Gol Doukara / Hakan Özmert ???Beşiktaş-Antalyaspor maçında Hakan Özmert'in şutu Souleymane Doukara'nın sırtına çarpmış ve yayıncı kuruluş beinsports ve bunun yanında mackolik gibi siteler golü Doukara'ya yazmışlardı. Bu durumda şutu atan Hakan Özmert'e de asist puanı gelecekti.
http://tr.beinsports.com/lig/spor-toto-super-lig/goller/2018-2019/3/antalyaspor/hakan-ozmert-21549

Bu yaklaşım aslında son Dünya Kupası sırasında FIFA'nın gösterdiği yaklaşımla paralel. FIFA istemli olup olmamasından bağımsız olarak golden önce top hangi oyuncuya en son dokunmuşsa golü ona yazdı. Golden bir önceki dokunuşa da istemli olup olmamasına bakmadan asist yazdı, Hatta fenomen bir pozisyon haline gelen Meksika maçındaki Neymar'ın verilmeyen asisti gibi pozisyonlarda gol pasından sonra defans oyuncusunun kılına bile dokunsa, topun yön değiştirip değiştirmemesine bakmaksızın asisti iptal etti.

Yayıncı kuruluş golü Doukara'ya yazdı ama açıkçası ben hakem raporu ve TFF'nin resmi sonucunda değişik bir sonuç çıkıp çıkmayacağını merak etmekteydim. Dün tff.org da resmi sonuç açıklandı
( http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=29&macId=194534 ) TFF golü Doukara'ya değil Hakan Özmert'e yazdı.

Esas merak ettiğim konu ise PO Sosyal Lig'in gol ve asist puanlarını nasıl vereceğiydi. PO Sosyal Lig TFF 'nin resmi sonucunu esas almış ve golü Hakan Özmert'e ve asisti ise atağın başlangıcında Hakan Özmert'e pası atan Doukara'ya yazıp puanlamayı da ona göre yapmış. Buradan PO SosyalLig'in gol verileri için TFF maç raporunu esas aldığı sonucunu çıkarabilir miyiz , onu ileriki haftalarda bu tip tartışmalı gol kararlarından takip edip kesin sonucu göreceğiz.


0 yorum:

Related Posts with Thumbnails