Gözlemci Raporu * MKE Ankaragücü - M.Başakşehir


Gözlemci Taktik Dohtoru

Maç
Süper ligin zirvesine demir atıp herkes tarafından şampiyonluğun bir numaralı favorisi olarak gösterilen Başakşehir ile 6 yıllık hasretin ardından döndüğü süper ligde kalıcı işler yapmak isteyen ama bu maç öncesinde önemli eksikleri bulunan Ankaragücü’nün mücadelesinden herkese merhabalar. Maç öncesinde kısır bir maç geçmesini bekliyordum ki maçın henüz ilk dakikasında iki tarafın karşılıklı atakları acaba gollü ve zevkli bir maç mı bizi bekliyor dedirtti. Taa ki Napoleoni’nin şut denemeleri sonrasında 8. dakika’da İrfan Can’ın asisti sonrası Edin Visca golü bulup maç 1-0 olana kadar. Gol sonrasında her ne kadar Ankaragücü baskı kurmaya çalışsa da Başakşehir sağlam defans anlayışı ve yetenekli oyuncuların top tutma, topla oynama becerileriyle bu baskıyı daha başlamadan bitirdi. İlk yarı boyunca durağan olan maçta ara ara Napoleoni, İrfan Can ve Edin Visca kaleyi yoklasa da Ankaragücü’nün genç ama yetenekli kalecisi Altay (20 yaş) kalesini ikinci gole kapatmasını bildi. İlk yarının sonlarına doğru Alessio Cerci’nin şut denemesi harici Ankaragücü’nün sahada olmadığını söylemek çokta yanlış olmaz. Edin Visca’nın kanattan getirip vurduğu ve Altay’ın kornere çeldiği şutta ilk yarıdan akılda kalacak son pozisyondu. Maçın ikinci yarısında Ankaragücü’nün karşı reaksiyon göstermesi, daha baskılı ve gol arayan bir takım olmasını; buna karşılık Başakşehir’in de kontra ataklarla ikinci üçüncü golü arayacağını düşünerek başladı. Fakat ne Ankaragücü beklenen baskılı oyunu oynayabildi ne de Başakşehir çok ciddi pozisyon üretti. Ara ara olan Ankaragücü’nün başarısız baskı kurma çabaları; Başakşehirli oyuncuların kaybettikleri topları çok çabuk kazanma düşüncesi ile kırılırken; Pep Guardiola Barcelona’sını (6 saniye kuralı) anımsatıyordu. Başakşehir’in Edin Visca ve İrfan Can ile olan Altay’ın başarılı kurtarışlara imza attığı şutları haricinde akılda kalan önemli an veya pozisyon olmadan, Başakşehir yine bir rakibini uyutarak; attığı golü iyi savunma mantıklı “İtalyan İşi 1-0 olsun bizim olsun” oyunuyla maçın kazananı oldu.

Yorum
Başakşehir böyle rakiplerini uyuttuğu sürece ligde şampiyona olması hiçte zor değil ve onlara karşı kazanmak için baskılı, topu ayağında tutan, hızlı top çevirebilen bir oyun oynayıp; forvetler ile de defans hattını sürekli rahatsız edip onları takım savunmasına itmek ve onlara hücumu unutturmak gerekiyor. Ankaragücü’nde sezon başı performansı ile beğendiğim Youness Mokhtar (1 gol 3 asist) ve genelde hamle oyuncusu olarak gördüğümüz Alessio Cerci (3 gol 2 asist), El Kabir ve Bifouma’nın yokluğunda ilk 11’de kendilerine yer bulsalar da bu fırsatı değerlendiremediler. Eksiklerinin dönmesi ve sezonun ikinci yarısında maçlarını Ankara’da oynayacak olmasının artılarıyla sezonu orta sıralarda bitireceklerdir.

Fantezi Futbol
Başakşehir; Edin Visca bu sezonki performansıyla (6 gol 7 asist) Başakşehir’den gözü kapalı olarak alınabilecek tek kişi. İrfan Can kaleyi yoklamaları, koşuları, pasları ile Başakşehir’de Edin Visca’nın ardından iş yapma ihtimali en yüksek olan oyuncu (2 gol 4 asist). Napoleoni sürekli birşeyler yapmaya çalışıyor, şut atıyor, gol arıyor ama bal yapmayan arı gibi el de var sıfır. Bence bulaşmayın elinizde patlar :) Oyunun bir diğer puan getiren kısmı “Clean Sheet”in Türkçesi “Gol yememe” bazında oyunu değerlendirirsek; ligin en az gol yiyen kalecisi olan Mert Günok (6gol 0, 4maç başı) her hafta gözü kapalı yazılabilir. Defans hattında Epureanu ve Caiçara yerlerinin garanti olması ve “gol yememe” puanı almaları ile tercih edilebilecek diğer oyuncular.
Ankaragücü; El Kabir ve Bifouma yoksa ben bu kadrodan hiç kimseyi almam, önermem bu akşam bunu bir kez daha gördüm. Ama Ankaragücü’nün eksikleri geri döndüğünde özellikle ev sahibi olduğu veya nispeten daha kolay rakiplerle oynadığı haftalarda kalecisi (Hopf - Korcan - Altay) alınabilir.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails