Bir Feriştah Adayı * Burak YılmazKonu başlığımız Feriştah! Feriştah kelimesi Türk Dil Kurumu güncel Türkçe sözlüğüne göre ''En iyi, en üstün'' anlamına gelmektedir. Bizler de bu haftanın kaptan adaylarının diğerlerinden daha üstün ve en iyi futbolcular olduğunu düşündüğümüzden bu etikete Feriştah adını verdik. İyi mi yaptık kötü mü bilemiyorum lakin şuna eminiz; önerdiğimiz bu aday iş yapmaz ve sizleri hayal kırıklığına uğratırsak en azından bize edeceğiniz küfrü düşünmenize artık gerek yok. Feriştahımızı ..... :)))

Burak Yılmaz en başta bendeniz olmak üzere Beşiktaş taraftarının büyük çoğunluğu tarafından haddinden fazla değer verdiği siyah-beyaz formayı bir daha sırtına asla geçirmeyeceğini düşündüğü ve kendisinin pek de iyi sözlerle anılmadığı bir futbolcu olarak yeni takımıyla ilk maçına çıkıyor. Buradan kişisel duygularımı uzun uzadıya yazmayacağım ve sadece Fantezi Futbol özelinde konuşacağım. Şimdi soru-cevap şeklinde devam edersek eğer; Burak Yılmaz'ın ilk 11 garantisi var mı, var gerçi ilk maç olduğu için kadroları görebileceğiz. Olmasaydı da büyük ihtimalle Şenol Güneş tarafından maça başlayacak oyuncular arasında yer verileceğini düşünüyordum. Adaptasyon süreci yaşar mı, sanmam. Daha evvel bu formayı giydi, hocası ve milli takımdaki arkadaşları da hep birlikte çalışıp oynadığı kişiler. Bazı taraftarlar tepki gösterir mi, mümkün. Yıllarca süren tepkinin bir anda kaybolup sevgi seline dönüşmesini kimse beklemiyor. Gol ve goller atarsa sıkıntılar kolay aşılır mı, kesinlikle. En önemli nokta. İşte bu soru ve cevaplardan sonuncusunu dikkate alıp Burak Yılmaz'ın  neden bir Feriştah adayı olduğunu açıklamaya çalışacağım. 

Burak Yılmaz'ın futbolculuğunu, attığı golleri ya da neler yapabilecek kapasitede olduğunu anlatmaya gerek yok. Yine de Transfermarkt sitesinden bir-iki istatistik paylaşayım ben, adettendir sonuçta.


Bazı taraftarlarca Kral ifadesi kullanıyor ya hani, galiba haklılar. Özellikle Şenol Güneş'in Trabzon'da çalışırken sihirli değneği değdiğinden beri olağan üstü bir golcüye evrildi kendisi. Sonraki yıllarda başka takımlarda, başka hocalarla ve milli takımda da aynı şekilde gollerini atmaya devam etti. Şimdi Beşiktaş'ta aynı hoca ile çalışacak olması, takımda yetenekli oyuncular olan Oğuzhan Özyakup, Quaresma ve Ljajic'in varlığı onu çok daha değerli kılacaktır. Ayrıca Beşiktaş'ın ikinci devredeki ilk 6 hafta maçlarının kolaylığı göz önüne alınırsa yukarıda belirttiğim üzere, onun atacağı gol ve gollerle taraftarla arasındaki sıkıntısının ortadan kalkacağını düşünüyorum. Hele ki Başakşehir'in önce Trabzon sonra Kasımpaşa ile oynayacağı düşünülür ve iki maçtan kaybedeceği olası puanlar da hesaba katılırsa Beşiktaş ve Burak Yılmaz'ın amiyane tabirle fena bir gaza gelmesi bile mümkün.

Rakip ligin en çok gol yiyen üçüncü takımı. Sakatlıklardan mütevellit stoper sıkıntısı da mevcut. Üstüne Beşiktaş'ın Akhisar'a şansı son dört maçta tutuyor. Favori olarak çıkacağı maçta, kadroları da görebilecekken Burak Yılmaz'ın ilk 11'de olduğunu anladığınız an kaptanlık pazı bandını koluna takmamak için hiç bir sebep kalmıyor. Aklıma gelmişken, milli takım dahil gittiği her takımda penaltıları atan bir Burak Yılmaz, Şenol Güneş'in çok sevdiği bir futbolcu olmasından yararlanarak evlat kontenjanından Ljajic'den bu sorumluluğu alıp topun başına geçebilir. Aynı zamanda bir öğretmen de olan Şenol Güneş bu futbolcunun taraftar ile arasının en kolay düzelme yolunun atabildiği kadar gol atması olduğunu adı gibi biliyor. Bu göz ardı edilmemesi gereken önemli bir ayrıntı.

Sözün özü; kafasını öne eğip bu hayattaki yaptığı en iyi iş olan gol atmayı bu maçla başlatırsa Burak Yılmaz, ki ben öyle düşünüyorum, Beşiktaş'a vereceği katkı kadar Fantezi Futbol kadrolarımızdaki forvet pozisyonunun da değişilmez oyuncusu olacaktır.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails