Stoper mi Bek mi ?


Bildiğiniz gibi her hafta PO Sosyal Lig, facebook sayfasında spor medyasından bir ünlüye fantezi futbol kadrosu kurduruyor. Fakat yine bildiğiniz gibi bu kadrolar genelde bir FFcinin asla kurmayacağı muhteviyatta oluyor. Haliyle adamların (kadınların) bin tane işi var, fantezi futbolla da belli ki çok haşır neşir olmadıklarından bu oyun adına alakasız kadrolar ortaya çıkıyor.

Dikkatimi en çok çeken unsur defansı seçerken genelde 2 stoper ve 2 bek (hatta sağ bek ve sol bek kendi mevkisinde ayrı ayrı olmak üzere) seçmeleri. Yani FF mantığıyla kurulup en çok puan kazandıracak 11leri seçmektense , sanki rakip takıma karşı normal bir futbol müsabakasına çıkıp 3 puan hedefleyen bir 11 kurmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı da 3lü ya da 4 lü defans kurgusunu normal futbol müsabakasındaki gibi seçiyorlar.

Oysa sonuçta amaç çok puan kazandıracak defansları seçmek. Normal bir futbol takımı dizilişinin aksine, fikstüre ve tabii bütçeye göre 4 stoper ya da 4 bek seçmek bazen en verimli diziliş olabiliyor. Önceki haftalarda da sıklıkla konuştuğumuz gibi PO Sosyal Lig defanslar için puan kazandırmayı daha çok, gol ve asistler üzerinden şekillendirmiş, puanlama kriterlerini bu minvalde yapmış olan bir Fantezi Futbol oyunu. Gol yememe puanı olan +3 puan, diğer puan getiren unsurların yanında görece daha önemsiz kalıyor. (60 dakika oynama +4, maç kazanma-kaybetme -1 ve +1 , gol +8 ve asist +4)

Bundan ötürü de defans oyuncularını seçerken clean sheetleri (gol yememe) kovalamak yerine daha çok gol ya da asist üretebilecek defanslara yönelinmesini salık veriyoruz. Yani oyuncu gol-asist üretme potansiyeli barındırıyorsa takımının bir ya da birden fazla gol yiyeceğini düşünüyorsanız bile kadronuza alın diyoruz. Burada benim de zihnimi kurcalayan bir unsur devreye giriyor. Yukarıda da yazdığım gibi 4 stoper ya da 4 bek sorusunun karşılığında defans gollerinin daha çok stoperlerden, defans asistlerinin ise daha çok beklerden geldiğini varsayarak, gol puanının iki tane asist puanına eşit olduğu bir puanlama skalasında düz mantıkla, defans tercihleri her zaman stoperlerden yana yapılmalı. Fakat bu varsayım gerçekten doğru mu acaba ? Defansların kaydettiği goller gerçekten genelde stoperlerden mi geliyor ? Defans gollerinin kaçı duran toplardan , kaçı normal oyun içinden ?  Defansların yaptığı asistlerin çoğunun da kanat ortası sonucu olduğunu düşünüyoruz ama gerçekten böyle mi ? Geride bıraktığımız ilk 12 hafta bazında bunu incelemek ve FF kadrolarımızı kurarken defansı daha çok stoperlerden mi yoksa beklerden mi oluşturmak daha fazla puan kazandırır ?  sorusuna da yanıt bulmak istedim.

Öncelikle bu 12 haftada atılan defans gollerine hafta hafta bakalım, Bu golleri stoper ve bek mevkilerine göre ayrı ayrı listeledim. Listede ayrıca kırmızı ile işaretlediklerim duran toplardan gelen golleri, yeşil ile işaretlediklerim ise oyun içinde atılan golleri gösteriyor. (Duran top sonrası defanstan dönen ve tekrar içeri doldurulan ortalar sonrası atılan golleri de parantezi içinde "duran top sonrası" diye belirterek yine kırmızı ile işaretledim ve duran top kategorisine dahil ettim.)


Defans Golleri 

12. Hafta - 5 gol
Stoper 3 : Manuel Da Costa, Ertuğrul Ersoy, David Braz
Bek 2 : Ömer Bayram, Miguel Lopes

11. Hafta - 5 gol
Stoper 3 : Veysel Sarı, Diego Angelo (frikik), Epureanu
Bek 2 : Linnes, Auremir

10. Hafta - 3 gol
Stoper 1: Lokman Gör (duran top sonrası)
Bek 1 : Erdem Özgenç (penaltı)
Out Of Position (mevkidışı) 1 : Latovlevici (sol açık)

9. Hafta - 1 gol
Stoper 1 : Wallace Reis
Bek 0 : -

8. Hafta - 3 gol 
Stoper 1 : Mina
Bek 2 : Umut Meraş, Novak

7. Hafta - 1 gol 
Stoper 1 : Maicon
Bek 0 : - 

6. Hafta - 1 gol 
Stoper 1 : Mustafa Yumlu
Bek 0 : - 

5. Hafta - 3 gol
Stoper 3 : Serdar Aziz, Pepe, Merih
Bek 0 : 

4. Hafta - 0 gol
Stoper 0 : -
Bek 0 : -

3. Hafta - 3 gol
Stoper 2 : Pepe (duran top sonrası), Da Costa
Bek 1 : Novak

2. Hafta - 6 gol
Stoper 3 : Diego Angelo (2), Mustafa Yumlu (duran top sonrası)
Bek 3 : Gökhan Gönül, Tiago Pinto, Douglas

1. Hafta - 9 gol 
Stoper 7 : Mina (duran top sonrası), Pepe (duran top sonrası), Manuel Da Costa, Uğur Demirok, Lokman Gür, William Troost-Ekong, Serdar Aziz
Bek 1 : Leo Schweclen
Out Of Position (mevki dışı) 1 : Robin Yalçın (ön libero) 3. haftadan itibaren düzeltildi ve ortasaha yapıldı.Defans oyuncuları ilk 12 haftada toplam 40 gol atmışlar. Bu gollerin 26 tanesi stoperler tarafından , 12 tanesi ise bekler tarafından kaydedilmiş. 2 gol ise out of position (mevkidışı) diye adlandırılan ve PO da farklı mevkide konumlanmış oyuncular tarafından atılmış. (Latovlevici hala defans olarak konumlanmaya ve gol-asistlere devam ediyor, umarım değişmez. Robin Yalçın ise ilk haftalarda defans olarak konumlanmışken sonrasında düzeltilerek ortasaha olarak kaydedildi.) Gol noktasında stoperlerin beklere oranla oldukça üstün olduğunu söyleyebiliriz. (2 katından daha fazla)

40 defans golünün - kolaylıkla tahmin edeceğimiz üzere - büyük çoğunluğu duran toplardan kaydedilmiş. 30 gol duran toplardan, 10 gol ise oyun içinden gelmiş. Bu 30 duran top golünün içerisinde 1 adet direk frikik golü, 1 adet de penaltı golü var. Kalan 28 gol ise korner ve serbest vuruş ortalarından. 30 duran top golünün 26'sını stoperler kaydetmiş, bekler ise sadece 4 tanesini. Oyun içinden gelen 10 defans golünde ise stoperlerin kaydettiği 1 gol bile bulunmuyor. Stoperlerin attığı 26 golün tamamı duran top organizasyonlarından gelmiş. Beklerin attığı 12 golün ise 4'ü duran top, 8 tanesi ise oyun içi.

Şimdi de defansların yaptığı asistlere göz atalım. Yine aynı metodolojiden ilerleyerek defans asistlerini stoperler ve bekler olarak kategorize ettim. Duran toplardan yapılan asistleri kırmızı ile normal oyun akışı içerisindeki asistleri ise yeşil ile işaretledim.Defans Asistleri 

12. Hafta – 4 asist
Stoper 1 Diego Angelo
Bek 2   Mariano, Isla
Out Of Position (mevkidışı) 1 Latovlevici (sol açık) (korner asisti)

11. Hafta – 1 asist
Stoper 1 Serdar Aziz (korner kafayla indirdi)
Bek : -

10. Hafta – 0 asist
Stoper
Bek

9. Hafta – 1 asist
Stoper : -
Bek 1 :   Berkan Emir (frikik asisti)

8. Hafta – 6 asist
Stoper : -
Bek 5 : Mariano , Douglas (2) , Perreira, Skubic (korner kafayla indirdi)
Out Of Position (mevkidışı) 1  Ramazan Keskin (merkez ortasaha) 

7. Hafta - 6 asist
Stoper 1 : Mina (korner kafayla indirdi)
Bek 5    Ömer Bayram (korner asisti) , Perreira (2), Ziya Erdal,  Mehmet Uslu,

