Gözlemci Raporu * Göztepe - Galatasaray


Gözlemci Nevzat Köklü

Bir önceki raporumuzda bu maç için;

“Galatasaray, Göztepe deplasmanında favoridir. Ancak gol yememe durumu riskli.” yorumu yapmıştık. Göztepe’nin penaltı kullanması ve yanlış hatırlamıyorsam 3 topunun direkten dönmesi durumu göz önüne alındığında tahminimizin isabetini daha iyi görebiliriz. Genel olarak ortada bir maç olarak geçse de özellikle Galatasaray aleyhine verilen kararlar maça damga vurdu. Jerome’un Maicon’un omuzundan destek alarak yükseldiği hava topunda faul beklenirken Göztepe lehine penaltı verilmesi, Poko’nun sarı kartı sonrası sert müdahalelerinin görmezden gelinmesi ve özellikle Linnes’e yapılan çok net bir penaltının verilmemesi şu an televizyonlarda tartışılıyor. Marcao geldikten sonra Galatasaray savunmasının 3 resmi maçta da gole geçit vermemesi de önemli bir istatistik olarak ön plana çıktı. Sinan Gümüş ise forvet transferinin gündemin ilk maddesi olduğu günlerde Galatasaray’ın gol yükünü üstlenmesi başka önemli detay olarak göze çarpıyor. Gelelim tek tek oyuncularımıza;
GALATASARAY
MUSLERA: Maçın başındaki konsantrasyon eksikliği bir gole sebebiyet verebilirdi. Ancak daha sonra kendine geldi. Özellikle Mariano’nun hatalı geri pasındaki refleksi müthişti. Kendisini yazanları bayram ettirdi. Bu yazıyı yazdığım anlarda tam puan alan tek isim durumunda.

MARIANO: Performansı saç baş yoldurdu. Çok kötü bir maç çıkardı. Tek olumlu hareketinde ortaya çıkardığı top defansa da çarptıktan sonra Sinan’ın golüne dönüştü. Clean sheet puanı üzerine asist ekler mi bilemiyorum. Ama bu hafta kazanacağı puanlar diğer savunma oyuncularının eseri.

MAICON:
Marcao ile çok iyi anlaştığını gözlemliyorum. İyi oynadı. Attığı bir gol çok ince bir ofsayta takıldı. Bu hafta da transfer olmazsa gol bulabileceği haftayı uzak görmüyorum.

MARCAO:
Müthiş bir savunma oyuncusu. Kevgir durumundaki savunmayı topladı duvara çevirdi. 4 Milyon euroluk transfer ücreti anasının ak sütü gibi helal. Henüz ileri çok çıkmıyor. Ama son yıllarda ülkemize gelen en sağlam savunma oyuncularından biri olmaya aday.

LINNES: Saha şartlarının kötü olması en çok ona yaradı. Kuzeyli bir futbolcuda olması gereken tüm iyi özellikler mevcut. Kazandırdığı bir penaltı maalesef çalınmadı. Galatasaray’dan savunma yazacaklara fiyatıyla ve kalitesiyle ilk önerimdir.

FERNANDO: Geçen senenin altında. Galatasaray taraftarı fazlasını bekliyor. Ama her hafta yazıyorum. Fiyatıyla ve gole uzaklığıyla oyunumuza hitap etmiyor.

SELÇUK: Ağır saha şartlarında özelikle uzun ve isabetli paslarıyla öne çıktı. Galatasaray’ın penaltısı verilse topun başındaki isim olup yüksek puanlar kazandırabilecekti ama olmadı. Frikik performansı bu aralar kötü.

N’DIAYE: Atağa çıktığında çok önemli bir oyuncu durumuna yükseliyor, gole katkı verme ihtimali yükseliyor. Ancak Fernando’nun performans düşüklüğü risk almasını zorlaştırıyor. Donk ile birlikte oynarsa etkinliği artacaktır.

FEGOULI: Kötü saha şartlarını sevmiyor. İyi saha şartlarında ise yıldızlaşıyor. Hava durumuna göre tercih edin. Bugün istenilen seviyede değildi.

ONYEKURU: Golün kıyısında dolaştı ama olmadı. O da teknik ve yerden oynayan bir oyuncu olmanın dezavantajını fazlasıyla yaşadı. Galatasaray’ın gole en yakın iki oyuncusundan biri.

SİNAN GÜMÜŞ: Geçen haftaki raporumda kendisini savunmuştum. Kafası rahat bir Sinan büyük bir silahtır demiştim. Hatta “yazın” diye eklemiştim. Beni yanıltmadı. Yazanlara çok iyi puanlar kazandırdı. Forvet transferi yapılmadığı sürece en büyük silah olmaya devam edecektir.

DONK: Bence çok geç girdi. Düşmekte olan orta sahayı toparladı ve takımını harika paslarla hücuma kaldırdı. Fernando’nun formasını fazlasıyla hak ediyor.

MUĞDAT ÇELİK: Sanırım Sinan Gümüş’e bir şey olursa diye kafası futbolda tutulmaya çalışılıyor. Uzatmalarla birlikte yaklaşık 10 dakika oynadı. Kendisini gereksizce yorup güçten düşüyor. Daha stratejik oynamalı. Hırsı kendine zarar veriyor.

SEMİH KAYA: Uzun süre sonra formayı tekrar giydi. Çok bir şey göremedik. Çok az süre aldı.

GÖZTEPE
BETO: Çok iyi bir kaleci ama bu aralar takımı formda değil. Fenerbahçe deplasmanında gol yemez demek iddialı olur. Fiyatı da çok iyi değil. Önermiyorum.

TITI: Çok adam kaçırdı. Takımı daha fazla gol yiyebilirdi. Kasımpaşa’da goller buluyordu. Artık ileriye katkıyı unuttu. Haftaya da kendisinden beklentim düşük.

ABENYENU: İyi bir savunma oyuncusu ama kalitesini göstermesi için daha formda arkadaşlara sahip olması gerekiyor. İleriye katkısı düşük.

GASSAMA: Yine kaliteli bir oyuncu. Müdahaleli ve akıllı. Ama Göztepe’den savunma oyuncusu yazılacak dönem değil. Zaten sakatlandı. Haftaya olmayabilir.

REIS: Daha çok ileri çıkmalı. Orta sahanın formsuzluğunun etkilediği bir kaliteli defans oyuncusu daha.

BORGES: Penaltı kaçırarak bir çuval inciri berbat etti. Oysa çok iyi bir maç çıkarmaktaydı. Göztepe’nin ilk penaltısıydı. Ama büyük ihtimalle onun son penaltısı olacak.

HALİL: Bildiğimiz Halil değildi. Yerden hızlı oynayan tüm oyuncular gibi vasat bir maç çıkardı.

ANDRE CASTRO: Sahadan silindi, hiçbir varlık gösteremedi. Neredeyse adı bile duyulmadı.

POKO: Kırmızı kart görmediyse Bülent Yıldırım’a dua etmeli. Adı faulle eş anlamlı gibi. Sert oynamak iyidir ama yazanı kırmızı ile her an yakabilir.

SERDAR GÜRLER:
Takımının en iyisiydi. Çok çalıştı çabaladı ama takımına puan kazandıramadı.

JEROME: Üretkenliği az bir forvet. Penaltıda topun başına geçmeye dahi istekli değildi. Ara sıra gol bulacaktır ama tavsiye ettiğim bir forvet değil.

YASİN: Bence ilk 11’de olmalıydı. Son 20 dakika varlığını belli etti. Bir topu direkten döndü. Yedekliği hak ettiğini düşünmüyorum.

DENIZ KADAH: Eskiden beğendiğim bir futbolcuydu. Bence Süper Lig kariyeri bitti. Uzatmaları oynuyor. Etkisizdi.

TAYFUR: Beklentilerin altında geç girdi bir şey yapamadı.

  • Galatasaray, Alanyaspor karşısında da favoridir. Onyekuru, Sinan, Linnes, Fegouli gibi oyuncular düşünülebilir. 
  • Göztepe’nin Fenerbahçe karşısında işi zor ama imkansız değil. Beraberlik çıkartabilirler ya da bir farklı kaybedebilirler. İlla isim düşünen Serdar Gürler’i yazabilir.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails