Son 2 Hafta Penaltıları ve Muhtemel&Müstakbel Penaltıcılar
Muhtemelen gözünüze çarpmıştır ; Premier Ligle alakalı fantezi futbol sitelerinde "What Have We Learned" diye bir bölüm oluyor. Bu bölümde yazarlar bir önceki haftadan neler öğrenmiş olduğumuzu sıralıyorlar.

Ben de bu hafta özelinde atılan penaltıları incelemek ve öğrendiğimiz penaltıcıları kayda geçirmek için benzer bir post yazmayı düşündüm. Fakat ilginç bir şekilde bu hafta bir tane bile penaltı kararı çıkmadı : )

Sezon başından beri ilk kez hiç penaltı düdüğünün çalınmadığı bir hafta yaşadık. Hatta çok uzun senelerdir böyle penaltısız bir hafta oldu mu ondan bile şüpheliyim. VAR'a rağmen hiç penaltı kararının çıkmaması da çok enterasan oldu. İlk haftadan itibaren çalınan penaltı düdükleri şu şekildeydi :

1. Hafta : 3 Penaltı
2. Hafta : 3 Penaltı
3. Hafta : 1 Penaltı
4. Hafta : 3 Penaltı
5. Hafta : 2 Penaltı
6. Hafta : 6 Penaltı
7. Hafta : 1 Penaltı
8. Hafta : 6 Penaltı
9. Hafta : 5 Penaltı
10. Hafta : 7 Penaltı
11. Hafta : 5 Penaltı

(Tek tek tüm penaltıları incelediğimiz daha detaylı bilgiyi Penaltı İstatistikleri sayfamızda bulabilirsiniz.)

Bu hafta hiç penaltı kararı çıkmayınca ben de bari son 2 haftada atılan penaltılardan neler öğrendik , kısa kısa yazarak pratik bir penaltıcı postu yapmaya çalıştım. Öncelikle son 2 haftada atılan 12  penaltıyı bir görelim :

Daha Fazla Oku ...

10. Hafta 
Erzurumspor - Kasımpaşa
Penaltıyı Kazandıran : Diagne
Penaltıya Sebebiyet Veren : Egemen Korkmaz
Penaltıyı Kullanan : Diagne
Kaleci : İbrahim Sehic
Sonuç : Gol

Penaltıyı Kazandıran : Trezeguet
Penaltıya Sebebiyet Veren : Stephane Acka
Penaltıyı Kullanan : Diagne
Kaleci : İbrahim Sehic
Sonuç : Kaçırdı, Üstten Aut

Antalya - TS
Penaltıyı Kazandıran : Burak Yılmaz
Penaltıya Sebebiyet Veren : Cissokho
Penaltıyı Kullanan : Burak Yılmaz
Kaleci : Boffin
Sonuç : Gol

Kayserispor - Sivasspor
Penaltıyı Kazandıran : Bilal Başaçıkoğlu
Penaltıya Sebebiyet Veren : Emre Kılıç
Penaltıyı Kullanan : Chery
Kaleci : Tolgahan Acar
Sonuç : Gol

Malatyaspor - GS
Penaltıyı Kazandıran : Adem Büyük
Penaltıya Sebebiyet Veren : Ozan Kabak
Penaltıyı Kullanan : Adem Büyük
Kaleci : Muslera
Sonuç : Gol

FB - Ankaragücü
Penaltıyı Kazandıran : Brice Dja Djedje
Penaltıya Sebebiyet Veren : Benzia
Penaltıyı Kullanan : Erdem Özgenç
Kaleci : Harun
Sonuç : Gol

BJK - Çaykur Rize
Penaltıyı Kazandıran : Vagner Love
Penaltıya Sebebiyet Veren : Saadane
Penaltıyı Kullanan : Quaresma
Kaleci : Gökhan Akkan
Sonuç : Gökhan Akkan kurtardı.


11. Hafta
GS - FB
Penaltıyı Kazandıran : Isla
Penaltıya Sebebiyet Veren : Muslera
Penaltıyı Kullanan : Valbuena
Kaleci : Muslera
Sonuç : Gol

Kasımpaşa - Antalyaspor
Penaltıyı Kazandıran : Serdar Özkan
Penaltıya Sebebiyet Veren : Onur Ural
Penaltıyı Kullanan : Doukara
Kaleci : Ramazan
Sonuç : Gol

Akhisar - Erzurumspor
Penaltıyı Kazandıran : Josue
Penaltıya Sebebiyet Veren : Munsy
Penaltıyı Kullanan : Güray Vural
Kaleci : İbrahim Sehic
Sonuç : Gol

Alanyaspor - Malatyaspor
Penaltıyı Kazandıran : Efecan
Penaltıya Sebebiyet Veren : Sulley Muniru
Penaltıyı Kullanan : Cisse
Kaleci : Farnolle
Sonuç : Farnolle kurtardı

Ankaragücü - Kayserispor
Penaltıyı Kazandıran : Atilla Turan
Penaltıya Sebebiyet Veren : Ricardo Faty
Penaltıyı Kullanan : Chery
Kaleci : Korcan Çelikay
Sonuç : Gol


Kasımpaşa 10. Hafta Erzurumspor deplasmanında 2 penaltı kullandı. İkisinde de topun başına Diagne geçti. Bu maça kadar Kasımpaşa 3 penaltı kullanmış ve üçünü de Diagne atmış ve üçünü de ağlarla buluşturmuştu. Bu sefer ilkini gole çevirdi, ikincisini kaçırdı. Kasımpaşa cephesinde yeni bir şey yok, Bu takımın mutlak penaltıcısı Diagne ve son penaltıyı kaçırsa da penaltıları atmaya devam edecek. Trezeguet'in de Kasımpaşa formasıyla penaltı atmışlığı var fakat sıranın kendisine gelmesi için Diagne'nin üst üste 5 kez penaltı kaçırması falan gerekli :)

Antalyaspor - Trabzonspor maçında ise penaltıyı beklendiği gibi Burak Yılmaz kullandı. Bu maçtan önce Trabzonspor 3 penaltı kullanmış, sezonun ilk penaltısını Rodellega atmış, sonrasında Burak Yılmaz sakatlıktan kurtulduktan sonra 1. penaltıcı olarak topun başına geçmeye başlamıştı. Burak şimdiye kadar 2 kez penaltı kullanmış ve bunlardan birini gole çevirememişti. Fakat Trabzonspor cephesinde de değişen bir durum olmadı. Burak bu maçta penaltıyı gole çevirdi ve 1. penaltıcı konumunu sürdürüyor. Oynamadığı maçlarda 2. penaltıcı Rodellega olacak.

10 ve 11. haftalarda üst üste 2 penaltı kazanan Kayserispor'da topun başına beklendiği üzere Chery geçti. 8. haftadaki Çaykur Rizespor maçında kazanılan penaltıda topun başına Umut Bulut'un geçmesini düşünürken Chery geçtiğinde şaşırmıştık, fakat artık bu son 2 hafta penaltısıyla belli oldu ki bu takımın 1. penaltıcısı Chery. 10. haftadaki Sivasspor maçında penaltı atışından önce sırasıyla Umut Bulut ve Bilal Başaçıkoğlu topu Chery'nin elinden alıp penaltıyı kullanmak istedi ama Chery ikisine de ısrarla topu vermedi. Chery'nin olmadığı bir maçta bu ikisinden biri atışı kullanabilir, not etmekte fayda var. (Geçen senenin penaltıcısı Deniz Türüç ise sakatlıktan döndükten sonra yine penaltı atar mı, bunu ileriki haftalarda göreceğiz.)

Malatyaspor ilk 9 haftada hiç penaltı kazanamamıştı. Dolayısıyla topun başına kimin geçeceği bizde de soru işareti idi. Duran Toplar sayfasında muhtemel penaltıcılar olarak Adem Büyük ve Boutaib'in isimlerini yazmıştık. Boutaib geçen sezon Malatyaspor forması altında 2 penaltı için topun başına geçmişti. Adem Büyük ise 1 penaltı atmıştı. Fakat duran topları kullanan diğer klas ayakları Guilherme ve Aleksic de aklımızın bir köşesinde beyaz noktaya göz kırpıyordu. 10. Haftada GS maçında kazanılan penaltıyla şüphelerimiz - en azından şimdilik - bertaraf oldu. Adem Büyük topun başına geçti ve topu ağlarla buluşturdu ve 1. penaltıcı olarak şimdilik payeyi aldı. (Penaltı atıldığı sırada geçen sezon 2 penaltı atan Boutaib'in de oyunda olduğunu belirtmekte fayda var.)

Geçen hafta bu maçtan öğrendiğimiz bir şey daha var ki o da penaltıyı yaptıranla alakalı. Genç ve tecrübesiz Ozan Kabak bu maçta da penaltıya sebebiyet veren isim oldu. Ligde 3. defa penaltı yaptırıyor. İlk 11 başlayacağı maçlarda bu potansiyele sahip olduğunu akıllarda kalsın. Galatasaray rakiplerinden penaltıcı almak düşünülebilir.

Ankaragücü maçında da son 2 haftada önemli bir bilgiye ulaştık. Hatırlarsınız bir önceki penaltı analizi yazımızda Ankaragücü penaltıcıları hakkında şunu yazmıştık :

Ankaragücüne gelirsek, bu sezonki tek penaltılarını Kasımpaşa maçında kazanmışlardı. Topun başına El Kabir geçmiş ama kaleci Ramazan Köse'yi geçememişti. Bu kaçan penaltıdan sonra olası bir penaltıda topun başına yine El Kabir mi yoksa duran topları kullanan diğer oyuncular Mokhtar ya da Erdem Özgenç'ten biri mi geçecek biz de merak etmekteydik. Erdem Özgenç'in önceki yıllarda pek çok kez penaltı kullanmışlığı zaten vardı. Hakem penaltı kararını verdiğinde El Kabir ve Mokhtar'ın kadroda olmadığı bu haftada ben topun başına Erdem'in geçeceğini düşündüm ama penaltıyı Alessio Cerci kullandı ve atışı gole çevirdi. Bakalım El Kabir sakatlıktan kurtulup kadroya girdiğinde penaltıyı kim atacak ?

9. Haftada penaltıyı sürpriz bir isim Alessio Cerci kullanmıştı fakat bu sefer Cerci kadroda yoktu. Fakat El Kabir 11'e dönmüştü. Yine El Kabir topun başına geçecek diye düşünürken Erdem Özgenç atışı kullandı ve gole çevirdi. Böylece biz de Konyasporlu Skubic'ten sonra penaltı atma potansiyeli olan 2. penaltıcı defansı bulmuş olmanın mutluluğunu yaşadık. İleriki haftalarda bu özelliğinden dolayı Erdem kadrolarda bolca kendine yer bulacak.

Hatırlarsınız Oğuzhan'ın Göztepe deplasmanında kaçırdığı penaltı sonrasında, Beşiktaş'ın penaltıcısı sorunsal haline gelmişti. Kaçan bu penaltı sonrası müstakbel penaltıcı noktasındaki görüşlerimizi biz de şu şekilde belirtmiştik :

Şahsi kanaatim bundan sonra çalınacak bir penaltıyı kesinlikle Oğuzhan'ın atmayacağı yönünde. Ya Şenol Güneş'in maç sonrası açıklamasında Oğuzhan'dan sonraki 2.penaltıcımız dediği Vagner Love ya da sıralama dışı "Quaresma da atabilir" diyerek işaret ettiği Q7 topun başına geçecektir. 

10. Haftadaki Çaykur Rizespor maçında penaltı düdüğü çalındığında Oğuzhan zaten oyundan çıkmıştı, ama oyunda olsa bile topun başına gelmeyeceği aşikardı. Mevcut 2 aday vardı fakat Quaresma patron olduğu için Vagner Love'a düşmedi atış. Quaresma penaltıyı gole çevirseydi , bizim açımızdan da bir problem kalmayacak ve sezon sonuna kadar Quaresma penaltıları kullanmaya devam edecek noktasında kesin çıkarımımızı yapacaktık. Fakat Q7 kaçırdı ve yine bizleri soru işaretleriyle baş başa bıraktı. Şahsi kanaatim bu penaltıyı kaçırmış da olsa Quaresma'nın penaltı kullanmaya devam edeceği yönünde. Vagner Love elinde Türkiye Liginde kullanmış olduğu 10 penaltıyı da gole çevirmiş olma istatistiği de olsa topun başına geçemeyecek herhalde.

Penaltıcısı belli olmayan bir takım da Fenerbahçeydi. Zira Guilliano 1. haftada kazanılan penaltıyı gole çevirmiş fakat sonrasında Arabistan yolcusu olmuştu. Sonrasında da Fenerbahçe penaltı kazanamamış dolayısıyla biz de sadece fikir babında ayağı düzgün forvet Slimani ve geçen seneden 1 'er penaltı kullanan Valbuena ve Soldado'nun isimlerini Duran Toplar sayfamıza FB penaltı maddesinin karşısına yazmıştık. Geçen hafta Galatasaray maçında penaltı kararı verildiğinde Slimani cezalı olduğu için kadroda yoktu, Soldado ise yedek kulübesinde oturmaktaydı. Beklendiği üzere Valbuena topun başına geçti ve topu ağlarla buluşturdu. Bu gol sonrası Valbuena takımın penaltılarını atmaya devam edecektir. Olur da kaçırırsa o zaman tekrar bir değerlendirme yapmaya ihtiyaç duyabiliriz.

Antalyaspor geçen haftaya kadar 2 kez penaltı kazanmıştı. Sezonun ilk penaltısını 4. haftada Çaykur Rizespor maçında Hakan Özmert kullanmış ve gole çevirmiş. (Doukara o maçta kırmızı kart görmüştü ve penaltı atılırken oyunda yoktu.) İkinci penaltı ise 6. Haftada Sivasspor'a karşı kazanıldı. Bu kez Hakan Özmert oyunda olduğu halde penaltıyı Doukara kullandı ve gole çevirdi. Geçen haftaki Kasımpaşa maçında penaltı kazanıldığında ise yine Hakan Özmert oyunda olduğu halde atışı Doukara kullandı ve gole çevirmeyi başardı. Bu durumda öğrendiğimiz kesin bilgi, yayalım : Antalyaspor 1. penaltıcısı Doukaradır, 2. penaltıcısı Hakan Özmerttir.

Geçen hafta sürpriz penaltı vakası Akhisarspor - Erzurumspor maçında yaşandı. Akhisar geçen haftaya kadar 2 kez penaltı kazanmıştı. İlkini 6. haftadaki Galatasaray maçında Güray Vural kullanmış ve gole çevirmiş. (Selezynov kırmızı kart cezalısı olduğundan kadroda yoktu.) İkincisini ise 8. haftada Trabzon maçında Selezynov kullanmış ve o da topu ağlarla buluşturmuştu. Önemli faktör şu ki Selezynov penaltıyı attığında Güray Vural oyundaydı. Bu da bize bu takımın 1. penaltıcısının Selezynov olduğunu düşündürtmüştü. İkisi de geçmiş sezonlarda Akhisarspor formasıyla penaltı kullanmıştı. Ama kariyerlerine baktığımızda Selezynov'un bu konuda bariz üstünlüğü söz konusu. Transfermarkt istatistiklerine göre oynadığı tüm takımlarda takımının penaltıcısı olmuş ve kullandığı 38 penaltı atışının sadece 5' ini kaçırmış. Fakat geçen hafta Selezynov oyunda olduğu halde penaltı için topun başına Güray Vural geçti ve atışı gole çevirdi. Bu durumda biz de hala çok kesin olmasa da şu sonucu çıkardık : Akhisarspor'un 1. penaltıcısı Güray Vural, 2. penaltıcısı ise Selezynovdur.

Geçen haftaki son penaltıcı tahlilimiz ise Alanyaspor ile alakalı. Önceki yıllardaki penaltıcıları olan Vagner Love ve Emre Akbaba'nın transfer olmasıyla mevcut kadro içerisinde Alanyaspor forması ile penaltı kullanmış olan hiç bir oyuncu kalmamıştı. Duran toplar sayfasına korner ve frikikleri kullanan Lucas Villafanez'i muhtemel penaltıcı olarak yazmıştık. Villafanez transfermarkt verilerine göre geçen sezon yarım sezon oynadığı Panathinaikos formasıyla 4 kez penaltı atmış ve hepsini gole çevirmiş. Kariyerinde gittiği takımlarda penaltı kullanan bir oyuncu. Hatta ben de şahsen kendisini bu özelliğinden dolayı muhtemel penaltıcı olarak ilk haftalarda  kadroma almış ama bu yönde kendisinden puan kazanamamıştım. Alanyaspor sezonun ilk penaltısını 7. haftada Akhisarspor'a karşı kazanmıştı. Topun başına beklediğimiz üzere Villafanez geçti. (Papiss Cisse de bu sırada oyundaydı.) fakat Villafanez topu ağlarla buluşturamadı ve penaltıyı kaçırdı. Geçen hafta ise Villafanez oyunda olduğu halde bu kez Papiss Cisse topun başına geçti. Papiss Cisse ise Almanya, İngiltere, Fransa kariyerleri boyunca pek çok kez penaltı kullanmış fakat o da topu ağlarla buluşturamadı ve Alanyaspor'un bir sonraki penaltısını atacak isim konusunda bizi de soru işaretleriyle başbaşa bıraktı. Tekrar Villafanez'e mi dönecek sıra yoksa bir başka isim mi topun başına geçecek tahmin etmek çok kolay değil. İleriki haftalarda penaltıcı analizlerimizle tekrar görüşmek üzere ...


EDİT 1 : Beşiktaş penaltıcısı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı dünkü Sivasspor maçında. VAR'dan izlenerek bir önceki pozisyondaki ofsayt gerekçesiyle iptal edilen penaltıda , topun başına Babel geldi penaltıyı kullanmak üzere fakat penaltı iptal edilince Beşiktaş'ın bu sezonki penaltıcıları arasına ismini yazdıramadı Hollandalı. Maçı staddan canlı izleyen Fantezi Futbol Türkiye ekibinden sevgili koçerom Tunç Bozacılar bana whatsapptan hemen mesaj attı konuyla alakalı. İleriki haftalar adına bu bilgiyi not etmekte fayda var. Beşiktaş'ın kazanacağı muhtemel bir penaltıda topun başına tekrar Babel'in geçme ihtimali yüksek, Dikkat !

EDİT 2 : Hafta içinde oynanan Akhisarspor - Sevilla UEFA Avrupa Ligi maçında kazanılan penaltıyı atmak üzere topun başına takımın 1. penaltıcısı olduğunu düşündüğümüz Güray Vural geçti. (Selezynov sakatlığı dolayısıyla kadroda yoktu.) Güray penaltıyı gole çeviremedi. Bu kaçırıştan sonra Ligde muhtemel penaltı sırası yine Selezynov'a geçer mi ? , şimdilik bizler için soru işareti bu ...


0 yorum:

Related Posts with Thumbnails