıydı. Topa vurulurken ezbere hamle yaptı ve golü yedi. Bana güven vermedi. Haftaya Jerome’suz ve formsuz Göztepe karşısında önündeki sağlam defans yapısı (Tzavellas cezalı, Merih gitti. Haftaya ne kadar sağlam kalırlar şüpheli) sayesinde gol yemeyebilir. Ama öne daha fazla çıkacak Yasin, Halil, Serdar gibi oyunculardan gol de yiyebilir.

BAIANO: Bir beke göre fazla çakılı bir oyuncu. Çıktığı 19 maçta gol ve asisti yok. Deplasman maçlarında tercih edilebilir bir oyuncu değil.

WELLINGTON: Karta çok yatkın bir oyuncu. Ömer’e yaptığı sert hareket net sarı karttı. Sonrasındaki el kol hareketleri ikinci sarıyı getirebilirdi. Geçen yıl 4 gol attı ancak bu yıl ancak Merih gidince formayı kapabildi. Henüz gol ve asisti yok. Deplasmanda uzak durun derim. Ancak Göztepe atamaz diyen sürprizciler, ileri çıktığında gol atabilen bir oyuncu olmasını bir kez daha düşünebilir.

TZAVELLAS: Haftaya kart cezalısı.

N’SAKALA: Alanyaspor’un tartışmasız en kaliteli oyuncusu. Ancak o da gol katkısı vermekten çok takımının direnç gücüne katkı yaptığı için kaleden uzak oynuyor. Hem Merih gitmişken hem de Tzavellas cezalıyken yani kurgu bozulmuşken Alanyaspor defansından oyuncu seçmek riskine gireceklere saygıyla eğilerek “madem bunu yazın” diyebilirim.

CEYHUN: Bu maçtan önce Sergen’in kendisine “Belhanda’dan ayrılma, gerekirse yumuşak fauller yap, oynatma” dediği belliydi. Maç boyunca Belhanda’yı gölge gibi takip etti. Bir markaj oyuncusu. Yaratıcı değil. Bu sezon sadece bir asisti var. Yazmak büyük risk olur.

EFECAN: Çok hırslıydı ve bu hırsı gereksiz sert oynamasına yol açtı. Üretkenlikten uzaktı. Haftaya nispeten zayıf ve formsuz bir ekip karşısında daha etkili olabilir. Ancak benim bir türlü elimin gitmediği bir oyuncu. Bazen kendisine haksızlık yaptığımı da düşünüyorum. 1 golü var. 6 asist yapmış olması kayda değer.

DJALMA: Aslında çok beğendiğim bir oyuncu değil. Ancak penaltıcı olması kendisini oyunumuz adına değerli kılıyor. Bugün çok uzaktan güzel bir gol attı. Ancak yüz defa vursa bir kez gol olur bir vuruştu. Şanslı bir oyuncu. Haftaya şansından yararlanmak isteyenler veya Alanyaspor penaltı kazanır diyenler yazabilir.

VILLAFANEZ: Resmi maçlarda 5 gol 2 asistle oynayan bir oyuncu. Ancak olmadık maçlarda üretken olmadık maçlarda durağan. Benim için tanımsız. Artı puanlar kazandırma ihtimali her zaman yüzde elli.

CISSE: Sezona iyi başladı ancak arkası biraz kıt geldi. Zaman zaman atmaya devam ediyor. Kaleye de yakın. Yazayım mı diyenlere söyleyeceğim tek cümle “Bilemiyorum Altan

FERNANDES: Hücumda en görünür futbolcu. Sağdan soldan dalışları ve etkili vuruşları var. Bugün Djalma’ya pası veren oyuncuydu ancak çok uzak mesafe vuruşunda asisti verilir mi bilmiyorum. Ancak oynadığı her dakika etkisini belli ediyor. Haftaya Alanya’dan tek bir adam yazmak zorunda olsam elim yine Fernandes’e gider.

OZAN, TAHA ve SURAL: Üç oyuncu da çok kısa süre aldı. Yorumlanacak performans göstermediler.

GALATASARAY
MUSLERA: Yine skandal bir gol yedi. Yeteneğine bir şey diyecek kimse yok. Ancak son zamanlarda maç konsantrasyonu kesinlikle eleştirilmeli. Trabzon karşısında böyle bir sorunu olmamalı. Tam konsantrasyon çıkarsa eksik, ve formu düşmeye başlayan Trabzon karşısında gol yemez diyorum. Ama yine de Trabzonspor büyük bir kulüptür. İki kez düşünün.

