AdduktorEngin Gürses, (namı değer koçero) Sakatlık Terminolojisi etiketinin postlarına bir süre ara vermişti (8 senecik kadar). Aslında ara vermek istemediğini de şöyle dile getirmişti; ''Halbuki bu etikete malzeme olacak pek çok tıp terimi hala spor medyasında havalarda uçuşuyor.'' ve istemeye istemeye şöyle bir açıklama ile jübilesini Fantezi Futbol severlere duyurmuştu; ''Çıkış noktası itibariyle Fantezi Futbolun önemli mevzusu olan Sakatlar olsa da, biraz teknik bir konu olduğu için bu yazılara burada daha fazla devam etmeyeceğim. Bu da bu etiketin son postu olacak. Belki seneye bununla alakalı özel bir blog açarım. Sonra da Gelmiş Geçmiş En Sıkıcı Blog ödülüne aday olurum...'' 

Doğru demiş, zira bu konu hakikatten de çok teknik, tıpkı Sergen gibi ama hiç okunası değil. Bir de şöyle bir durum var; mademki kaldığımız yerden devam ediyoruz düsturuyla yıllar sonra Fantezi Futbol Türkiye adı altında sevdamız üzerine bir şeyler paylaşıyoruz, Fantezi Futbol ile ilgili olan her şeyi siz değerli okuyucularımıza iletmemiz gerekiyor. Bunlardan biri de Sakatlık Terminolojisi elbette. Bu sebeple sevgili arkadaşımı bu konuda araştırmaya itecek, gaza getirecek ve tekrar yazmaya heveslendirecek şekilde ara pasını ''Koşuyolu'na'' bırakayım da, belki ''Kadıköy'den'' gelir ve o golü yapar! Bizler de o ''engin'' bilgi hazinesinden yararlanmış oluruz, kim bilir. Atıyorum o zehirli oku, haydi hayırlı olsun...


2 gün önce Sakatlar postunu yazmaya başlarken şöyle bir haber ile karşılaştım Trabzonspor resmi sitesinde;

  • Kulüp doktorumuz Hakan Bozdoğan, oyuncularımız Anthony Nwakaeme ve Ogenyi Onazi’nin sağlık durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

    BB Erzurumspor maçı sonrası sağ kasık kasında (adduktor) ağrı hisseden Onazi ve yine aynı şikayetle maç kadrosundan çıkartılan Anthony Nwakaeme’nin gerekli muayenelerinin yapıldığını belirten Bozdoğan, “Bu sabah çekilen MR sonuçlarına göre; Nwakaeme’de birinci derece kas yaralanması tespit edildi. Oyuncumuz 7-10 gün arası takım çalışmalarına katılamayacak. Onazi ise koruma amaçlı olarak iki gün boyunca takımdan ayrı olarak tedavi ve salon çalışması gerçekleştirecek” dedi. 


    23/10/2018, Trabzonspor Resmi Sitesi

Oldum olası şu sağ kasık kası kelime grubuna bayılırım. Bir ''k'' harfi düşmüş ikinci kelimede, kasık kası olmuş, yoksa kasık kasık olacakmış hahahahahaha (bence komik:). Neyse burada asıl önemli olan nedir bu adduktor arkadaş, sağ kasık kası tamam da, Latincemiz mi var, doktor muyuz eczacı mıyız, şunu biri bir açıklasın di mi? Elbette, öncelikle bugün yayımladığım 10.hafta Sakatlar postunda Onazi ve Nwakaeme için şu bilgileri girdim;
Onazi Oynama olasılığı %50
Sakatlandığı Maç: Trabzonspor - B.B.Erzurumspor
Sakatlandığı Tarih: 22 Ekim 2018
Olası Dönüş Tarihi: 29 Ekim 2018
Sakatlık Süresi: 1 hafta
Sakatlık Sebebi: Sağ kasık kasında (adduktor) ağrı
Haber: 24 Ekim Çarşamba günü antrenmana katılmadı

Nwakaeme Oynama olasılığı %0
Sakatlandığı Maç: Trabzonspor - B.B.Erzurumspor
Sakatlandığı Tarih: 22 Ekim 2018
Olası Dönüş Tarihi: 7 Kasım 2018
Sakatlık Süresi: 15 gün
Sakatlık Sebebi: Sağ kasık kasında (adduktor) ağrı
Haber: 24 Ekim Çarşamba günü antrenmana katılmadı

Daha sonra ise bu konuyu araştırmak üzere google'a güvendim. Bir sürü şey buldum, bir özetini çıkardım. Arkadaşlar; yeni bir şeyler öğrenmeye hazır mısınız? O halde yeni etiketimiz Sakatlık Terminolojisi ve karşınızda onun ilk terimi; Adduktor... Şak şak şak şak şak (Alkışlar...)  

Addüktor Kas: Kol ya da bacağın vücudun orta düşey eksenine doğru yer değiştirmesini sağlayan kaslara verilen ad. Addüksiyon, Bacakları direnç karşısında birbirine yaklaştırma girişimidir ve Addüktor Kas bu girişimi yerine getirir. Kasık ağrılarının yaygın lokalizasyonu adduktor kas tendon bölgesidir ve genellikle de adduktor longus kasının tendon bağlantısında gerinim ile kendini gösterir. Eğer zamanında doğru bir şekilde tedavi edilmez ise problem daha da büyük ve kronik hale gelir. Futbolcularda görülen kasık ağrılarında genel kanı, kronik ağrıların daha çok gençlerde, akut yaralanmaların ise daha çok ileri yaştaki sporcularda ortaya çıktığı yönündedir.

Adduktor longus tendonunda tipik şikayet sabahları kasık bölgesinde ağrı ve hassasiyettir. Ağrı ve hassasiyet ısınmayla çoğu zaman azalır ve hatta bazen kaybolabilir, ancak aktivitenin sonuna doğru tekrar ortaya çıkabilir. Ağrı çoğu zaman adduktor kasın başladığı yerde lokalize olur ve aşağıya kasığa doğru yayılabilir. Ağrı, sıklıkla öksürünce, hapşırınca ya da tek ayak üzerinde durup çorap veya pantolon giyme esnasında görülür. Sporcu orta tempodaki bir düz koşuyu ağrısız koşabilir. Fakat hızı artırdığında ya da ani yön değişiklikleri yaptığında ağrısı olur. Sprint çıkışı, topa şut vurma ve kayak yapma klasik ağrı nedenleridir. Bacakları direnç karşısında birbirine yaklaştırma girişimi, (adduksiyon) ağrıyı başlatabilir, kronik vakalarda ağrıyı arttırabilir.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails