Gözlemci Raporu * A.Alanyaspor - D.G.Sivasspor


Gözlemci Ali Tarık Uçur

12 Kasım 2018 günü göreve başlayan Sergen Yalçın yönetiminde Alanyaspor’un pozitif futbol oynaması, paralel olarak da bolca puanların havada uçuştuğu maçların olması muhtemeldi. Zira Alanyaspor Sergen Hoca öncesi 12 lig maçı ve 1 kupa maçı olmak üzere 13 maç yaparken, 5 galibiyet 8 mağlubiyet almıştı. Üstelik bu maçlarda 19 gol yedi ve sadece 9 gol atabilmişti. Ofansif gücü olmasına karşın ortalama maç başı 1,5 gol yiyen ekibin clean sheet puan alması çarkıfelek oyunundan ibaretti aslında. Buna karşın Sergen Hoca ile çıkılan 6 lig 3 kupa maçında 3 galibiyet 4 beraberlik 2 mağlubiyet alındı. Gol ortalaması ise terse dönerek, 1,89 maç başı gol atma 0,89 gol yeme ile tamamlandı. Bu dönem içinde Beşiktaş, Başakşehir ve Kasımpaşa gibi ligin önemli takımlarıyla berabere kalma başarısı göstermesi önemli göstergelerdir. Hele en önemlisi son 9 maçta 4 clean sheet çıkartmaları.

Rakip Sivasspor ise Robinho’nun gitmesiyle ne yapacağı belirsiz bir ifadeyle bekliyor. Açıkçası gol ve asist katkısı çok belirgin olmamasına karşın, Robinho gibi silahtan yoksun kalmak ister istemez ofansif güçte erozyonu ortaya çıkartıyor.

Maçın genel yapısında Sergen Yalçın’ı antrenmanda ve maçta defalarca izleyin kişilere kendisinden ufak enstantaneleri barındırmasıyla geçti. Alanyaspor ofansif olarak katkı sağlayacağı gibi, defansif yönde de başarılı oyun oynayacağını gösterdi. Efecan Karaca, yeni dönemle daha aktif rol oynayacağını attırdığı golde net bir şekilde ifade etti. Bununla beraber öz güven sağlandığı açıkça belli olan Villafanez, Campos ve Fernandes’in katkılarıyla puan veya puanların habercisi niteliğinde bir maç geçti.

Maçta en büyük hayal kırıklığı Sivasspor’un önemli defans oyuncu Ziya Erdal’ın etkisiz kalan oyunu olarak göze çarptı. Sivasspor eğer oyun sisteminde farklılık yapmazsa gol yeme konusunda ciddi sıkıntı yaşamaya devam edecektir.

Alanyaspor, hafta içi kupa maçında Kasımpaşa ile tekrar karşılaşacak, sonrasında hafta sonu Ankaragücü deplasmanına gidecek. Bu tempo olumsuz etkilemez ise ofansif oyuncularının puanlarla katkı sağlayacağını görmemiz beni şaşırtmayacak.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails