Gözlemci Raporu * Fenerbahçe - KasımpaşaGözlemci Ali Tarık Uçur

Fenerbahçe – Kasımpaşa maçının ilk 11 lerini gördüğümüzde Benzia oynamalı mı? Veya Frey çok daha istekli neden yok ? diye sordum .Buna Karşın Kasımpaşa tarafında ise Özgür Çek ‘in defansif yönden zayıflığından dolayı Veigneau mu oynamalı ? sorusu aklıma geldi.İzlediğim her maç öncesi kadrolarda mutlaka fayda maliyet analizi yaparak bakmayı tercih ediyorum.
Geçen hafta izlediğim Başakşehir gibi 90 dk Kasımpaşayı hiç gözlemci bakışı ile izlemedim.O nedenle Bein Connect uygulaması ile internetten seyretmeyi tercih ettim. Kaçırdığım bir pozisyon olursa geriye sarayım veya tekrar izleme şansım olsun dedim.Penaltı pozisyonuna kadar ortada bir maç olurken , çalınan penaltı ile oyunun rengi belli olacaktı. Diagne hafif laubali tarzıyla vurduğu topu Harun Tekin üst üste 2. Penaltısını kurtarması ile sonuçlandı.Penaltıyı takip eden Edouk gol atmasına rağmen sahaya erken girmesi sebebiyle gol iptal edildi.
Kasımpaşa , lig kalitesi üzerindeki 2 futbolcusu Trezeguet ve Diagne ‘nin çabası ile pozisyon ararken , Fenerbahçe ilk yarı boyunca yetenekleri belli olan ama futbol bilgisi konusunda kafaları karıştıran Mehmet Ekici , Barış Alıcı ve Isla’nın girişimlerinin yanı sıra Valbuena’nın ortalarıyla gol aramaktaydı.Mehmet Ekici adam eksiltmede yeteneklerini , topu ayağından çıkartırken kullanamadığından sağdan ve soldan getirdiği topları içerdeki oyuncularla buluşturamadı.Barış Alıcı ise 50 metre topla depar atıp , geriye dönüp pas atmasının cevabını verdikten sonra Fenerbahçe formasını alması gerekli.
Kasımpaşa Skrtel’in Diagne’yi kaçırması ve Trezeguet’ in güzel ortalarıyla 2 gol buldu.Diagne ceza sahası içinde son derece etkili olduğunu tekrar kanıtladı.2.golde Ben Youssef aşırtsa da Trezeguet ortayı yaptı ve yine Diagne Skrtel’den kurtularak kafayı attı.
Fenerbahçe ilk golünde Valbuena’nın güzel ortasında Neustadter’in kafasıyla buldu.2. golünde Valbuena’nın kullandığı serbest vuruş kısa kalırken kanat değiştiren Slamin’nin Neustadter’e pasının bekletmeden içeri bırakmasıyla Özgür Çek kendi kalesine attı.
2.yarıda oyuna maç başlamadan önce sorduğum sorular gerçekleşti.Frey ,Benzia , Veigneau oyuna girdi.İlk yarıda Fenerbahçeyi izlerken yaptığım yorumun aksine kalitesi sınırlı ama hızlı oynamaya çalışan bir takım belirdi.Ama sonuç değişmedi 2-2 beraberlikle oyun sona erdi.


Gözlemci Yorumu:


Fenerbahçe;
Kaleci ve Defans; Harun Tekin son 10 yılda %45 penaltı kurtarışı ile oynamış olmasına rağmen her maç gol yemesiyle güven vermiyor.Tabii bunda Skrtel ve Neustadter ikilisinin adam kaçırmasından kaynaklanma ihtimali de çok büyük.Bu maçta yediği 2 golde kadro dışı olan Volkan Demirel topu çıkar Skrtel’i sağa Diagne’yi sola düşürerek alırdı.Defans bekleri Hasan Ali asiste ve gole yakınlığı ile kadrolarda uygun maçlarda alınabilinir.Isla ise orta konusunda biraz sıkıntılı.Maçına göre Neustadter duran toplarda gol bulma ihtimali yüksek olan oyunculardan.

Orta saha ve Forvet;Orta sahada Eljif Elmas , Barış Alıcı , Mehmet Ekici iyi niyetli ofansif girişimlerini katkı ile sonuçlandırılması için daha çok tecrübeye ihtiyaçları var.Fantezi futbol severlerin takıma dahil etmeleri için ciddi riske girmeleri gerekir.Zira 6-7 M bandında skor katkı ihtimali daha yüksek çok sayıda oyuncu bulunmakta.Buna karşın Valbuena etkili ortaları ile bazı haftalarda en çok seçilen oyuncular arasına mutlaka girer.Islam Slimani ise oyunun temposunda uzak kalmaya devam ettiği sürece o fiyata asla kadrolara giremez.Devre arasında Fenerbahçe bir forvet almaz ise fantezi futbol severlerin en az forvet seçtiği takım olarak devam eder.

Kasımpaşa;
Kaleci ve Defans; Veysel Sarı’nın duran toplarda gol ihtimali ve Popov’un asist katkı ihtimali dışında katkı ihtimali pek gözükmüyor.Oyun sistemiyle clean sheet alan bir takım olması da çok zor.

Orta saha ve Forvet;Şuan ki başarısının en önemli yanı orta sahasında bulunan Pavelka , Özgür Çek , Tarkan Serbest gibi zaman zaman , Samuel Edouk gibi 2-3 maçta 1 , Trezeguet gibi oynadığı her maçta katkı yapan oyuncu profiline sahip .Ayrıca takımın en önemli avantajı 5-6,5 M bandında bir listeye sahipler.Forvette ise Diagne ise zayıf bir yapı gözükmekte olsa da , Koita çok az süre aldığından alternatifin ne kadar başarılı olacağı belirsizliğini korumakta.

İki takıma ve binlerce fantezi futbol severe bundan sonraki haftalarda başarılar dilerim.

2 yorum:

Tunç Bozacılar | 4 Aralık 2018 08:49

Her hafta bir maçta yorum yazmalısın. Çok güzel bir yazı olmuş... Tebrikler...

Ali Tarık Ucur | 5 Aralık 2018 21:24

Her Hafta mutlaka 1 veya 2 maç gözlemci raporu yazmak istiyorum.Bu Hafta Alanyaspor Beşiktaş maçına talibim

Related Posts with Thumbnails