LINNES: Solda başladı, sağda bitirdi. İşini layıkıyla yaptı. Göbekten ve uzaktan yenen bir golde hiçbir hatası yok. Haftaya Nwakaeme gibi atletik ve güçlü bir oyuncunun karşısında olacak. Kendisi için büyük bir sınav olacak. Böyle bir maçta çok ileri çıkmasını beklemiyorum. Ancak Galatasaray risk alması gerekirse asiste yakın bir oyuncu rolüne bürünebilir.

MARCAO: Uzun süredir etkili bir sol stoperi olmayan Galatasaray’a ilaç gibi geldi. Yine çok iyi oynadı. Defansif orta saha hatasıyla yenen golde suçu yoktu. Ancak Trabzonspor karşısında gole uzak ve pahalı (8,5m.) bir defansı öneremem.

LUYINDAMA: Son 2 sezonda 7 gol atıp 1 de asist yapmış bir futbolcu. 6,5m. euroluk güzel bir fiyatı var. Ben Trabzonspor maçında denemem ama ileri çıkmaya başladıkça deneyeceğim maçlar olacak. Stoper özellikleri de Marcao’yu aratmayacak özellikte. Cesaretli arkadaşlar düşünebilir.

MARIANO: Uzun forvetler geldi etkisi artar dediğimiz anda sakatlanmayı seçti. Sakatlık durumunu takip edin. Diagne’ye ve Mitroglou’ya ileriki maçlarda iyi ortalar yapmasını bekliyorum.

FERNANDO: Artık bu oyuncuya yorumum hep bir kelime olacak. “Yazmayın

BELHANDA: İleri çıkmamakta bu denli ısrar eden başka oyuncu görmedim. Bir iki kez çıktı. Bir asist yaptı bir de çalımlardan sonra net vuruş açısı bulup şut çekti. Niye ileri çıkmıyorsun be adam.

N’DIAYE: Bu arkadaş da ileri çıkmak için fırsat kolluyor ama yanında formsuz Fernando ve kendisini sürekli bozan bir Belhanda var. Fatih Terim 10 numaraya N’Diaye’yi 8 numaraya Belhanda’yı koymayı ne zaman düşüneceksin? Osmanlıspor’dayken fiks tercihimizi Galatasaray’dayken yazmaya korkuyoruz. Garip değil mi?

FEGHOULI: Ben ona “Gamsız yetenek” diyorum. Biraz hırslı oynasa her hafta fiyatına bakmaksızın yazılır. Ama öyle bir gamsız ki izlerken delirtiyor. Evet bu hafta gol attı ama fiyatı yüksek bir oyuncuyu yazarken fazlasına ihtiyacımız var. Onun için 20 maçta 3 gol 1 asist çok yetersiz istatistikler.

ONYEKURU: Boş alan seviyor. Kapalı ve sert savunmalar karşısında etkili olamıyor. Bugün etkisizdi ama Galatasaray, Trabzonspor karşısında erken skor bulursa ve rakip dağılma gösterirse ya da risk alır öne çıkarsa gol bulabilir. Kendi maç senaryonuzun içine dediklerimi ekleyerek düşünün. Tam bu noktada önemli bir ayrıntı rakipte Novak ve Perreira olmayacak.

MITROGLOU: Sinan’ın hafif gribal enfeksiyon yaşaması, Diagne’nin cezası ve Muğdat’ın santrforda yetersiz kalmasıyla bir anda kendisini ilk 11’de buldu. Zaten hazır olmadan geldiği biliniyordu. Varlık gösteremedi. Mariano’nun erken çıkmasıyla orta yapacak kimse kalmayışıyla yerini erkenden hasta Sinan’a bıraktı.

SİNAN: Maça hasta çıktı elinden geleni yaptı ama şartlar bu maçı da kurtarmasına engel oldu. Haftaya Diagne oynayacaktır. Yazılmaz.

YUNUS: Onun maçı değildi. Son sekiz dakikada varlık gösteremedi.

ÖMER BAYRAM: Nagatomo geliyor. Yazmayın.


Haftaya Galatasaray için Trabzonspor hedef maçı oldu. Rakip hedeften uzaklaşıyor ve önemli oyuncuları eksik. Nagatomo ve Diagne’nin takıma gelmesiyle şahlanma bekliyorum. Taraftarı da arkasına alan Galatasaray 3 puanı alan taraf olacaktır. Diagne, Fegouli, Belhanda, Onyekuru, Linnes, Luyundama, Nagatomo, Muslera gibi bir çok seçenek denenebilir.

Alanyaspor Göztepe karşısında en az 1 puan alacaktır. İki taraf da açık oynayacağı için bol gollü geçebilir. Fernandes, Djalma, Cisse, Efecan, Serdar Gürler, Yasin gibi oyunculardan seçim yapabilirsiniz.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails