7. Haftadan Tartışmalı Asistler


Hafta içinde Şampiyonlar Ligi Fantezi Futbol olduğu için arada kaynadı gitti ama PO'da geçtiğimiz hafta, Tartışmalı asistler açısından zengin bir hafta oldu. Quaresma'nın golünde Gökhan Gönül'ün direkten dönen şutu (video) Vagner Love'un golünde Quaresma'nın pası (video) ve Robinho'nun ilk golünde Hakan Arslan'ın pası (video)

Önce doğru tespitimizi yazalım. Önceki haftalarda Onyekuru (video) ve Fofana'nın gollerinde (video) verilmediği gibi Quaresma'nın golünde de şutu direkten dönen Gökhan Gönül'e asist verilmedi. Bu konuda tutarlı olacaklarını tahmin ederek asist borsasına verilmeyecek diye yazmıştık ve beklediğimiz gibi asist verilmedi. Şahsi kanaatim, genel olarak direkten dönüp sonrasında gol olan pozisyonlara Premier lig gibi asist verilmesinden yana ama PO editörlerinin tercihi tam tersi , aslında FIFA Dünya kupasında da bu pozisyonlara asist verilmediği için makul bir tercih de olabilir bu, önemli olan bu konuda bir tutarlılık arz etmeleri ileriki haftalarda da.

İkinci pozisyonumuz, benim yanıldığım Vagner Love'un golünde Quaresma'nın asisti. İlk bakışta kaleciden döndüğü için asist verilmeyecek diye düşünülebilen pozisyonun bu seneden şablon asistlere yazdığımız referans bir pozisyonu var. Ömer Şişmanoğlu'nun golünde Rahman Buğra'ya verilen asiste çok benzerdi bu haftaki pozisyon (video) : Quaresma pası veriyor, Love kaleye vuruyor top kaleciden dönüyor ve Love tekrar kaleye vuruyor, Kaleciden döndükten sonra da kaleye vuran oyuncu aynı olduğu için seneler önce Lig TV fantezi futbol da bu pozisyonları asist olarak değerlendiriyordu. Bence Ömer Şişmanoğlu'nun pozisyonuna mantık olarak çok benzer bir pozisyon olduğu halde verilmedi Q7'ye asist, yine de şimdilik bu pozisyon üzerinden bir tutarlılık eleştirisi getirmeyeceğim.

Yanıldığım son pozisyon ise Robinho'nun 1. golünde Hakan Arslan'ın pası. Bu pozisyon için de bu seneden 2 referans pozisyonumuz mevcut :
Diagne'nin golünde Özgür Çek'in verilmeyen asisti (video) ve Nwakaeme'nin golünde Sosa'nın verilmeyen asisti (video) Haftanın güncel asist değerlendirmesine de şunu yazmıştım :  (Robinho'nun golü bireysel performans golü olduğundan Hakan Arslan'a PO'da büyük ihtimalle asist verilmeyecek.) Zira Hakan Arslan kendi cezasahasının 10 metre kadar önünde Robinho'ya pas veriyor. Robinho dripling ile yaklaşık 50-60 metre topu sürdükten sonra üstüne 1  çalım atarak topu köşeye gönderiyor. Robinho, Hakan Arslan'ın pasından sonra o kadar çok şey yapıyor ki , golün oluşmasında Hakan Arslan'ın bu ilk pası önemsiz kalıyor.  Bu mantıkla PO'nun önceki değerlendirmesine göre bu pasın asist olarak değer kazanmayacağını düşünmüştüm. (Şahsi kanaatimin yine Premier Lig gibi aut atışının önündeki bir pasın bile asist değeri kazanması yönünde olduğunu antr parantez olarak söylemek isterim.) PO bu pozisyonda da tutarlılık gösteremedi ama yine de ileriki haftalar adına en azından bu tip bireysel performans gol değerlendirmeleri ve asistlerin heba olmasının da önüne geçecek bir karar almış olabilirler, umudum var.1 yorum:

Ali Tarık Ucur | 6 Ekim 2018 12:24

Güzel yazı olmuş eline sağlık

Related Posts with Thumbnails