3-5-2' nin Fantezi Futbola Etkisi
Geçen hafta Kayserispor deplasmanında Galatasaray'ın 3. golü defansların skora katkısı için adeta gösterge bir pozisyondu. Sağ bek Mariano kanat bindirmesi sonrası ortasını yaptı ve arka direkte sol bek Ömer Bayram golü kaydetti. Biliyorsunuz Galatasaray bu sezon ilk kez bir maçta 3-5-2 oynadı. Fatih Terim'in çok sayıda sakat-cezalı eksiklerinden ötürü biraz da mecburiyetten yaptığı bu taktiksel değişiklik, ligimizde de bu sezon ilk kez bir takımın maça 3lü savunmayla başlangıcı oldu. (Cocu'nun deneme yanılma tahtaları içerisinde gönderilmeden önceki son Ankaragücü maçı kadrosunu saymıyorum.)

Son yıllarda Guardiola, Conte, Pochettino, Roberto Martinez gibi usta hocalarla tekrar popüler olmaya başlayan 3-5-2'nin - post-modern 3-5-2 desek daha doğru, zira Yılmaz Vural'ın 1990'lardaki 3-5-2 sinden biraz daha farklı bu :) - diğer dizilişlere göre oyun içi kurgusunda pek çok taktiksel üstünlüğü bulunuyor. Tardini Büfe blogunun yazarı Sokrates Dergi'den Emre Özcan bunu geçen sene "3-5-2 Geri Döndü" isimli harika bir analizle yazıya dökmüştü. İlgilenenler bu uzun ve detaylı analizi şuradan okuyabilir : (https://tardini.co/3-5-2-geri-döndü-df9ec8da7f23) Bir 3-5-2 fanı olarak bu hafta da Emre Özcan Sokrates Dergi'nin Youtube kanalında, Lokal 90 programında Galatasaray'ın 3lü savunmaya dönmesini sitayişle karşıladı. (https://www.youtube.com/watch?v=nQO9SvdRZJ8&list=PLoVoFW70X9kg4FXNS4dxWPWjMHyNwgP3c&index=2&t=0s)

Biz ise meşrebimiz icabı olaya fantezi futbol çerçevesinden bakıyoruz. Özellikle son Dünya Kupasında Meunier ve Trippier 3-5-2 oynayan Belçika ve İngiltere'nin wing-backleri olarak ürettikleri gol ve asistlerle oldukça yüksek fantezi futbol puanlarına ulaşmışlar ve kendilerini kadrolarına koyanları ihya etmişlerdi. Bu taktikte adeta rakip ceza alanı çevresinde tüm maçı tamamlayan, 5li ortasahanın kenarındaki sağ ve sol bekler (wing-back'ler) , klasik 4lü savunmanın beklerine (full-back'ler) oranla çok daha fazla skora katkı potansiyeli barındırıyorlar.


➽  Daha Fazla Oku...

Biz de sezon başından beri Youtube kanalımızda çektiğimiz videolarda bunu konuşmuş ; Ligimizde 4lü savunmanın dışında bir taktikle sahaya çıkan bir Teknik Direktör görme umudumuzu belirtmiştik. Hem futbol seyri açısından bir farklılık ve inovasyon görme beklentisi hem de fantezi futbol perspektifinde defansların çok daha fazla ofansa çıktığı bu taktikte yüksek asist ve gol puanlarına ulaşma iştiyakı benim 3-5-2 'ye karşı özel bir arzu duymama yol açıyor.

Fatih Terim geçen hafta bu hasreti bu şekilde dindirmiş oldu. Maçın sonradan tamamını internetten izledim, sağ veya sol bekin kanat bindirmesi , arka direkte diğer bekin pozisyona girmesi gibi 4-5 hücum denemesi daha üretmiş bu taktikle Galatasaray. Belli ki bu denemeler, 3-5-2 'nin ve defansların bu kadar ileri çıkmasının bir sonucu. Bu arada dip not olarak geçmekte fayda var, 4-4-2 oynasa da, taktikten ziyade oyuncuların kendi aşırı ofansif karakterinden ötürü Trabzonspor beklerinin de bu şekilde sekanslarına şahit olduk bu sene. Hatta 1-3 kazanılan Akhisar deplasmanında Perreira asist, Novak arka direkte kafayla gol şeklinde bu minvalde bir resital de sunmuşlardı. Fakat dediğim gibi bu, taktik dizilişten ziyade oyuncuların şahsi ofansif katkılarının sonucu olarak ortaya çıkıyor. Geçen hafta yaşadığımız Ömer Bayram-Mariano aksiyonları ise daha ziyade 3-5-2'nin meyvesi.

Fatih Terim'in 3-5-2 'sini sakat ve cezalıların çok oluşuna bağlayanların yanında Şampiyonlar Liginde arka arkaya oynanan iki Schalke 04 maçında rakip teknik direktör Domenico Tedesco'nun 3-5-2 ile saha içi bariz üstünlük kurmasının da etkisi olduğunu söyleyenler var. Umarım sebep ikincisidir ve sakat ve cezalıların berataraf edileceği ileriki haftalarda da biz ligimizde bir 3-5-2 izlemeye devam ederiz. Bu durumda Galatasaray'dan defans alırken duran toplardaki etkilerinden dolayı tercih edilen Serdar Aziz ve Maicon stoper tercihlerimiz de yavaş yavaş beklere (Ömer Bayram, Linnes, Nagatomo, Mariano) kayacaktır. Son söz olarak belirteyim : 3-5-2 devam ederse gol ve asist puanı olarak beklerin stoperlerden çok daha fazla puan getireceğinden emin olabilirsiniz.


1 yorum:

Tunç Bozacılar | 21 Kasım 2018 12:40

Nefis bir yazı olmuş.
Koy bir spor dergisine sırıtmaz...

Related Posts with Thumbnails