Bunları Biliyor Muydunuz? (Türkiye'nin Fantezi Futbol Tarihi)


Doksanlı yıllarda Fantezi Futbola benzer bir-iki organizasyon yapıldığını? Sabah gazetesinin şu andaki Fantasy Premier League'ne benzer şekilde sadece sezon başında güncellenen kadrolarda bir takımdan en fazla iki oyuncu seçilebildiğini? Superonline internet sitesinde ise transferlerin sadece transfer döneminde yapılabildiğini?

2002 senesinde yeni yeni bilinirliği artan Fantezi Futbol oyununun Takım Taklavat adlı internet sitesinde ilgiyle oynandığını?

2002-2003 sezonunda Ntvmsnbc sitesiyle popülaritesi iyice artan oyunun kurallarında asist puanının karşılığının 1 olduğunu?

2002 yılının Ekim ayında üye sayısının 85 bin olduğunu?

2003-2004 sezonunda iki tane Okan Yılmaz olduğunu ve oyuncu değerlerinin birbirinden farklı olduğunu?

2004 yılının sonuna gelince üye sayısının 450 bin kişiyi geçtiğini?

O sezon Nicolas Anelka'nın değerinin 1.200.000 $ olduğunu?

Ntvmsnbc sitesinin 2005-2006 sezonunda 40 milyon bütçeyle 11 kişilik kadrolar kurulabileceğini belirtip Ford sponsorluğu ile başlayan oyunda sezon sonu kazanan kişiye otomobil (Ford Focus) vereceğini taahhüt ettiğini? Siteye üye olurken binlerce insanın "şu an kullandığınız otomobil markası" ve "aracınızın model yılı" boşluklarını doldurarak bilmeden de olsa Ford'un olası müşteri database'i oluşturmasına katkıda bulunduğunu? 

Federasyonun; ligde yer alan takımların kadro bildirim sürelerinin ilk maçın başlama saatine kadar olduğunu açıklaması sonucu, ilk hafta Fantezi Futbol kadrolarının kurulamadığını ve tüm Fantezi Futbol severlerin kadrolarını 2.hafta itibariyle kurduğunu?

Hafta birincisine Toshiba 17wl46 LCD TV verildiğini, bir milyonuncu üyeye Playstation Portable verildiğini?

2005 yılının sonuna gelince üye sayısının 1 milyon kişiyi geçtiğini?

2006-2007 sezonunda oyunun ilk haftadan başladığını fakat sitenin yeni transferleri güncellemediğini? Takımdan giden Anelka, Zafer Biryol, Murat Hacıoğlu, Servet Çetin, Mahmut Hanefi ve Gürhan Gürsoy'ın hala Fenerbahçe'de yer alıp yeni transferler Edu Dracena, Diego Lugano, Mateja Kezman ve Deivid De Souza'nın olmadığını?

Yayıncı kuruluş olan Lig Tv'nin bu oyundaki kullanıcı potansiyelini görmesinin 2008 senesini bulduğunu, kendi ligini kurabilme özelliğinin ilk defa bu oyunda yer aldığını, her hafta ilk üç yarışmacıya Lig Tv verdiğini lakin sezon sonunda birinci olan kişiye ödül vermediğini?

Her Perşembe günü Lig Tv'de saat 20:00'de başlayan Onur Şahin'in hazırlayıp sunduğu ve Anadolu takımlarına oldukça hakim olan Tunç Kayacı'nın yorum yaptığı Santraya Doğru programının, o dönemler Anadolu takımlarından haber alma konusunda oldukça yoksun olan Fantezi Futbol severler için adeta çölde bir damla su gibi olduğunu?

Spor Stüdyosu adlı sitenin her hafta fantezi futbol ile ilgili yazılar yayınladığını? 23 Ocak 2009 tarihine kadar Fantezi Futbol adı altında blog yazıları yazan, asistlerden kartlara, cezalardan gollere hafta hafta istatistikleri tutan birisi olduğunu?

2008-2009 sezonunda sezon birincisine Mini Cooper ödülü vaad etmesiyle dikkat çeken Maraton Fantezi Futbol sitesinin bu ödülü verip vermediğinin bilinmediğini? Bir sene sonra ise aynı sitenin Fantezi Futbol oyunu düzenlemediğini?

2008-2009 sezonunda ülkede oynanan ayrı ayrı 7-8 adet Fantezi Futbol oyunu olduğunu?

2008-2009 sezonunda Sporx Fantezi Futbol oyunu hakkında tahminlerde bulunan site editörü Hilmi Sever Uzman Görüşü köşesiyle yazılarını yayımlamaya başladığını?

2009-2010 sezonu için Sabah gazetesinin Fantezi Futbol oyununda ödül olarak vaat edilenin Grundig eşya grubu olduğunu?

2009-2010 sezonunda tüm takımların forma renkleriyle kadro seçimi yaptıran Lig Tv Fantezi Futbol oyunu, 31 hafta boyunca unuttuğu ve X ile gösterdiği Manisaspor'un siyah-beyaz forma tasarımını ligin bitmesine 3 hafta kala güncellediğini? Kasımpaşa takımının formasını ise hiç güncellemediğini?

2009-2010 sezonunda Cnn Türk Fantezi Futbol oyununda kadro kurma sürecinde orta sahaya bir oyuncu asla konulamadığını ve toplam olarak 11 kişi değil sadece 10 kişi seçilebildiğini?

2009-2010 sezonu sona erdiğinde o zamanki şartlarda ülkenin ehveni şer Fantezi Futbol siteleri olan Lig Tv ile Ntvspor yaklaşan Dünya Kupası için mini bir Dünya Kupası Fantezi Futbol oyunu yapacağını açıklaması, her gün güncellenmesi gereken bu oyunların sadece yabancı futbolcu seçimleriyle bu kulvarda ilk ve son olduğunu?

2010-2011 sezonunun başında Ntv Fantezi Futbol - Vodafone işbirliğinde oyunun ruhuna ilk hançerin saplandığını? Vodafone hattına sahip müşterilerin belirli bir numaraya mesaj atıp 11 kişilik listeden haftada 2 futbolcuyu 0.80 TL. karşılığında bedelsiz olarak satın alabildiğini? Lakin o listeyi NTV'nin belirlediğini ve genelde sakat-cezalı-oynamayan oyunculardan oluştuğunu?

2011 yılında Lig Tv Avrupa'nın 5 büyük majör ligi (İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa, İtalya) ile birlikte Türkiye ligini de katarak 6 ligden oyuncu seçebilmeyi sağlayıp oyuna olağanüstü bir yenilik getirdiğini ve kadro kurma sürecinde Hurşut Meriç ile Steven Gerard'ın yanına İsmail Köybaşı ile Messi'nin rahatlıkla alınabildiğini?

Lig Tv'nin bu oyununda hile yapıldığını, İspanya Liginde Pazartesi gecesi maçları sırasında açılan sistemde kadrolarında değişiklik yaparak sene sonunda birinci ve ikinci sırayı alan Mamat ve Seckin Özer isimli kullanıcıların, o sene hileyi bilmeyen ve yıllar sonra tesadüf eseri öğrenen üçüncü sıradaki Ters Manyel isimli kullanıcının hakkını çaldıklarını? 

2012-2013 sezonunun başında Ntvspor'un sistemini tamamen değiştirerek Facebook uygulamasıyla oynanan bir oyun hale geldiğini, stat yapımı, rozet, forma tasarımı, arkadaş bonusu gibi özellikler eklenerek şu anda oynadığımız Sosyal Lig'in ilk adımlarının atıldığını?

2013 yılının Aralık ayında Türkiye Futbol Federasyonu Turkcell altyapısını kullanıp Sporx ile bilikte Super11 adında bir Fantezi Futbol oyununun açılacağını müjdelediğini? Oyunun ruhuna bir hançer de biz sokalım dercesine ayda 8 TL. Turkcell faturalarına yansıyan tutarı kabul eden herkesin daha çok bütçe ile yarıştığını? Haftalık ödülün ilk 100 için 250mb. internet, ilk 3 için milli takım forması, sezon sonu ödülünün ise en başarılı yarışmacılar arasında yapılan çekilişle bir adet Mercedes olduğunu?

Super11 Fantezi Futbol oyununun 2015-2016 sezonu tamamlandığında sezon sonu ödülü verilmeden anlamsız bir şekilde bir anda bittiğini?

2016-2017 sezonu başlarken eskiden bir çırpıda 6-7 adet Fantezi Futbol oyunu sayabilirken, artık o güzel günlerin mazide kaldığını

2017-2018 sezonu başında ülkenin yegane Fantezi Futbol oyununa Petrol Ofisi'nin sponsor olduğunu? Ülkede artık boynu bükük ve yetim kalmış oyunun ruhuna bir hançer de biz vuralım diyen şirketin 100 TL. akaryakıt alana bütçe verme olayını başlattığını? 

2018-2019 sezonunun başında PO Sosyal Lig kurallar bölümünde asistin puanlamaya dahil olmayacağının açıklandığını? Daha sonra bu karardan dönülerek asistlerin kurallara tekrar konulduğunu?


BİLİYOR MUYDUNUZ?

2 yorum:

serkan kesici | 18 Ekim 2018 11:13

Comunio'nun farkındasındir umarım

Tunç Bozacılar | 18 Ekim 2018 13:22

Evet, Farkındayız

Related Posts with Thumbnails