OOPpala Paşam Malkara Keşan...Ülkemizdeki Fantezi Futbol oyunlarında rastladığımız bazı yanlışlıklar yıllardır hiç değişmez diye başlamıştım bir önceki yazıma. Şimdi başka bir yanlışlıktan bahsedeceğim ama aslında bu yanlışlık oyuna bariz bir şekilde keyif veren, var olması çok canımızı sıkmayan ve hatta oldukça hoşumuza bile giden bir durum. Böyle şey mi olur mu dediniz yoksa? Olur olur. Buyurun yazının devamına...

DEVAMINI OKU...


Bahsettiğimiz şey, doğru mevkisinde gösterilmeyen oyuncular. Fantezi Futbol Türkiye ekibi olarak Ağustos ayından beri yayımladığımız yazılarda ve çektiğimiz videolarda kullandığımız, aslında Premier Fantasy Football'da kullanılan terimlerden aşırttığımız (clean sheet gibi), söylemesi çok güzel olan ve yerine Türkçe karşılığını koyduğumuzda aynı tadı vermeyen kelimelerden biri olan OOP (Out Of Position) dediğimiz şey tam da bu işte. Kısaca mevki avantajı veya mevki dışı futbolcular diyebiliriz. Gerçekte orta saha veya forvet pozisyonunda oynayan futbolcuların Fantezi Futbol oyunundaki listede defans gözükmesi dediğimiz şeyin tam karşılığıdır. Zira oyuncu gerçekte gole daha yatkındır, asist yapma olasılığı çok daha fazladır ve defans oyuncularına verilen gol ve asist puanlarının fazlalığından yararlandıkları için bu oyuncuları kadroya almak oldukça avantaj sağlar. Eh tabi bir de kazanacakları gol yememe puanları da (clean sheet) pastanın üzerindeki çilek kıvamındadır. Hemen bir örnekle pekiştireyim ki, akıllarda daha iyi yer etsin.

+ Djedje (Ankaragücü)
+ Dorukhan (Beşiktaş)
+ Latovlevici (Bursa)
+ Ramazan Keskin (Bursa)
+ Jevtovic (A.Konya)
+ Volkan Fındıklı (A.Konya)
+ Josue Sa (Kasımpaşa)

Yukarıda listelediğim tüm oyuncular PO Sosyal Ligde defans hattında gözüküyorlar. Peki gerçekte öyleler mi? Hayır! Ön libero (Defansive Midfielder Center) ya da orta saha (Midfielder Center) diye nitelendirebileceğimiz bu oyuncular bir defans oyuncusundan çok daha fazla istatistik yapmaya yatkınlar. Ama ne yazık ki (iyi ki) defansta görünüyorlar. Bunların arasından sıyrılan ve nevi şahsına münhasır bir fenomene dönüşen Latovlevici, orta saha oyuncusu da değil. Bursaspor'da maşallah bir forvet gibi sol açıkta gole oldukça yakın şekilde görevini ifa ediyor. İştahımızı kabartan ve kadrolarımızı kurarken takılı kalan adam pozisyonunda aslında. Buna benzer bir durum da oyunda orta saha gözüken bir oyuncunun gerçekte teknik direktörü tarafından santrfor ya da en ileri uçta görev verilmesidir. Bu ilginç duruma en güzel örnek olarak ise, şu anda Everton'da orta saha oynayan ve kadro içinde ileri uçta oynayan oyuncular içinde istenilen verim  alınmayınca santrfora çekilen Richarlison'u verebilirim. Ligimizde ise bu durumda olan sadece bir kişi mevcut.

+ Sinan Gümüş (Galatasaray)

Henüz santrfor alamayan Galatasaray'ın OOP oyuncusunun son 2 maçta kazandırdığı puan tam tamına 27. Bu puanı orta saha gözüktüğü için kazandı. Aslında bu maçların hepsinde ileri uçta görev aldı. Oyunda forvet gözükseydi alacağı puan ise 21 idi. Burada ortaya çıkan 6 puan, fark yaratma adına her hafta uğraştığımız bir süreçte oldukça önemli. Aslında Sinan Gümüş'ün yanına takım arkadaşı Onyekuru'yu ve Akhisarsporlu Onur Ayık'ı ve Manu'yu da ekleyebiliriz lakin bu üç isim tüm maçlarda Sinan Gümüş kadar istikrarlı bir şekilde santrfor mevkisinde yer almadılar. Takımlarındaki eksiklikler sebebiyle mecburen en ileri uçta görevlendirdiler, eksiklikler tamamlanınca asıl mevkilerine geri döndüler. Son olarak tüm bu saydığım örneklerden farklı olarak ligimizde daha evvel de oynayan, aslında santrfor olarak görev yapan ama oyundaki yöneticinin hatası sonucu orta sahaya yazılan bir isim var.  

+ Nakoulma (Çaykur Rize)

Oyuncu zaten  gole komple yakın, rakip kaleye en yakın konumda. Atacağı her gol +2 puan avantajı getirecek. Bu kadar bariz bir hayatı nasıl yaparlar ilk gördüğümden beri sorguluyorum. Keşke Vedat Muriqi bu kadar formda olmasa ya da Okan Buruk takımını çift santrforla oynatsa da bu futbolcudan da fazladan puanlar kazansak diye düşünmüyor değilim. 


Şimdi bizler için oyunun yanlışlığından kaynaklanan bu keyif verici durum Türkiye'de yeni bir şey değil. Bundan tam 10 sene önceye dönüp 2008-2009 sezonunda Lig Tv'nin düzenlediği Fantezi Futbol oyununda öyle bir isim vardı ki, o sizden öte bizden ziyade idi. Zira tüm maçların yayımlanmadığı zamanlardan bahsediyoruz ve 6.haftaya kadar kendisini fark edememiştik. Taa ki Fenerbahçe ile Kayserispor aralarında maç yapana ve biz o ismi canlı seyredene kadar. Bu özel isim Turgay Bahadır idi. Oyunda defans gözüken ama gerçekte santrfor olan bir futbolcu. Latovlevici nasıl bu sene takılı kaldıysa bu arkadaş da o sene kadrolarımızda hep vardı. Ki Lig Tv puanlama adaleti PO Sosyal Lig'e göre çok daha düzgün olmasına rağmen vazgeçilmeyen bir adam olmuştu Turgay Bahadır. Bu isim dışında Sporx'de forvet Özgür Çek'i hatırlıyorum defans gözüken. Bir de gerçekte forvet oynayıp oyunda kaleci görünen biri vardı ki, o ismi nasıl hatırlarım, nereden bulabilirim bilemiyorum. Ama böyle bir adam vardı ve oyun yöneticileri bir sezon boyunca bu yanlışlığı düzeltmemişti.

10 sene öncesinden günümüze saydığım tüm bu isimler oyunda bizim lehimize fark yaratan Fantezi Futbol kahramanları. Bir de bu durumun tam tersi bir durum var ki, bunu da sitemizin sağ tarafında Olumsuz OOP diye açıklayıp listeledik. Yani mevki yanlışlığından dolayı tercih etmeyi düşünmediğimiz isimler. Bu sezon için konuşursak aşağıdaki listeye göz atmakta fayda var;

- Muhayer Oktay (Beşiktaş)
- Erkan Kaş (Malatya)
- Varela (Kayseri)
- Napoleoni (Başakşehir)
- Gökay Güney (G.Saray)
- Güray Vural (Akhisar)


İstatistik yapma olasılıkları oyundaki mevkisel yanlışlık sebebiyle engellenen, gerçekte forvet veya orta sahada görev alırlarken oyunu yapanlar tarafından daha geriye çekilerek bizim aleyhimize bir durum yaratan futbolcular bunlar. Ara transfer döneminde Muhayyer Oktay Beşiktaş'a, sezon başında Varela Kayserispor'a orta saha oyuncusu olarak transfer edilirken, oyunda ise maalesef forvet pozisyonunda yer alarak her atacakları golde -2 puan sıkıntısı yaratmaktalar. Napeloni için de aynı durum geçerli. Genç yetenek denilen Galatasaraylı stoper Gökay Güney orta saha gözükürken, yılların açık oyuncusu Güray Vural Akhisarspor'da bekte oynuyor. Aynı orta sahanın solunda oynayabilen Erkan Kaş gibi. Bu oyunculardan uzak durmak gerekli, zira uzun vadede fark yaratma yerine kazandığımızı da bizden alıp götürürler. Aman dikkat! Tam bu tip bir örnek olmayacak ama Robinho isminden de bahsetmeden geçmeyeyim. D.G.Sivasspor'da Kone ve Muhammet'in arkasında ya da kanatlarda oynayan oyuncu PO Sosyal Ligde forvet gözüktüğü için kendisi hakkında videolarımızda konuşurken ''Orta saha olsa her hafta alırdık koçero...'' diye bahsettiğimizi hatırlıyorum. Zira kendisi ile aynı yerde oynayan Nwakaeme'nin PO Sosyal Lig yönetimi tarafından 4. haftadan sonra forvetten orta sahaya çekilmesi örneği gözümüzün önündeyken Robinho için de aynısını bekledik lakin boşa beklemişiz. İlk devreyi 8 gole kapatan Brezilyalı oyuncu sadece attığı gollerden 32 puan kazandırırken, oyunda orta saha olsaydı 48 puan getirecekti ki, bu mevki avantajını anlatan çok açık bir örnek.

Yazımın son paragrafına gelmişken, konuyu bağlamam gerekirken ve Olumsuz OOP dediğimiz kavramdan bahsederken yukarıda bu sezon için ifadesini kullanmıştım. Peki dönsek 10 sene öncesine ve bu konu ile ilgili Engin Gürses'in yazdığı Mevki Kurbanları isimli yazıyı buradan sizlerle paylaşsam, nasıl olur? Tam zamanı diye düşünüyorum, konuyu bağlıyorum ve herkese OOP diye nitelendirdiğimiz ve yukarıda sayısız örneğini verdiğimiz oyunculardan kadrolarınıza bol bol almanızı öneriyorum.

(Link: http://bffk3.blogspot.com/2010/04/mevki-kurbanlar.html)

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails