Gözlemci Raporu * B.B.Erzurumspor - Antalyaspor


Gözlemci: Bilgin Gürses
2010 Dünya Kupası FIFA Fantezi Futbol Türkiye Birincisi
2014 Dünya Kupası FIFA Fantezi Futbol Türkiye İkincisi


Maç Öncesi
Öncelikle Süper Lig tarihinde ilk kez karşılaşan bu iki takımın ilk 11'lerinde her hangi bir sürprizin yer almadığını, muhtemel 11 olarak düşündüğümüz her futbolcunun sahada yer aldığını söylemeliyim. Sonra da bugün öğlen 13:30'da başlayan müsabakada Erzurum'un güneşli ve sıcaklığın (soğukluğun) 4 derece olduğunu, 23.700 kişilik stadyumun oldukça dolu olduğunu söyleyerek maça geçmeliyim. Buraya gelen takımlar için kış şartlarının ve bugünkü maçta oldukça beğendiğim taraftarın bir deplasman havası yaratacağını düşünerek, kendi saha avantajını kesinlikle kullanacak olan bir B.B.Erzurumspor takımı görüyorum.

Takımlar
Maça her iki takımda kontrollü başladı. Özellikle Antalyaspor'un bu deplasmana galibiyet için değil de 1 puanı yeterli olarak görüp geldiğini belirtmek isterim. Henüz 3. dakikada Emrah Başsan'ın ceza sahası dışından etkili vuruşu yandan auta çıkınca, çok zevkli bir mücadele olacak umudum ilk devrenin bittiğini belirten düdüğe kadar çoktan hayal kırıklığı olarak umudun yerini almıştı. Genelde tehlikeli atak olmadan geçen, her iki takımın birbirini tartarak ve aşırı önlem alarak 45 dakikayı sıkılarak izlediğimi belirtmeliyim. İkinci devre ise ev sahibi ekibin daha sıklıkla atak yaptığını, tam bir baskı olmasa da oyun üstünlüğünü ele aldığını ve rakibine göre daha net pozisyonlar bulduğunu söyleyebilirim. Maçın skoruna bakarak B.B.Erzurumspor'un hak ettiği bir galibiyet aldığını, maç içinde net pozisyonu olmayan Antalyaspor'un bir sonraki günün gazete manşetlerini söyleyen yorumcularımız Engin Gürses ve Tunç Bozacılar gibi ''Buz kestiğini'' ifade edebilirim.

Futbolcular
Ev sahibi ekipte köşe atışlarının sağ taraftan Emrah Başsan, sol taraftan Özer Hurmacı kullanırken, frikik ve serbest vuruşlarda da yine aynı şekilde bu ikiliyi topun başında gördük. Zaten gol de 76. dakikada bu şekilde geldi. Emrah Başsan'ın kullandığı serbest vuruşta Diego Angelo'nun kendi kalesine gönderdiği top maçın da skoru oluverdi. Bu tür pozisyonlarda Premier Fantasy Football oyunundaki gibi Emrah Başsan'a asist yazılsa ne güzel olurdu ama maalesef henüz asistin TFF tarafından resmi olarak bile tutulmadığı ülkede bunu düşünmek bile boş! Takımın bir nevi ağabeyi görünümde olan Özer Hurmacı'nın eski Ankaraspor günlerini hatırlatırcasına oynadığı oyun, 86. dakikada teknik direktörü Mehmet Özdilek tarafından oyundan alındığında seyirciler tarafından çılgınca alkışlanarak karşılığını buldu. Zira kendisi günün en etkili futbolcusuydu. Aynı şeklide defanstan Leo Schwechlen önümüzdeki haftalarda takip mesafenizde olması gereken oyunculardan bir tanesi olmalı. Zira Fransız futbolcu ileri çıkan, isabetli paslar ve etkili ortalar yapan bir oyuncu olarak dikkatleri oldukça üzerine çekti. İbrahim Akdağ geçen haftaki muazzam golünün aynısını bu gün de atıyordu ama maalesef direk izin vermedi, aynı şekilde Mosse Kone'nin pasında vurduğu şut direkten dönen Erhan Çelenk'in de direğe takıldığını söylemem gerekiyor.

Antalyaspor cephesinde ise hem takım hem de futbolcular genelinde bir hayal kırıklığı yaşadığımı düşünüyorum. Sezonun etkili ismi Doukara oldukça etkisiz iken, kornerlerde topun başına geçen Yekta Kurtuluş ve benim daha önceki haftalarda kadroma aldığım Maicon hiç bir şey yapmadılar. Sarı kart cezalısı Hakan Özmert'in (3 gol 3 asist) olmamasının da bu kötü oyunda bir payının olduğuna inanıyorum. İleriki haftalar için özellikle kendi sahasında oynadığı maçlarda Nazım Sangere'nin bu maç özelinde sivrildiğini belirtmeliyim.         

Maç Sonu
Sanırım haftanın en kötü maçının gözlem(e)cisi olduğumu düşünüp, kendimi şu an çok kötü hissediyorum. Bundan sonra çok daha gollü, çok daha zevkli ve çok daha ilginç hadiselerin yaşandığı maçlara denk gelirim diye umut ediyorum. Son olarak ise; özellikle önümüzdeki dönemde kış şartlarında bu stadyumda oynanacak kolay rakiplere karşı olan maçlarda Özer Hurmacı, Emrah Başsan ve Leo'yu öneriyorum.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails