Gözlemci Raporu * Trabzonspor - Çaykur Rizespor


Gözlemci İsmail Cem Uysal

Spor Toto Süper Lig'in 17. haftasında Trabzonspor, Medical Park Stadı’nda ligde tek galibiyeti bulunan Çaykur Rizespor'u ağırladı.

Önce FilipNovak'tan başlayalım. Gösterişsiz ve sıradan oyunun üzerine koymaya devam ediyor. Fenerbahçe maçında girdiği pozisyonları gole çevirmiş olsa kendisi ve Trabzonspor adına tarihe geçen bir maç olurdu. Rizespor maçında Abdülkadir’e attırdığı golde çabası çok büyüktü. Gelecek maçlarda savunmaya yazmayı düşündüğünüz ilk 10 oyuncu içinde muhakkak yer almalı.

Hüseyin Türkmen & Majid Hosseini ikilisi maçın ilk 20 dakikasında savunmada sıkıntılar yaşamış olsa da Yusuf ve Amiri’nin de desteği ile Rize ataklarına engel olabildiler. Rizespor’da Vedat Murique ağır bir hücumcu olması sebebiyle girdiği pozisyonları değerlendiremedi. Bir orta saha oyuncusu olan Samudio bile, gol bölgesinde daha verimli gözüktü Murique’ye göre. Ligin ikinci yarısına bir forvet iki orta saha, iki de savunma bölgesine en az 5 oyuncu takviyesi acil gerekmekte Rizespor’a.

Trabzonspor hücumlarının en etkili ismi Abdülkadir Ömür’dü. Ona Anthony Nwakaeme ve Yusuf Yazıcı eşlik etti. Adam eksilterek, ayağa kısa paslar ile maça dengeli bir oyun kurgusu ile başlayan Rizespor’u hataya zorladılar. Bu üçlü skor üretme, oyunu hızlandırma ve asit bakımından bir çok maçta düşünülebilecek isimler.

Hugo Rodellega takım en çok gol atan ismi. Süper ligini ilk yarısı onun için fena geçmedi. Ama ligin ikinci yarısında Caleb Ekuban ile sıkı bir rekabete gireceği tahmin ediyorum. Rizespor maçında attığı gol ile 3 hafta üst üste rakip fileleri havalandırmayı başardı.

Uğurcan Çakır’ın daha kat edeceği yol var. Maç içinde yaşadığı heyecan belli oluyor. Ona biraz daha zaman tanımak lazım. Kamil Ahmet Çörekçi maçın Trabzonspor adına en verimsiz ismi oldu. Trabzonspor’da savunma oyuncularından ziyade orta saha ve hücum oyuncularını her daim kadrolarınızda düşünebilirsiniz. Savunmacı tercihinin tek istisnası ise Flip Novak. Onu her daim aklınızda bulundurun derim.

Bu maçta Trabzonspor moral kazandı, üç puan kazandı ama çok önemi bir kayıp da yaşadı. Ogenyi Onazi’nin aşil tendonu koptu ve sezonu kapattığı ifade ediliyor. Jose Sosa’nın da geçen hafta en az 3-4 hafta sahalardan uzak kalacağı ifade edilmişti. Bu ikilinin artan form grafiği ile birlikte son haftalarda takıma önemli katkıları olmuştu. Dilerim Onazi’nin yeri doldurulur, Sosa da bir an önce takıma döner. Zira Trabzonspor taraftarlarının “o sene bu sene mi acaba” demeye başladığı zamanlardan geçiyoruz.

Rizespor’da en hareketli isim kuşkusuz Umar Aminu idi. Sezon içinde sakatlık yüzünden kaçırdığı maçlar oldu. Ancak takım oyunu olarak iyi oyun çıkaramayan Rizespor’da Umar’ın çabalarının meyveye dönüşmesi kolay gözükmüyor. “Abi Rizespor’dan bir iki isim daha zikret zorla kendini” diyorsanız; Davide Petrucci ve Henrique Boldrin’i de takımda oyun olarak öne çıkmalarından sebep yazabilirim. Rizespor’un iyi bir hocası var ama takım kadrosu dengeli değil ve yetersiz. Şu haliyle devam ederler ise işleri zor. Rizespor’un kadrosundan oyuncu tercih etmek isteyen Sosyal Lig kullanıcıları için önerebileceğim oyuncu sayısı maalesef şuan itibariyle ikiyi geçmez.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails