Kaleciyi Kaptan Yapmak- Abi, bu hafta çok zor bir hafta, gol-asist üretecek adamları bulmak çok zor o yüzden ben bu hafta kaleciyi kaptan yapacağım.
- Yok daha neler, Ne olacak olm, maksimum 10 x 2 : 20 alırsın. o da tutarsa. yoksa fena patlarsın.
- Maksimum değil zaten direk 20 puan alacağım.


Kadrolar postunda sonradan gördük ki benim de kardeşim olan bu çılgın FFsever dediğini yapmış ve kaptanlığı , kadrosundaki Kasımpaşa kalecisi Ramazan ve/veya Bursaspor kalecisi Okan Koçuk'a teslim etmiş. Cuma gecesi Kasımpaşa kalecisi Ramazan 1 gol yiyerek clean sheeti kaçırdı ve bizim bu arkadaş da patladı ve 4 puan aldı. Cumartesi günü ise Bursaspor kalecisi Okan gol yemeden ve takımı da kazanarak 10 puan aldı ve kardeşime kaptanlıktan çarpı 2 toplamda 20 puan kazandırdı. Başta bu strateji komik gelse de uzun vadede kazandırıp kazandırmayacağını ben de merak ettim ve biraz daha detaylı incelemek istedim.

Kasımpaşa ve Bursaspor kalecilerinin gol yeme/yememe ve yerse yiyeceği gol sayısı üzerinden ihtimalleri ve puan hesaplarını küçük bir tabloda bir araya getirdim.
Bahis oranlarından faydalanarak bu 2 takımın yiyecekleri gol sayısı ihtimallerini aşağı yukarı bu şekilde yüzdeledim. PO puanlamasına uyarladım ve sonrasında bu yüzdelerle çarparak UVBP kısmında uzun vadedeki beklenen puanını (expected points) hesapladım.

Puan hesaplamasında kolaylık olması adına kalecinin 0 gol yediği skorlar içerisinde galibiyet puanını alamayacağı tek skor olan 0-0'ı göz ardı ettim ve 9 puan yerine 1 galibiyet puanını da ekleyerek alacağı PO puanına 10 puan yazdım. Kalecinin 1 ve 2 gol yediği durumlarda takımının galibiyet alma ihtimali de söz konusu olsa da bunu da göz ardı ederek bu ihtimallerin hepsini eksi (-1) mağlubiyet puanı ile düşerek hesapladım. 3 gol ve üzeri gol yeme ihtimallerine ise oldukça az bir ihtimal olan yüzde 5 verdim. Kalecinin gol ya da asist üretmesi çok çok düşük bir ihtimal dolayısıyla bu ihtimali hesaplama dışı bıraktım. (Premier Lig'de Mancester City kalecisi Ederson'un asistini gördük bu sene, çok eskiden penaltıcı golcü kaleci Ivankov gözbebeğimiz vardı.) Kendi kalesine gol de oldukça düşük bir ihtimal bir kaleci için (Dünya Kupasında İsviçre kalecisi Yann Sommer penaltının direkten dönmesinden sonra topun sırtı dönükken kafasına çarpıp gole sebebiyet vermesiyle yaşamıştı bu kk golünü) dolayısıyla onu da hesaplama dışı bıraktım.

Kasımpaşa kalecisinin clean sheet alma ihtimalini yüzde 30 olarak belirledim. Bu da uzun vadede 3 puana tekabül ediyor. (30/100 x 10 = 3 puan) 1 gol ve 2 gol yediği durumlarda alacağı puanlarla beraber Kasımpaşa kalecisinin alacağı uzun vade puanı 4,15

Ankaragücü'ne karşı Bursaspor'un ise gol yememe ihtimali biraz daha yüksek : %50. Dolayısıyla Bursaspor kalecisinin uzun vade puanı da daha yüksek : 5,75

PO'da 2 kaleciden düşük olan otomatik olarak yedeğe atılacağı için birbirini ikame eden 2 alternatiften oluşacak uzun vade puanımız :

Yüksek Gol Yememe Puanlı Kalecimizin Uzun Vade Puanı  +  1. Kalecimizin gol yediği ihtimallerde onun yerine geçecek 2. Kalecimizin Uzun Vade Puanı

Bunu da şöyle hesaplayacağız. Bursaspor UVBP 5,75 + Bursaspor'un gol yediği ihtimallerde %50 x Kasımpaşa UVBP 4,15

Yani toplamda bu tercihten uzun vadede beklenen puan 5,75 + (50/100 x 4,15) : 7,825
çarpı 2 kaptan puanı ile beraber uzun vadede bu kaptan tercihinden beklenen kaptan puanı 15,65 puan.

Bir de kendi kadrom üzerinden özellikle merak ettim acaba ilk haftadan itibaren kaptan tercihlerimden kaç puan almışım ve ilk haftadan itibaren her hafta kadromdaki kalecileri kaptan yapmış olsaydım kaç puan alacaktım.


Kaptanlarım
1. Hafta : Garry Rodrigues 8 puan
2. Hafta : Yusuf Erdoğan 8 puan
3. Hafta : Robin Yalçın 14 puan
4. Hafta : Elvis Manu 8 puan
5. Hafta : Emre Akbaba 16 puan
6. Hafta : Trezeguet 6 puan
7. Hafta : Garry Rodrigues 10 puan
8. Hafta : Trezeguet 34 puan
Toplam : 104 puan


Farazi Kaleci Kaptanlarım
1. Hafta : Tolga Zengin 8 puan
2. Hafta : Muslera 20 puan
3. Hafta : Muslera 20 puan
4. Hafta : Fatih Öztürk 6 puan
5. Hafta : Gökhan Akkan 6 puan
6. Hafta : Ertaç 20 puan
7. Hafta : Ali Şaşal 20 puan
8. Hafta : Okan Koçuk 20 puan
Toplam : 120 puan


İlginç bir şekilde her hafta üzerinde kafa patlata patlata, çalışıp uğraşıp didinip de yaptığım kaptan seçimleri bana toplamda 104 puan kazandırmış, fakat ilk haftadan itibaren hiç bir strateji yapmadan kaptanları kaleciden seçmiş olsaydım 120 puan alacakmışım. Yani kaptan-kaleci stratejisi üzerinde hiç çalışmadan 120 puan alabiliyorken belki de bu strateji üzerine daha fazla kafa yorup, kalecilere yönelik daha ehemmiyetli analizlerde bulunsaydım bu 120 puanı da arttırabilmek mümkün olurdu, kimbilir ...

Belki her FF yarışmacısı açısından aynı durum söz konusu olmayabilir, belki de ben bu 8 haftada kaptanları isabetli seçemediğimden dolayı, muhtemel kaleci kaptanı puanı normal kaptan puanımı geçmiş olabilir. Yorumlarda sizlerin kadrosundaki durumu da öğrenmek isterim açıkçası.

İleriki haftalarda biraz daha netleşir bu durum ama bu muhabbet çok su götüreceğe benziyor. İki kalecinin ikameli clean sheet ihtimal yüzdesi bu haftadaki gibi %50 ve %30 olarak ortaya çıktığında uzun vadede 15,65 puanlık bir kaptan puanı beklentisi söz konusu. Clean sheet ihtimallerinin daha fazla olduğu mesela %50-%50 ya da %70-%30 gibi haftalarda bu puan artacak ve 20'ye gittikçe yaklaşacaktır. Tabii bir de şansınız yaver gider de sezon boyunca 3-4 kez penaltı kurtarma hadisesi de yakalayabilirseniz, kaptanlık puanınız bazı haftalarda 20'yi de aşabilir ve 30'lara varabilir. Kalecilerin sarı ve kırmızı kart görme ihtimallerinin diğer mevkilere göre daha az olduğunu düşünüyorum (yine de istatistiksel olarak check edilmesi gerekli tabii bunun), bundan dolayı eksi (-2) ya da daha fazla ceza puanlarını yeme ihtimalleri de diğer mevkilere göre daha az.

Ez-cümle rakamlar ortada, bundan sonra kaptandan uzun vadede daha fazla puan kazanmak peşindeyseniz kaptanı kaleciden yapmaya başlayın tavsiyesi vermek istemiyorum fakat diğer oyuncuların iş yapma ihtimallerinin az olduğu zorlu fikstürlerde kaleciyi kaptan yapmak uzun vadedede size kazandırabilir, bunu net olarak söyleyebilirim ...


15 yorum:

Tunç Bozacılar | 9 Ekim 2018 08:18

Sezon başından bu yana;

kaptanlarımdan aldığım puan 128
kalecilerimi kaptan yapsaydım alacağım puan 102
sonuç; kötü kaptan tercihlerinde bulunmuşsun.
konu kilit, dağılın :)

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 09:47

ya da belki sen kötü kaleci tercihlerinde bulunmuş olabilirsin.

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 09:52

mesela üzerinde kafa yorsaydın 8 haftada 7 kez gol yemeyen kaleciyi tutturabilirdin belki bu da yaklaşık 145 puana tekabül eder. senin 128 puanından 17 puan fazla ediyor.

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 10:27

bir de sen ilk haftada 2 kaleci seçmemişsin sadece 1 kaleci seçmişsin ve serkan kırıntılıdan 3 puan almışsın.
ikinci haftada ise oynamayan göztepeli ereni kaleci yapmışsın 1 milyon olduğu için , ve diğer kaleciden 3 puan almışsın.

yani ilk 2 hafta oyuna alışma evresindeyken kaleci seçimine hiç ehemmiyet göstermemişsin. kaleciden düşük puan almış olman toplamda, bundan kaynaklanıyor.

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 10:36

bir de düşük ihtimal ama mesela şu da olabilirdi ilk 8 haftada 7 kez kaleciler penaltı kurtarmış. belki de bu 7 taneden bir tanesini tutturacaktın ve 5x2 : 10 puan daha alacaktın ekstradan.

İsmini Vermek İstemeyen İzleyici | 9 Ekim 2018 14:05

Ayrıca siz oyunda ortasaha yada forvette hiç yedek kaptan stratejisi yapmıyorsunuz. Kaptanlarınızı hemen hiç en tepeye koymuyorsunuz. O da sizin eksiniz hatta bence hatanız.

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 15:35

sen de bir kontra yazısı yaz

KALECİLER : " ÇIKARIN BENİ BU KAPTAN "


puahaha
zuahahaha :)))
ilkokul 0

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 15:40

kaptanlarınızı en tepeye koymak derken neyi kastettiğini tam anlayamadım ismini vermek istemeyen izleyici ?
açıklar mısın ?

ismini vermeyen ama taktik veren izleyici | 9 Ekim 2018 16:44

Sosyal Lig Kuralı: En düşük puanlı oyunculardan dizilişte en yukarıda yer alanı oyundan çıkar.

Diyelim 4 as ortasaha seçtiniz ve hepsi maçlarını kazandı, 4ü kart görmedi veya eksi puan getiren hareketlerde bulunmadı. Kaptan seçtiğiniz oyuncu ve 2 oyuncu daha gol atamadı. Alacakları puan 5. Ama yedekteki adamınız ise gitti 2 gol attı. Peki kimin yerine girecek bu arkadaş? Tabi ki en üstte olanın. Dolayısıyle eğer kaptan tercih edilen oyuncu en tepede yer alırsa, puan eşitliği durumunda yedek oyuncunuz kaptan olarak oyuna dahil olması garanti oluyor. Sonra gelsin puanlar.

Eğer sizin çoğunlukla yaptığınız gibi kaptanlar en altta yada ortalara rastgele yerleştirilirse daha iyi performans gösteren yedek oyuncunun kaptan olarak girme ihtimali de ne kadar alta konulursa o kadar azalıyor.

Burada tabi o son dakikada görülen sarı kartlar zaman zaman çok can yaksa da bence denemeye değer bir strateji her zaman için. Tutarsa ne ala..

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 17:29

tam anlayamadım ben , yani bir örnek üzerinden ilerlersek

4 as ortasaha seçtik ve kaptanı da bu 4 as ortasaha arasından seçtik ve 1 yedek ortasaha seçtik
bu 4 as ortasahanın 4 ü de aynı puan aldı örneğin 5
yedek ise 10 puan aldı.

10 puan alan yedek oyuncu , 5 puan almış olan oyunculardan herhangi birinin yerine as kadroya girip 10 x 2 : 20 puan alacak. değil mi ?

yani kaptanı en üstte ya da en altta seçmiş olmanın bir farkı olmuyor, 5 puanlı oyunculardan herhangi biri oyundan çıkıyor yanlış mıyım ? kaçırdığım bir nokta mı var ?

ismini vermeyen ama taktik veren izleyici | 9 Ekim 2018 18:01

Hayır işte kadronun dizilişinde daha yukarda olan oyuncu çıkıyor hep. Kural öyle. İsim ve puanlarla açıklayayım bir de;

Farazi bi hafta ortasahayı bu şekil kurdunuz ve oyuncular da bu puanları aldı diyelim.

Trezeguet,11
Guilherme,8
Regattin, 5
Quaresma, 5 (c)

Yedek: Yasin Öztekin, 17

Bu durumda Yasin, Regattin'in yerine oyuna giriyor, çünkü Regattin dizilişte daha yukarıda Quaresma'dan.

Ortasaha puanı: 11+8+17+(5x2)=46

Ama aynı kadro şu şekilde kaydedilseydi;

Quaresma, 5 (c)
Trezeguet,11
Guilherme,8
Regattin, 5

O zaman Yasin Quaresma'nın yerine oyuna giriyor ve puanını ikiye katlıyor.

Ortasaha puanı: (17x2)+11+8+5=58

O yüzden kaptan seçtiğin oyuncuyu mevkisi ne olursa olsun en yukarı koymak lazım ki puan eşitliği durumunda ve daha iyi bir yedeğin varsa ilk o çıksın.

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 18:48

bu sizin hiç başınıza bu şekilde geldi mi ?
benim bu başıma gelmedi ama ben her halukarda oyundan çıkma önceliğinin kaptanda olacağını düşünüyorum. mantık olarak tabii. tecrübe etmedim bunu.
fakat kurallarda şu şekilde öncelik her zaman kaptandadır yazıyor :

*Yedek oyuncu o mevkide daha az puan alan futbolcunun yerine girer.
• Futbolcu puan eşitlikleri durumunda;
- Kadrodaki futbolcuların puan eşit fakat yedek futbolcunun puanı yüksek ise; kart görme durumuna göre öncelikle kartlı olan futbolcu oyundan çıkar. Aynı puana sahip futbolculardan kaptan olan var ise öncelik her zaman kaptandadır.*

Yedek Kulübesi
Yedek oyuncular kadronuzda aynı mevkide bulunan en düşük puanlı futbolcunun yerine geçerek puanınızı yükseltir.
Örneğin orta sahadaki futbolcularınızdan biri 5 puan alır ve yedek futbolcunuz 8 puan alırsa bu durumda yedekdeki futbolcunuz kadronuzdaki düşük puanlı futbolcunun yerine geçer.
• Yedek oyuncu o mevkide daha az puan alan futbolcunun yerine girer.
• Futbolcu puan eşitlikleri durumunda;
- Kadrodaki futbolcuların puan eşit fakat yedek futbolcunun puanı yüksek ise; kart görme durumuna göre öncelikle kartlı olan futbolcu oyundan çıkar. Aynı puana sahip futbolculardan kaptan olan var ise öncelik her zaman kaptandadır.
- Kadrodaki futbolcuların puan eşit ve yedek futbolcunun puanı da eşit ise; kart görme durumuna bakılır, kartı olan oyuncu çıkartılır
• Eğer mevkisindeki futbolcu silinmiş ya da yok ise de yedek futbolcu devreye girer.
• Oyunda sayılan yedek futbolcunun kart bilgileri de oyuna yansır ve kart görmeme bonusu bu futbolcular üzerinden hesaplanır.
• Tüm haftalık rozetler yedek futbolcuların da dahil olduğu ilk 11 üzerinden hesaplanır.

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 18:50

dip not düşeyim : başıma gelmedi , tecrübe etmedim.
eğer uygulamada bu şekilde , kurallarda belirtildiğinin de aksine bir durum varsa tabii ki dediğiniz gibi kaptanı üstte bırakmak mantıklı olacaktır.

Adsız | 9 Ekim 2018 19:39

hmm bu kural yeni eklenmiş, ben görmemiştim. geçen sene böyle bişi yoktu ve dediğim şekilde işliyordu sistem. bizzat sormuştum admine.. değiştirmişler demek ki. hiç öyle karta falan da bakılmıyordu.

o zaman aynen devam :)

Engin Gürses | 9 Ekim 2018 20:32

aynen tamamdır :)
problem yok ...

Related Posts with Thumbnails