Gözlemci Raporu * Galatasaray - Konyaspor


Gözlemci : Gökhan Tavukçu 
2009 Lig Tv Fantezi Futbol Türkiye Onbeşincisi
2016 yılı GS TV Aslan Payı Bilgi Yarışması Şampiyonu


Öncelikle Galatasaraylı olduğum için kendi takımımdan başlıyorum. Galatasaray genel olarak çok kötü oynadı. Bunda Aykut Kocaman'ın hemen Konyaspor'a oyun karakterini yansıtmasının da etkisi söz konusuydu. Klasik Aykut etkisi , alan kapatma , dirençli oyun ...

Maçtan önce Feghouli 'nin bu maçın yıldızı olacağını, tek başına maçı aldıracağını düşünmekteydim.  Hatta kendisi bu hafta benim de kaptanımdı. Hatta hatta 2 gol 1 asist bile yazmıştım arkadaşa whatsappta. Fakat maç boyunca gol-asist aksiyonlarının içinde hiç bulunmadı. Takımın en etkili ismi Onyekuru'ydu fakat onun da sadece 1 tane karşı karşıya kaçırdığı pozisyon vardı. Eren Derdiyok çok etkisiz ileriki haftalarda Eren mi Onyekuru mu diye sorsanız kesin Onyekuru derim.

Mariano çok bindirme yaptı, etkiliydi. Gol de zaten onun ortasından geldi. Ömer Bayram ise iyi niyetli sıfıra inip ortaları mevcut ama asist kabiliyeti sınırlı. Mariano varken Ömer tercih edilmemeli ileriki haftalarda. Zaten Ömer Bayram Nagatomo iyileştiği an artık forma yüzü de göremez bence.

Ozan, Maicon ve Serdar Aziz arasında bütçeden bağımsız bakarsanız alınacak oyuncu her zaman Maicon olmalı. Fakat Ozan Kabak önceki haftalarda duran toplarda ileri çıkmıyorken artık ileri çıkmaya başlamış, not edilsin. 

Galatasaray'ın en iyi oyuncusu Fernandoydu, çok iyi bir maç çıkardı ama fantezi futbol açısından hiç bir kıymet-i harbiyesi yok tabii. Son olarak Selçuk İnan'ı sorarsanız, o zaten bitmiş artık derim.

Konyaspor'a gelince Jahovic çok hareketli istekliydi, Bir sonraki maçta kesin kadronuzda olsun. Ömer Ali Şahiner etkisiz alınmaz. Traore geçmiş senelerdeki haline ileriki haftalarda dönebilir, iyi bir oyuncu. Gole yatkın.

Son olarak fantezi futbolla alakasız olacak ama bu hakemlerle bu lig bitmez !


EDİTÖR NOTU : Konyaspor'un penaltıcısı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı bu maçta. Önceki penaltıcı analizlerimizde Konyaspor ile alakalı şunları yazmıştım :

Konyanın penaltıcıları ise tam bir sorunsala dönüşmüş durumda. Bu sezonun ilk haftasında Erzurumspor maçında , geçen sezon 6 kez penaltı atmış olmanın haklı gururuyla takımının 1. penaltıcısı olarak topun başına geçen Skubic penaltıyı kaçırmış ve kendisini ilk haftadan kadrolarına dahil eden bizleri de çok üzmüştü. Konyaspor için bir sonraki penaltı 8. haftadaki Beşiktaş maçında geldi. Son attığı penaltıyı kaçıran Skubic bu sefer topun başına gelmedi, Yatabare penaltıyı kullandı ve başarıyla gole çevirdi. Aynı maçta 2. yarı bir penaltı daha oldu fakat Yatabare bu sefer topu direğe nişanladı. Çaykur Rizespor maçında ise önceki 2 penaltıcı olan bu 2 oyuncu da oyunda olduğu halde, oyuna sonradan giren Jahovic, belki penaltıyı kazandırmış olmanın da gazıyla penaltıyı kullandı ve topu ağlarla buluşturdu. Gerçi Jahovic Türkiye kariyeri boyunca bu penaltıdan önce 2 kez Konyaspor ve 8 kez de Göztepe'de olmak üzere 10 kez penaltı kullanmış ve bir tanesini bile kaçırmadığı parlak bir penaltı istatistiğine sahip. Fakat yine de bu sene penaltı kullanmış 2 penaltıcı dururken, Jahovic'in penaltıyı kullanması, beklemediğimiz bir durum oldu. Kaçıran sırasını kaybeder gibi bir kural geçerliyse eğer Skubic sırasını Yatabare'ye savdı, Yatabare'de Jahovic'e. Bu durumda Johavic'ten penaltılar izlemeye devam edeceğiz ileriki haftalarda demektir ...

Ben şahsen, Jahovic'in penaltı atmaya devam edeceğini öngörmüştüm fakat dün gece penaltı kararı verildiği an Jahovic oyunda yoktu. Bu sene penaltı atmış olan 2 oyuncu, Skubic ve Yatabare oyundaydı. Kronolojik olarak Jahovic'ten önceki en son penaltıyı atan Yatabare topu ağlarla buluşturamamıştı. Dünkü penaltıdan sonra olay şu duruma evrildi : Ya bu kaçırıştan sonra sıra yine Skubic'e geçti, ya penaltıyı yaptıran atar mantığı oldu :) , ya da Aykut Kocaman'ın gelir gelmez yaptığı ilk icraat penaltıcı payesini geçen sezondaki gibi Skubic'e vermek oldu.

Galatasaray - Konyaspor
Penaltıyı Kazandıran : Skubic
Penaltıya Sebebiyet Veren : Serdar Aziz
Penaltıyı Kullanan : Skubic
Kaleci : Muslera
Sonuç : Gol7 yorum:

bahdr | 24 Kasım 2018 01:41

Eğer büyük takımlara 5 paragraf, Anadolu takımına 3 cümle yazılacaksa bu Gözlemci olayını hiç yapmayın daha iyi.

Engin Gürses | 24 Kasım 2018 08:09

Sen de haklsın , bakalım ileriki haftalarda düzelir inşallah.

Engin Gürses | 24 Kasım 2018 08:15

ama bu köşeyi takımlardan ziyade daha çok oyuncular özelinde değerlendirmek lazım. fantezi futbol kadro seçimlerini (görece daha çok) oyuncu bazında yaptığımız için.
yani bu maçtan en çok fantezi futbol kadrolarına alınan oyuncuların 1-2 cümleyle de olsa değerlendirmesi gibi.

haliyle bu maçta daha çok GS li oyuncular kadrolara alındığı için ağırlık onlarda olur.

Konyanın favori çıktığı bir maçta daha fazla konyalı oyuncu FF kadrolarında yer bulacağı için gözlemilerimiz de daha fazla yer ayıracaktır diye düşünüyorum.

Tunç Bozacılar | 24 Kasım 2018 13:17

@bahdr:
Bunu ilk defa yapıyoruz.
Günahı olmaz diye düşünüyorum.
Zamanla asıl istediğimiz şekle gelecektir illaki...

vicissitudo | 24 Kasım 2018 15:56

Konyaspor'un kazanmayı hak ettiği ve çok net pozisyonlara girdiği bir maçta 3 cümle hakikaten az olmuş... O 3 cümleden biri olan "Ömer Ali etkisiz alınmaz" da ne kadar doğru siz karar verin;

Ömer Ali Şahiner: ½83 pas isabeti, 1 kilit pas, 2/4 orta isabeti, 3 şut, 1 direk dönen top, 2 boş koşu.

Takımın gol atmaya en yakın 2. ismiydi Jahovic'ten sonra. Bu bölüm başınıza çok çorap örer, bence de yapmayın daha iyi. Yanlış yönlendiriyorsunuz insanları. Düz istatistik verin çok istiyorsanız ordan herkes kendi yorumunu yapsın.

Tunç Bozacılar | 24 Kasım 2018 16:38

Eleştiri yağıyor, bismillah beyler sakin :)

Zamanla çok daha sağlıklı olacaktır bu post, inanın lütfen...

Soner Kibaroglu | 24 Kasım 2018 17:18

Her maç için her kişinin yorumu farklı olabilir.. Önemli olan bu yorumlara saygı ve empati ile yaklaşabilmek. Iyi cikarimlar elde edebilmek. Genel hatları ile degerlendiriliyor ve FF oyunu içinde düşünmek lazım.. Taraftar kimliklerinden sıyrılıp alınan ve genel oyuncu beklentisi üzerinden yapılmış yorumlar.. gayet başarılı.. Teşekkürler bizleri bilgilendirdiginiz ve emeginiz için..

Related Posts with Thumbnails