Bir Fantezi Futbol Oyunu Nasıl Olmalı?Bu ülkede nedense pek fazla önemsenmeyen ve bizim gibi belli bir kitleyi göz ardı eden kravatlı ağabeylerimiz, çalıştıkları büyük firmaların borsada yer alan değerinin yanında devede kulak kalacak az bir bütçeyle, bir-iki kişi istihdam ederek (tahminen stajyer) Fantezi Futbol oyununu bizlere sunarak sevinçten havalara uçmamızı sağlayabilirlerdi lakin bugün itibariyle böyle bir gelişme maalesef yok. Hele ki ülkedeki yegane Fantezi Futbol sitesinin, oyunun ruhuna kast ederek asist puanlarının hesaplamayacaklarını açıklamasıyla iş iyiden iyiye zıvanadan çıktı. Bu tatsız gelişmeleri unutup hadi biraz hayal kuralım öyleyse; Fantezi Futbolun eskiden her spor sitesinde yer aldığı zamanlara fiyakalı bir selam çakmakla birlikte karşımızda iki elin parmakları kadar Fantezi Futbol oyunu seçeneğimiz olduğunu düşünelim ve hangisini hangi kriterlere bakıp oynayacağımız konusunda oturup bir seçim yapalım.

1. Ödüller
Çocuk eğitimde oldukça önemli bir yer tutan ödül-ceza sistemindeki olumlu pekiştirmenin diğer meali ödül, bir yarışmanın en haz verici kavramıdır. Emeğin, mücadelenin, rekabetin sonucunda kazanılan her hangi bir şey hevesin kursakta kalmaması ve bir sonrakine daha da hırslı hazırlanma adına başlı başına o yarışmayı seçimde belirleyicidir. Bu ülkede sağlıklı yapılan son Fantezi Futbol oyununda sezon sonu birincisine, güzel bir ödül vermek yerine baştan savma bir yazıyla sadece iki satır değinilmesinin günümüzde hiçbir değeri olmamakla beraber, oyundan soğumanın da maalesef başka bir yoludur. Bu sebeple iyi bir ödülü olan ve onu vereceğine inandığınız oyunu seçmeniz yararınıza olacaktır.

2. Kurallar
Genelde tüm oyunlarda puanlar aynı mantık üzerine (60 dakika oynama, gol, asist, gol yememe, sarı - kırmızı kart cezaları vb.) oturtuluyor. Asist ve gol puanları mevkiler üzerinden farklılık arz etse de bu farklılığa adapte olup stratejileri ona göre belirlemek çok da zor olmuyor. Bunlar yanında puanlama ve formatta ekstra hoşluklar da söz konusuysa insanın hemen kanı kaynıyor. Mesela yıllar önce Sporx’de bizim ligimizden ve Avrupa’nın en iyi beş liginden oyuncuları aynı anda kadromuza alabiliyorduk. Orta sahada Hurşut Meriç’in önünde forvette Messi olabiliyordu örneğin. Bununla birlikte 2007 yılında Ntv'de haftanın oyuncusuna +5 puan fazladan verilmesi güzel bir kuraldı. Lig Tv’deki yedek oyuncuların toplam puanlamanın yarısı kadar katkı vermesi, 2018 Dünya Kupasında denk geldiğimiz penaltı kazandırma puanları ve şu anda Premier Lig’teki bonus puanlarını rahatlıkla sayabiliriz.


3. Grafik - Tasarım
Bu ülkede yapılan en güzel Fantezi Futbol oyunu olan Lig Tv Fantezi Futbol oyunu o zamanki rakiplerine karşı (Ntv, Sporx, Sabah, Maraton vs…) tasarım olarak ileride olduğu muhakkaktı. Oyuna ısınmak adına görsel faktörün etkisi oldukça büyük. Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonalarının büyük firmaların sponsorluğunda yaptığı oyunlara da hemen elimizin gitmesinin sebebi de az-çok bu. İnsanın oynadıkça oynayası geliyor. 

4. Puan Hesaplamaları
Bir Fantezi Futbol oyununda puanlama hataları yapılıyor ve bu bir türlü düzeltilmiyorsa, hoşça kal deyip ekranı kapatıp odayı terk etmeniz için her şey müsaittir. Adaletin olmadığı yerde güle güle başlar, anarşi çıkartacak halimiz yok elbette. Sitede kurallar bölümünde özellikle asist konusunun ayrıntılı bir açıklaması olması gerekmektedir. Zira en çok puan hesaplama yanlışlığına inandığımız konu bu. Bunu nasıl vermezler, göz göre puanımı yediler tarzı haklı isyanlarınızla yüzleşmemek için bu konuya biraz eğilmekte fayda var.

5. Kullanım Kolaylığı
Futbolcu alıp-çıkarma-arama-bulma-seçme kolaylığı ve kadro yapmanın aldığı süre, oyunun başarı kriterlerindendir. Ne kadar kolaysa o kadar kolay oynanır, bu da hazzı tepeye çıkarır.

6. Fiyatlandırma
İyi bir fiyatlandırma ölçütü; her hafta bizi parayı tam yetiştirebilmek için can çekiştiren onlarca kez dizilişleri değiştirmek zorunda bırakan, gerçekte hak etmeyecek derecede yüksek fiyat bareminde olan futbolcu güruhuyla karşılaşabileceğimiz bir formatta olmamalıdır. Tabi bunun tersini düşünecek olursak; her futbolcuyu alıp her hafta rüya kadro kurulmasına da karşı olmakta fayda vardır. Zira oyunun ruhuna aykırı işlerdir bunlar. Şiraze ölçüsü asla şaşmamalı, futbolcu fiyatlarında denge sağlanmalı ve bütçe en verimli şekilde bizlere sunulmalıdır.


7. Futbolcuların Mevki Yanlışlıkları
Her Fantezi Futbol oyununda bu konuda bir örnekle karşılaşmak mümkün. Dünya Kupası Fantezi Futbol oyununda bile buna rastlayabiliyoruz. Buradaki hassasiyetimiz bir-iki futbolcuyu geçmeyecek şekilde olduğu müddetçe sıkıntı yok. Bununla birlikte hatadan ziyade Fantezi Futbol oyunlarını düzenleyen ekiplerin mevki tercihlerinin farklılığı konusu son yıllarda hasıl oldu. Örneğin David Silva, Sterling, Eden Hazard, Mohammed Salah tarzı orta saha orijinli kanat forvetlerinin Dünya Kupasında forvet, Premier’de orta saha görünmeleri farklılığında kim ne kadar haklı, kimin yaptığı daha doğru tam bir soru işareti. Elbette bizim de bir fikrimiz var ve bir futbolcunun santrfor olmadığı müddetçe orta sahada görev almasını savunmaktayız lakin bu farklılıkların oyunun ruhuna çok da ters geldiğini düşünmüyoruz. 

8. İstatistikler
Artık hemen hemen tüm Fantezi Futbol oyunlarında bu sekme yer almaktadır ve oyuncu seçiminde biz Batman’lere Robin kadar yardımcı olmaktadır. İlk haftadan itibaren pek çok istatistik sitesi kovalama külfetinden kurtaran bir nimet gibi düşünün ve futbolcu istatistiklerini veren oyuna göz kırpın.

9. Sakat - Ceza Raporları
Oyuncuların profilinde ya da infosunda kırmızı renk ile işaretlenip bizi uyaran sakat-cezalı durumunu gösteren olgudan bahsediyoruz. Oyunda kadro seçimi sürecindeki çok önemli kavramlardan biri de budur. Kimi alacağını kimi çıkaracağını gösteren rapor çıkaran site, gönlümüzde daima 1-0 önde başlar. Buradaki en önemli sorun ‘’Güncelleme’’. İlk haftadan itibaren güzel güzel güncellendiğini gördüğümüz oyunlarda, sonlara doğru baştan savma yapılan veya hiç yapılmayan raporları gördü bu gözler. Hatta hiç buna bulaşmayan oyunlar da söz konusu. O sebeple bizim fikrimiz siteye güvenmeyip, kendi kişisel araştırmanızı yapmanız daha doğrusu. Çok ilginç sitelerde, çok enteresan bilgilere ulaşabileceğinizi müjdeleyebiliriz (Tecrübe ile sabit). Ya da hiçbir şekilde o topa girmeden, bu konuya özel zaman ayıran, tutarlı, sağlıklı bilgiler veren bir site önerebiliriz. Kesinlikle referans alabilirsiniz. Kim mi? Elbette biz, FanteziFutbolTürkiye.

10. Kendi Ligini Kurabilme
Bu aslında en önemli özelliklerden biridir. Yıllar önce Ntv' de oynarken haftanın sonuçlarını, oluşturduğumuz kişisel sitemizden ilan etme faaliyeti tek tek herkesi telefonla arayıp, puanlarını öğrenmek işini gerektirdiği için oldukça zor bir şey haline geliyordu. Şifrelerin paylaşılması ve herkesçe bilinmesi ise farklı problemlere yol açmaktaydı. Daha sonra Lig Tv başta olmak üzere, hemen hemen her oyun bu özelliği oluşturdu ve bizler rahat ettik. Yeni aldığınız otomobilinizde otomatik cam eskiden nasıl opsiyoneldi de, şimdi standart. Öyle düşünün.


11. İletişime Geçme Kolaylığı
Bu konuda oldukça başı ağrımış bir topluluğuz. Yıllar önce Ntv‘de site yönetimine attığımız maillerin cevaplanması noktasında bir duvarla konuştuğumuz hissiyatına kapılmamız, sonraları Lig Tv'de "hasta la vista" bile diyemeyen duygu yoksunu bir makine ile konuştuğumuz hissiyatına dönüştü. ‘’Mesajınız bize iletilmiştir en kısa zamanda değerlendiır…. Bla bla bla" içerikli cevap maili bizi canımızdan bezdirmişti. Bu sıkıntı, SporX’te zirveye çıktı. Ve hala tüm Fantezi Futbol oyunlarındaki bu sıkıntı o zirvede yer almaya devam ediyor. Muhatap bulamamak sanırım bu ülkedeki oyunun bug’ı, çözülmüyor, çözülmeyecek de. 

12. Güncelleme Zamanı
Geçmiş yıllarda bu ülkede oynanan oyunlarda ilk maçın başlayacağı saatten 1 saat önce sona eren güncelleme zamanı, şu an Premier Lig Fantezi Futbol oyununda genelde 1 saat 15 dakika, Dünya Kupası’nda ise ilk maçın başladığı dakikada bitiyor. Bizim tercihlerimiz açısından en verimlisi ve en güzeli elbette son dakikaya kadar değişebilen kadroları da görebileceğimiz Dünya Kupasının düzenlediği Fantezi Futbol oyunun güncelleme zamanı. Hadi birebir maçın başlangıcıyla bitmesin, abartmayalım da, ilk maçın başlama saatine yaklaşan her zaman dilimi bizim nazarımızda iyidir, hoştur, güzeldir.

13. Paralı Fantezi Futbol Oyunları
Bütçe belli, alınacak çıkarılacak oyuncular belli. Kadro kurmak için hazırsın ve oyunun ilk sayfasında bir sekme var ve sekme diyor ki; ‘’Bana para ver, sana bütçe vereyim, sakat oyuncuları söyleyeyim vs. Daha iyi ve daha rahat kadro kur.’’ Resmen rezillik! Sekmeye bak sekmeye, ayaküstü bizi sekecek! Şu oyuna bile parayı soktular ya, söylenecek söz yok. İlk defa Vodafone'un Ntv ile ortaklaşa düzenlediği Fantezi Futbol oyununda gördüğümüz bu özellik Vodafone kullanan üyeye 2 bedava oyuncu veriyordu (Ki o oyuncuları da onlar belirliyordu). Sonra Turkcell’in sponsorluğunda yapılan Tff’nin düzenlendiği Sporx Fantezi Futbolda da denk geldiğimiz bu konu, her hafta 2 lira olmak üzere, ayda 8 lira faturanıza yansımak suretiyle sizin kadro seçimlerinizi belirliyordu. Oyunun ruhuna kesinlikle aykırı olan bu duruma, daha sonra Facebook-Ntv Sosyal Lig iş birliğinde takipçi kasmak ve arkadaşlarınızı bu oyuna davet etmekle bir farklı versiyonuna şahit olduk. Ne kadar çok arkadaş, o kadar çok bütçe! Tüm bunlar adaletsizliğe yol açan durumlar, en çok parası olanın en iyi kadro kuracağı oyuna gönül verilmez. Ya da futbolcu almak için başkalarının da bu oyuna dahil etmeye çalışmakla uğraşılmaz. Yanlış kere yanlış. Tamam sponsor olsun, anlıyoruz bütçesi yüksek büyük şirketler de bu oyuna dahil olsun, ancak oyunun ruhuna da önem verilsin istiyoruz. Abartmadan, üyelerin kendinin sömürüldüğünü hissetmemesi oyuna olan hevesi kırmayacaktır. 


