5 Takımın Penaltıcı Analizi

Hafta içi 9. Haftanın ilginç penaltıcılarıyla alakalı bir yazı yazmaya başlamıştım fakat Şampiyonlar Ligi Fantezi Futbol, PO Sosyal Lig Tahmin videosu vb derken yazmaya fırsat olmadı. Ancak yazıyı şimdi bitirebildim. Güncelliğini yitirmiş olsa da en azından 5 takım hakkında kısa kısa penaltıcı yorumlarını ihtiva ediyor, dolayısıyla ileriki haftalarda işe yarayabileceği mülahazasıyla paylaşıyorum :

Fantezi Futbol perspektifinden baktığımızda 9. Haftaya damga vuran aksiyonlar penaltı ekseninde gelişti. Beklenmeyen sürpriz penaltıcılar ve kaçan penaltılarla birlikte Öncelikle haftanın penaltı analizlerine bir göz atalım, sonra da kısaca bu penaltıları ve penaltıcıları yorumlayalım :


GS - Bursaspor
Penaltıyı Kazandıran : Allano Lima
Penaltıya Sebebiyet Veren : Ozan Kabak
Penaltıyı Kullanan : Aytaç Kara
Kaleci : Muslera
Sonuç : Muslera kurtardı (Aytaç Kara dönen topu boş kaleye tamamladı ve gol yaptı)

Çaykur Rizespor - Konyaspor
Penaltıyı Kazandıran : Robin Yalçın
Penaltıya Sebebiyet Veren : Marko Jevtovic
Penaltıyı Kullanan : Boldrin
Kaleci : Serkan Kırıntılı
Sonuç : Gol

Penaltıyı Kazandıran : Jahoviç
Penaltıya Sebebiyet Veren : Jaroslaw Jach
Penaltıyı Kullanan : Jahovic
Kaleci : Gökhan Akkan
Sonuç : Gol

Ankaragücü - Malatyaspor
Penaltıyı Kazandıran : İlhan Parlak
Penaltıya Sebebiyet Veren : Sadık
Penaltıyı Kullanan : Cerci
Kaleci : Farnolle
Sonuç : Gol

Göztepe - BJK 
Penaltıyı Kazandıran : Enzo Roco
Penaltıya Sebebiyet Veren : Wallace Reis
Penaltıyı Kullanan : Oğuzhan
Kaleci : Beto
Sonuç : Beto kurtardı


Haftanın açılış maçında Bursaspor penaltısı için topuın başına Aytaç Kara geçti. 3. Haftadaki Konyaspor deplasmanında da kendisi penaltıyı kullanmış ve gole çevirmişti. Aytaç, önceki yıllarda penaltı atan bir oyuncu olmadığı için ilk penaltı kullandığında şaşırmıştık, ama bu hafta da penaltı atışı için topun başında kendisini gördüğümüzde tahmin ettiğimiz üzere takımın 1. penaltıcısının kendisinin olduğuna kesin kanaat getirdik. Muslera bu sezon Kasımpaşa ve Akhisar maçlarında penaltı kurtarmayı başaramamıştı ama bu sefer Aytaç'a geçit vermedi. Sonrasında dönen topu Aytaç boş kaleye gole çevirdi ama fantezi futbol ekseninde Muslera penaltı kurtarma puanı olan +5'i , Aytaç ise penaltı kaçırma puanı olan -3'ü ceplerine koydular, PO Sosyal Lig burda puanlamada bir hata yapmadı. Muslera'nın 3 gün önce de benzer bir pozisyon yaşadığı , Güney Koreyle oynanan milli maçta penaltı kurtardığı ama dönen topta yine boş kaleye golü engelleyemediği spor medyamızda da yer almıştı : (https://www.sporx.com/musleraya-1-haftada-2-penalti-soku-SXHBQ740067SXQ) Bu arada Aytaç Kara'nın penaltıyı kaçırmasından sonra Bursaspor'un penaltıcısı değişir mi ? Şüpheye gark olmuyor değiliz.

Ertesi gün Çaykur Rize - Konyaspor maçında iki takım için de sürpriz olmasa da alışılmadık diye adlandırabileceğimiz 2 penaltıcı topun başına geçti. Sezon başında Duran Toplar bölümünde Çaykur Rize için geçen seneden mülhem kesin penaltıcı olarak Samudio'yu yazmıştık. Zira Paraguaylı geçen sene 6 defa beyaz noktanın başına gelmiş ve 6 atışı da golle sonuçlandırmıştı. Bu sene ise Çaykur Rize 4. haftada Antalyaspor maçında 40. dakikada penaltı kazanmış , ama o hafta oyuna ilk 11 başlamamış olan Samudio yedekte olunca, topun başına kimin geçeceği merak konusu olmuştu. Korner ve frikikleri de kullanan Aminu Umar, Mehmet Uslu, Boldrin, Jaroslaw Jach gibi duran topçular dururken penaltıyı sürpriz bir isim olan Marwaane Saadane kullanmış ve topu ağlarla buluşturmuştu. Bu hafta ise 1. penaltıcı olan Samudio kırmızı kart, 2. penaltıcı olan Marwaane Saadane ise sarı kart cezalısı olunca penaltıyı kullanmak Boldrin'e düştü. Haftanın tahminlerinde sürpriz adaylarından biri olarak bahsettiğimiz Boldrin topu ağlarla buluşturdu. Böylece biz de Çaykur Rize'nin 3. penaltıcısını öğrenmiş olduk. Tabii başarıyla sonuçlanan bu penaltıdan sonra sıralama değişir mi bilinmez, ileriki haftalarda bunu göreceğiz.

Konyanın penaltıcıları ise tam bir sorunsala dönüşmüş durumda. Bu sezonun ilk haftasında Erzurumspor maçında , geçen sezon 6 kez penaltı atmış olmanın haklı gururuyla takımının 1. penaltıcısı olarak topun başına geçen Skubic penaltıyı kaçırmış ve kendisini ilk haftadan kadrolarına dahil eden bizleri de çok üzmüştü. Konyaspor için bir sonraki penaltı 8. haftadaki Beşiktaş maçında geldi. Son attığı penaltıyı kaçıran Skubic bu sefer topun başına gelmedi, Yatabare penaltıyı kullandı ve başarıyla gole çevirdi. Aynı maçta 2. yarı bir penaltı daha oldu fakat Yatabare bu sefer topu direğe nişanladı. Çaykur Rizespor maçında ise önceki 2 penaltıcı olan bu 2 oyuncu da oyunda olduğu halde oyuna sonradan giren Jahovic, belki penaltıyı kazandırmış olmanın da gazıyla penaltıyı kullandı ve topu ağlarla buluşturdu. Gerçi Jahovic Türkiye kariyeri boyunca bu penaltıdan önce 2 kez Konyaspor ve 8 kez de Göztepe'de olmak üzere 10 kez penaltı kullanmış ve bir tanesini bile kaçırmadığı parlak bir penaltı istatistiğine sahip. Fakat yine de bu sene penaltı kullanmış 2 penaltıcı dururken Jahovic'in penaltıyı kullanması, beklemediğimiz bir durum oldu. Kaçıran sırasını kaybeder gibi bir kural geçerliyse eğer Skubic sırasını Yatabare'ye savdı, Yatabare'de Jahovic'e. Bu durumda Johavic'ten penaltılar izlemeye devam edeceğiz ileriki haftalarda demektir ...

Ankaragücüne gelirsek, bu sezonki tek penaltılarını Kasımpaşa maçında kazanmışlardı. Topun başına El Kabir geçmiş ama kaleci Ramazan Köse'yi geçememişti. Bu kaçan penaltıdan sonra olası bir penaltıda topun başına yine El Kabir mi yoksa duran topları kullanan diğer oyuncular Mokhtar ya da Erdem Özgenç'ten biri mi geçecek biz de merak etmekteydik. Erdem Özgenç'in önceki yıllarda pek çok kez penaltı kullanmışlığı zaten vardı. Hakem penaltı kararını verdiğinde El Kabir ve Mokhtar'ın kadroda olmadığı bu haftada ben topun başına Erdem'in geçeceğini düşündüm ama penaltıyı Alessio Cerci kullandı ve atışı gole çevirdi. Bakalım El Kabir sakatlıktan kurtulup kadroya girdiğinde penaltıyı kim atacak ?

Son olarak haftanın en çok konuşulan penaltısına geldi sıra. Bu sene BJK'nin kazandığı tek penaltı Erzurumspor deplasmanında Quaresma'nın gole çevirdiği penaltıydı. Önceki yıllarda Oğuzhan'ın da Quaresma'nın da pek çok kez penaltı kullandığı vakiydi. Erzurumspor maçında Quaresma penaltıyı attığı sırada Oğuzhan oyundan çıkmıştı ama biz yine de tahmin videolarımızda da belirttiğimiz gibi Quaresma'nın takımın birinci penaltıcısı olduğunu düşünüyorduk. Bu hafta Quaresma ilk 11 başlamayınca penaltı için topun başına bir diğer penaltıcı olan Oğuzhan geçti fakat penaltıyı gole çevirmeyi başaramadı. Moral motivasyonu oldukça kötü olan Oğuzhan'a hem de penaltı canavarı bir kaleci olan Beto kaledeyken penaltı attırılması spor programlarında oldukça yoğun olarak eleştirildi. Vagner Love'ın Süper Lig'de 10 da 10 penaltıyı gole çevirme istatistiği ortaya çıkınca eleştirinin dozu daha da arttı. Vagner Love bu sene başında Avrupa Ligi Elemelerinde B36 maçında penaltı kullanmış ve atışı yine gole çevirmeyi başarmıştı. Maç sonrasında takımın penaltıcısı hakkında Şenol Güneş'in açıklaması bize de konu hakkında ışık tuttu.

Oğuzhan Özyakup’un son dönemde penaltı kaçırmasına rağmen Ryan Babel’in neden penaltıyı kullanmadığının sorulması üzerine Şenol Güneş “Burada kararları ben veriyorum. Kaçırılan penaltı için her şey söylenebilir. İlk penaltıcımız Oğuzhan, ikinci Vagner… Quaresma da atabilir. Babel penaltı atanlar listesinde zaten yok” dedi.

https://www.ajansbesiktas.com/senol-gunesten-penalti-aciklamasi-33478h.htm

Bu açıklamadan, takımın sıralı penaltıcı listesini öğrenmiş olduk, keza Quaresma'nın da elinde konuyla alakalı wild card varmış onu da öğrendik. Şahsi kanaatim bundan sonra çalınacak bir penaltıyı kesinlikle Oğuzhan'ın atmayacağı yönünde. Ya Şenol Güneş'in 2.penaltıcımız dediği Vagner Love ya da "Quaresma da atabilir" diyerek işaret ettiği Q7 topun başına geçecektir.

Bu hafta 5 takımın penaltıcısı hakkında fikir sahibi olmuş olduk, ileriki haftalarda diğer takımlarla alakalı da penaltı analizleriyle karşınızda olacağız ...


0 yorum:

Related Posts with Thumbnails