6. Hafta - 3 asist
Stoper 1 Selim Ay (korner kafayla indirdi.)
Bek 2    Erdem Özgenç, Hasan Ali Kaldırım

5. Hafta – 1 asist
Stoper : Lokman (korner sonrası karambol)
Bek :

4. Hafta – 3 asist
Stoper 1 : Diego Angelo
Bek 2  Hasan Ali Kaldırım, Ziya Erdal

3. Hafta – 1 asist
Stoper
Bek 1 : Erdem Özgenç

2. Hafta – 4 asist
Stoper :
Bek 3  Pereira, Ömer Bayram (duran top sonrası), Nazım Sangare
Out Of Position (mevkidışı) 1 : Loret Sadıku (ortasaha önlibero) (korner kafayla indirdi)

1. Hafta – 4 asist
Stoper 1 Maicon (korner kafayla indirdi)
Bek 3 Caicara, Sincere Seth, DouglasDefans oyuncuları ilk 12 haftada toplam 34 asiste imza atmışlar. Bu 34 asistin 7 tanesi stoperler, 24 tanesi bekler, 3 tanesi ise out of position oyunculardan (Latovlevici, Ramazan Keskin, Lorent Sadıku) gelmiş. 34 asistin - yine kolaylıkla tahmin edeceğimiz üzere - büyük çoğunluğu 23 tanesi (beklerin orta ve kanat bindirmelerini işaret etmekte) akan oyun içinden gelmiş. 11 tanesi ise duran top ve duran top sonrası karambollerden.

Stoperlerin yaptığı 7 asistin 5 tanesi duran top sonrası kafayla indirme şeklinde asistler. Kalan 2 asist ise oyun içinden gelmiş ve ilginçtir oyun içi gelen bu 2 stoper asistini de Diego Angelo yapmış. (Maçın sonlarında Antalya yenikse bu arkadaş alıp başını kendini ileri vuruyor :) Beklerin yaptığı 24 asistin 20 tanesi oyun içinde kanat ortası. Kalan 4 tane ise 1 frikik asisti, 1 korner asisti, 2 tane de duran top sonrası pozisyonları.


SONUÇ :
İlk 12 hafta istatistiğine göre gol-asist puanı olarak stoperlerin ve beklerin kazandırdığı PO Sosyallig puanları şu şekilde :

Stoperler
26 gol : 208 puan
7 asist : 28 puan
Toplam 236 puan 

Bekler
12 gol : 96 puan
24 asist : 96 puan
Toplam 192 puan

Bu durumda şu sonuçları çıkarabiliriz :

1. Defansların attığı gollerin büyük çoğunluğu stoperlerden gelir. Defansların yaptığı asistlerin ise büyük çoğunluğu beklerden gelir. Bu 2 önkabul de istatistiksel olarak doğru.

2. Duran toplardan gelen gollerde çok bariz bir stoper üstünlüğü söz konusu. Yani bu önkabul de doğru. Bu durumda skor yönünden kısır, ancak duran toplardan gol bulunacağını düşündüğünüz maçlarda tercihiniz mutlaka stoperlerden yana olmalı beklerden değil. (30 duran top golünün 26'sı stoperler, 4 ü bekler tarafından kaydedilmiş. 4 bek golünün içinde 1 tane de penaltı var.)

3. Stoperler, beklerden gol ve asist puanı olarak daha fazla puan kazandırmışlar, fakat arada da çok bariz bir fark söz konusu değil. Takım kurarken istatistikleri dikkate almayı önemsiyorsak eğer, defans kurgumuz stoper ağırlıklı ama dengeli olmalı. Stoperlerin gol-asist puanı beklerden 44 puan fazla olsa da bu fark,  (yedekle beraber farklı dizilişlere göre) 6 stoper+0 bek, 5 stoper+1 bek, 5 stoper+0 bek, 4 stoper+1 bek ya da 4 stoper+0 bek şeklinde tamamen stoperlere yönelik defans kurgusu oluşturmayı gerektirecek kadar da fazla bir fark değil. Dolayısıyla bu istatistiklerden benim şahsi çıkarımım ; 4 stoper+2 bek, 3 stoper+2 bek ya da 3 stoper+1 bek şeklinde stoper ağırlıklı ama dengeli defansların kurulmasının bizlere maksimum puanı kazandıracağı yönünde.


2 yorum:

M.Fatih | 28 Kasım 2018 11:21

Ellerinize sağlık

Tunç Bozacılar | 28 Kasım 2018 11:30

Çok bilgilendirici olmuş. Bravo...

Related Posts with Thumbnails