Fantezi Futbol Oyununda Gizli İşsizler: Ön LiberolarÖncelikle gizli işsizliğin ne olduğunu açıklayarak başlamak gerekir bu yazıya. Türk Dil Kurumuna göre gizli işsizlik; bir iş yerinde işçilerden bir kısmı işten çekildiği halde üretimde herhangi bir azalmanın söz konusu olmadığı, yani kişilerin açık şekilde işsiz görünmemelerine rağmen gerçekte üretime hiçbir katkılarının olmadığı işsizlik türü olarak tanımlanıyor. Herkesin anlayacağı bir örnekle pekiştirmeye çalışırsak örneğin; acıkan karnınızın verdiği boşlukla akşam yemeğini hazırlayan annenizin yanına mutfağa gidip yemek tencerelerinin kapağını açıp kapatıp, akşam ne yemek var, ne yapıyorsun gibi sorular soran kişi o mutfaktaki gizli işsizdir. Yemeğe zerre katkısı olmadığı gibi mutfaktan çıkıp televizyon seyretmeye gittiğinde akşam yemeği hazırlanmasında herhangi bir azalma söz konusu değildir. Gizli işsizlik kavramının verdiğimiz bu olağanüstü örnekle (!) kafalarda tam olarak oturduğunu varsayıp günümüz futbolunun vazgeçilmez oyuncularına topu atalım, ‘’Ön Liberolar’’. Günümüz dedik ama son 10 sene de denilebilir. Zira birçok teknik adam kaleciyle birlikte ön liberosunu (bazen iki tane) yerleştirilip kalan dizilimi daha sonra belirler. Ön libero orta saha ve defansın bağlantı kanalıdır. Takımını hücuma çıkaran, rakip atakları ilk karşılayandır. Genellikle maç sonu istatistiklerinde en çok mesafe kat eden oyuncu olarak ön plana çıkar. Takımın askeri, büyük galibiyetlerin gizli kahramanıdır. O kadar önemli bir adamdır ki zamanında bir tane Türk vatandaşı bulamadığımız için Marco’yu Mehmet yapıp milli formayı sırtına geçirmişizdir. Ancak işin ilginç yanı, tüm bu önemli özelliklerinin yanında Fantezi Futbol oyunun en işe yaramaz oyuncusudur aynı zamanda.

Kaleci ve defans oyuncularının seçimi yapılırken öncelikle haftanın gol yemeyecek takımı tahmin edilmeye çalışılır. Bu belirlendikten sonra takımda kornerden kafa golü atabilecek stoperler ya da hücuma çıkıp asist yapabilecek bekler seçilir. Ardından haftanın golcüleri biraz mantıkla, biraz hissiyatla, biraz da taraftarlıkla tercih edilir. Orta saha ise oyunun en kilit bölümüdür. En çok puanı toplayabileceğiniz mevki burasıdır. Kaptanlar genellikle bu bölgeden seçilir. Gerçekte futbol sahasında göremeyeceğiniz orta sahaları fantezi futbol takımlarında görürsünüz. İşte size örnek bir beşli orta saha; Quaresma, Belhanda, Babel, Valbuena, Sosa. Aklı başında bir teknik adamın gerçekte sahaya çıkarmayacağı bu orta saha ile fantezi futbolda haftanın birincisi olabilirsiniz mesela. Bir de şu orta sahaya bakalım; Mehmet Topal, Medel, Atiba, Joseph De Souza, Fernando. Bu da aklı başında bir fantezi futbol oyuncusunun asla kurmayacağı bir orta saha. İşte tam burada iki oyunun farkı ortaya çıkar ki o da takım olma ve bireysellik arasındaki farktır.

Futbol sahasında koşan, basan, çalışan oyuncuya ihtiyacınız vardır. Bu oyuncular, gol ve asist istatistiklerinde yer alan oyuncuları tamamlar. Asiste asist yapar ve takıma takım olma, birlikte oynama hüviyeti kazandırır. Ancak fantezi futbolda bunların hiçbirisine ihtiyacınız yoktur. Çünkü size puan kazandıran mücadele değil istatistiklerdir. Frikik ya da penaltı atmadığı sürece ya da bütçe sıkıntısına düşmediğiniz sürece, “iyi ki bu adam oynuyor orta sahanın yükünün sırtlamış” dediğiniz oyuncuları fantezi futbol kadrosunda düşünmezsiniz. Bunlara ilave olarak ön libero, oynadığı bölge sebebiyle hücuma çıkarken top kaptırıldığında ilk müdahale eden oyuncu olduğundan ve aynı zamanda sert oyunculardan seçildiğinden, sarı ve kırmızı kart görme olasılığı defans oyuncuları ile eşit bir oyuncudur ki yine fantezi futbol için tercih edilmemesinde önemli bir kriterdir. Bu durumu göz ardı etmeyen bazı siteler geçtiğimiz sezonlarda fantezi futbol oyunlarında puanlamaya top çalma ve top kaptırma gibi kriterleri ekleyerek atıl durumdaki bu oyuncuları etkin hale getirmeye çalışmıştır. Ne var ki bu uygulama oyunu karmaşıklaştırmış ve ilginin azalmasına sebep olmuştur. Bu sebeple daha sonra uygulamadan vazgeçilmiştir. 

Ön liberolar çapadırlar, tabiri caizse kazmadırlar, iş yapmazlar, istatistik yapmazlar, pası alıp yanına verirler, yönlerler, koşarlar, sadece koşarlar. Gerçek şu ki futbola ilgi duyduğum için bu oyunu oynuyorum. Ancak zaman zaman oyunun futbolun gerçekliğinden uzak noktalarıyla ilgili de kafa patlatmıyor değilim. Aklıma bazı fikirler gelse de her seferinde şu gerçekle karşılaşıyorum: Basit her zaman güzeldir ve çok detay ilgiyi azaltır. Bu yüzden ön liberonun, namı değer gizli işsizlerin, bu oyundaki makus talihi ilelebet devam edecek gibi gözüküyor.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails