Yeni Teknik Direktör ile çıkılan ilk maçlarFantezi Futbolseverler için bu haftasonu "aynı takımdan dört oyuncu almalık" hedef bir maç mevcut. Ligin belki de gol-asist ekseninde en formda 2 oyuncusuna sahip ve aynı zamanda en çok gol atan takımı Kasımpaşa, pek çok yorumcuya göre ligin en kötü takımı olarak yorumlanmaya başlayan, son 4 maçta galibiyet yüzü göremediği gibi, kalesinde yediği 13 gole karşı sadece 1 gol atabilen Kayserispor ile evinde karşılaşıyor. Trezeguet, Diagne zaten neredeyse kadroların yüzde 90'ında yer alacak ve çok yüksek ihtimalle yanına da Eduok ya da defanstan bir oyuncu yer bulabilecek diye tahmin etmekteyim. Kaptan adayları da çok yüksek ihtimalle Trezeguet-Diagne ikilisinden çıkacak.

Fakat bu insicamı zedeleyebilecek bir gelişme yaşandı dün. Kayserispor teknik direktörü Ertuğrul Sağlam'ın görevine son verildi ve Süperlig yaprak dökümüne bir isim daha eklenmiş oldu. Fantezi Futbolseverler çok iyi bilir ki, eski teknik direktörün görevine son verilen ve yeni göreve gelen teknik direktörle çıkılan ilk maçta, takım istim üstünde olur. Yeni teknik direktör ayrı bir motivasyonla gelir, futbolcular için yeni bir sayfa açılır ve yeni heyecan söz konusu olur, hatta genelde futbolcular 'Bakın suçlu biz değiliz, sorun teknik adamın yerleştirmeye çalıştırdığı sistemdeydi' dercesine canla başla mücadele eder ve bu maçta galibiyet elde eder. Dünyanın her yerinde geçerli olan bu futbolsal önerme artık hipotez seviyesinde kesin bilgi haline gelmiştir. Kahvedeki amcadan, Guardian yazarı Simon Kuper'e herkes bu konuda ittifak halindedir.

Peki bizim haftasonu kadro seçimlerimizi ve Kasımpaşa'dan 4 oyuncu tercihimizi bu yeni teknik direktörle çıkılan ilk maç olayı etkiler mi ? En azından 4 oyuncudan sadece Trezeguet-Diagne ikilisine downgrade olur muyuz? Kayserispor yeni TD'si ile (şu dakikalarda Hikmet Karaman'ın ismi geçiyordu) Kasımpaşa'nın coşmasına set vurur mu ? İnceleme aralığımız uzun dönem içermediğinden  ötürü, genel-geçer bir hüküm vermez tabii ama bu sene teknik adam değişikliği yapan Süper Lig takımlarını ve bu takımların yeni teknik direktörleriyle ilk çıktığı maçları kronolojik olarak aşağıya listeledim, fikir vermesi açısından :


Akhisarspor - 5. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Cihat Arslan
Eski Teknik Direktör : Saffet Susic
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Akhisarspor - Galatasaray : 3 - 0 (Antrenör Cem Kavçak geçici olarak takımın başındaydı.)


Çaykur Rizespor - 6. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Okan Buruk
Eski Teknik Direktör : İbrahim Üzülmez
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Çaykur Rize - Fenerbahçe : 3 - 0


Erzurumspor - 6. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Mehmet Özdilek
Eski Teknik Direktör : Mehmet Altıparmak
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Erzurumspor - Alanyaspor : 1 - 0


Kasımpaşa - 7. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Mustafa Denizli
Eski Teknik Direktör : Kemal Özdeş
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Kasımpaşa - Göztepe : 3 - 1


Fenerbahçe - 10. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Erwin Koeman
Eski Teknik Direktör : Philip Cocu
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Galatasaray - Fenerbahçe : 2 - 2


Sivasspor - 11. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Hakan Keleş
Eski Teknik Direktör : Tamer Tuna
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Beşiktaş - Sivassspor : 1 - 2


Alanyaspor - 12. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Sergen Yalçın
Eski Teknik Direktör : Mesut Bakkal
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Alanyaspor - Kayserispor : 5 - 0


Konyaspor - 12. Hafta sonrası
Yeni Teknik Direktör : Aykut Kocaman
Eski Teknik Direktör : Rıza Çalımbay
Yeni Teknik Direktörle Çıkılan İlk Maç : Galatasaray - Konyaspor : 1 - 1Listeden de gördüğünüz gibi ilk 14 haftada 8 takım, teknik direktörüyle yolları ayırmıştı. Ertuğrul Sağlam ve Kayserispor bu alanda 9. isim oldular. Klasikleşmiş içler acısı istikrar sorunsalımıza vb hiç değinmeyeceğim bile, kronikleşmiş problemlerimizin çözümü zaten yok maalesef. Tablonun bizi ilgilendiren kısmına odaklandığımızda bu sene teknik direktörünü değiştiren takımların takip eden maçta hiç yenilmediklerini görüyoruz. 8 takımdan altısı hem de 3 büyüklerle oynadığı maçlar da dahil olmak üzere 6 galibiyet çıkarmışlar. (yukarıda yeşil renk ile işaretledim bunları) Teknik Direktörünü değiştirdiği haftada Fenerbahçe ve Konyaspor ise galibiyet alamamışlar ama ikisi de zorlu Galatasaray deplasmanından gollü beraberliklerle çıkmayı başarmışlar. 

Bu seneki Süper Lig istatistikleri de, bu konudaki genel futbol kanımızı doğrular nitelikte : Teknik Direktör değişikliğinden sonra, Yeni Teknik Direktörle çıkılan ilk maçlar, büyük takımlara karşı olsa bile yine de başarıyla sonuçlanıyor. Bu haftaki PO Sosyal Lig kadro tercihlerimize dönersek, bu istatistik 4'lü Kasımpaşa hayallerimizi suya düşürür mü ? Kayserispor yüksek puan umutlarımızın katili olur mu ? Karar, siz FFseverlerin ...

2 yorum:

Tunç Bozacılar | 5 Aralık 2018 21:25

Bu makale Kasımpaşa'dan 4 oyuncu almaktan vazgeçirdi beni... Kesin kararım bu...

Engin Gürses | 12 Aralık 2018 11:23

eğer istatistik devam ederse , bu hafta TD değişikliği yapan göztepe ve fenerden 4 er oyuncu almak lazım.

Related Posts with Thumbnails