Gözlemci Raporu * Ç.Rizespor - E.Y.Malatyaspor


Gözlemci Fatih Erel

Son haftaların çıkışta olan ekibi Ç.Rizespor ile düşüş yaşayan E.Y.Malatyaspor arasındaki maç beklenildiği gibi mücadele düzeyi üst seviyede başladı. Bu maça kadarki son 5 maçında mağlubiyet yüzü görmeyen Ç.Rizespor'un stadını dolduran ve takımlarını coşkuyla destekleyen Rize taraftarına da artı bir parantez açmak gerekir doğrusu. 6 sakat futbolcu ile deplasmana gelen Malatyaspor'un henüz maçın 20.saniyesinde ikili mücadele sonucu sakatlanan oyuncusu Robin Yalçın maça devam edemeyerek yerini Murat Yıldırım'a bırakırken, teknik direktör Erol Bulut'un yüzündeki ifade maçın gidişatı için adeta bir sinyal niteliğindeydi. Eski oyuncuları Robin Yalçın'ın sahadan çıkışını Rizespor taraftarının alkışlaması sahalarda görmek istediğimiz ender hareketlerden biriydi. İlk 15 dakikada birbirlerini tartan iki ekip adına ilk tehlikeli atak 17 dakikadaki Aleksic'in ceza sahası içinden penaltı noktasına yakın yerden kaleye gönderdiği şutta topun auta çıkmasıyla sonuçlandı. Ev sahibi ekip adına ilk tehlikeli atak ise Umar Aminu ile 22.dakika da ceza sahası içi sol çaprazdan çektiği şutun savunmadan kornere çıkmasıydı. Sahada kaldığı 67 dakika boyunca Malatyaspor adına tüm tehlikeli ataklarda Ahmet İldız ismini görmek mümkündü. Çok çabalayan fakat şanssızlığını kıramayan Ahmet'in 24.dakikadaki şutunu Gökhan Akkan çok güzel bir şekilde çıkarırken bu ikili 47.dakikada bir kez daha karşı karşıya gelecekti. Ç.Rizespor adına takımın en istekli ve çalışkan oyuncusu beklenildiği üzere Atıf idi. 27.dakikadaki ceza sahasının hemen dışında Boldrin’in önüne bıraktığı topa sol ayağı ile vuran futbolcu ağları bulurken, hem takımını 1-0 öne geçiriyor hem de Sivasspor yıllarında attığı klasikleşmiş o harika gollerini hatırlatıyordu. Golü yiyene kadar Malatyaspor'un daha istekli olduğu söylenebilir. Fakat sezonun ilk yarısında harika futbolu ile birçok kez biz fantezi futbol severlerin ilk 11'inde tercih ettiği ve ne yalan söyleyelim üzerinden çok iyi puanlar kazandığı Guilherme son haftalardaki silik görüntüsüne bu maçta'da devam etti diyebilirim. Maç boyu Malatya adına ataklarda Ahmet İldız, Aleksic ve Eren Tozlu, Rizespor adına ise Kayseri yıllarında pek hünerini göremediğimiz fakat Rizespor ile adeta yeniden doğan Boldrin, Azubuike, Vedat ve Atıf isimleri ön plandaydı.

✋Devamını oku...Maçın 2.yarısına beklenildiği gibi Malatyaspor daha atak şekilde başladı. 47.dakikada Erkan Kaş'ın ortasını Gökhan Akkan çelse de topu önünde bulan Ahmet İldiz'ın şutunu Rizespor defansından Aborhoun kale çizgisi üstüne yakın bir yerden çıkarmayı başardı. 52.dakikadaki Aleksic'in harika şutunu ise Gökhan Akkan yine aynı güzellikte çıkardı. Maçın hızlandığı anlarda Rizespor adına 2.yarının ilk tehlikeli atağı Atıf'ın ara topuna hareketlenen Boldrin ile geldi, Boldrin'in şutu az farkla kale direğinin yanından auta çıktı. Maçta, Rizespor'un tartışmasız en iyi oyuncusu diyebileceğimiz Atıf'ın Malatyaspor'lu futbolcuların geri pasında Mina’ya gelen topu baskı yapıp kazanarak çektiği şutu kalecinin kurtarması ve topu tekrar önünde bulan Atıf'ın 2.şutunun da direkten dönmesi Atıf adına büyük şanssızlıktı diyebilirim. 76.dakikadaki Malatya lehine verilen penaltı kararı ise Hüseyin Göçek'in VAR kontrolü sonrasında geçersiz sayıldı. Maçın 2.yarısını üstün oynayan taraf Malatyaspor olsa'da istediği golü bir türlü bulamadı. Robin Yalçın ve Erkan Kaş'ın sakatlanarak oyundan çıkması, Ahmet İldiz'in yerine de Barış Alıcı'nın girmesiyle 3 oyuncu değişiklik hakkını kullanan Malatyaspor'un 87.dakikadaki Arturo Mina’nın da sakatlığına çare üretememesi son dakikaları 10 kişi oynamasına sebep oldu. Ve ne olduysa da kalan o dakikalarda oldu. Atıf'ın yerine giren Nakoulma'nın ceza sahası içinde çektiği şutu kurtaran Farnolle dönen topta Vedat Murigi'nin topu ağlara göndermesine engel olamadı. 2.golü bulan Rize'nin maçı böyle bitireceğini düşünürken 98.dakikada gelişen atakta Azubuike'nin akıl dolu ara pasıyla kaleci ile karşı karşıya kalan Nakoulma durumu 3-0 a getirdi.

Gelecek Haftalara Notlar 
Rizespor adına Atıf ve Vedat Murigi olmazsa olmaz futbolcular olduğu herkesin malumu. Fakat ben Azubuike ve Boldrin için ayrı bir parantez açmak istiyorum, son 3 maçta 2 asisti olan Boldrin bu maçta da asistini yaptı. Azubuike'nin ise sezonun 2.yarısında Rizespor'a isteği ve çalışkanlığıyla çok şeyler katacağını düşünüyorum. Bundan sonraki maçlarda da bu iki futbolcu Rizespor'dan oyuncu seçerken değerlendirilebilir. Nakoulma oynadığı süre dikkate alındığında biraz zor tercih edilebilecek bir futbolcu olsa da oyuna girip 5 dakika da yaptığı işlerle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı sanırım.

Malatyaspor adına bu maçta gole en yakın futbolcu görünümünde olan dan Ahmet İldiz ise eğer daha fazla süre oynamayı başarabilirse Konya ve Göztepe maçlarında yaptığı asistlerin de üzerine çıkabileceği kanaatindeyim. Guilherme kendini ne zaman toplar bilemem fakat Aleksic bu takım adına kuşkusuz en olumlu futbolcu. İlerleyen haftalarda sakatlıktan dönen futbolcularında katkısıyla Aleksic iş yapmaya devam edecektir.

1 yorum:

Tunç Bozacılar | 24 Şubat 2019 22:57

Güzel ve ayrıntılı bir yazı olmuş.
Teşekkürler emeğinize sağlık...

Related Posts with Thumbnails