14. Wild Card-Bench Boost-Free Hit-Triple/Maximum Captain-Full Attack Vs.
Yurt dışı kaynaklı Fantezi Oyunlarına has bir özellik olan bu opsiyonlar oyuna hoşluk katma bakımından oldukça yararlıdır. Tüm takımı komple değiştirebilme, tüm takımı bir haftalığına değiştirebilme, yedek oyunculardan da puan kazanabilme, kaptandan 3 katı veya en çok puan alanı otomatik kaptan yapma ve ikili defans kullanma özellikleri olarak Türkçeye çevirebileceğimiz bu kavramlar oyunun ruhuna aykırı hale gelmedikçe gerçekten Fantezi Futbola alışmak ve sevmek açısından zaruri hale gelmiştir. Örneğin şu an ülkedeki yegane Fantezi Futbol sitesi olan PO Sosyal Lig'deki opsiyon şu; 4 tane yedek oyuncu alınıyor ve ilk 11'deki o mevkilerdeki oyunculardan fazla puan alırlarsa onların yerine ikame ediliyor. Farklı bir deneyim bizce.

15. Duygusal Faktörler
Bir alışkanlık faktörü var ki insana yerleştiği yerden kalkıp başka yere gitmeyi zül haline getiriyor. Oysa bir de yeni site, yeni kurallar, yepyeni bir heyecan olayı var ki... Neyse! Duygusal faktörler deyince daha fazla yazamadık. Lakin hayal kuruyoruz, hayalden çıktığımız zaman bakıyoruz ortalığa (ülkemize) doğru düzgün bir Fantezi Futbol oyunu yok. Delirmemek elde değil…  

Kriterleri tek tek sıralamak bizden, bu yazıyı okuyup da bizlere riayet etmek sizden. Şimdilik mevcut oyunlarda yer alan ve aklımıza gelenler bunlar. Bir gün bir site hiç düşünmediğimiz ama çok seveceğimiz bir şeyi çıkarır, fantezi futbol için olmazsa olmaz bir kavram olur, onu da ekleriz belki. Piyasada olan oyunlar arasında, bizim görüşümüze göre en iyi Fantezi Futbol oyunu kesinlikle PremierFantasyFootball. Bu oyunu oynayıp da gerçek bir Fantezi Futbol severin alacağı hazzın haddi hesabı yok. Kurallarından grafiklerine, istatistiklerden sakat-cezalı listesine bir Fantezi Futbol oyunundan ne bekliyorsanız karşılığını alabileceğiniz yegane oyun bu. Bununla birlikte 4 senede bir düzenlenen Avrupa Şampiyonaları ve Dünya Kupası’nı da unutmamak gerekir diye düşünüyoruz. Sıralama yaparsak kesinlikle bunlar ikinci sırada kendilerine yer bulacaktır. Daha evvel yazdığımız Lig Tv Fantezi Futbol, Sporx, Ntv diye liste devam eder. Liste çok uzun değil, inşallah ilerleyen yıllarda yazacak yer bulamayacak kadar çok Fantezi Futbol oyunu çıkar da, biz de seçimlerimiz yaparken bu yazıya bakma ihtiyacı duyarız.     

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails