Asist Şablonu
Fantezi Futbol Puanlamalarında kuşkusuz en çetrefilli ve karmaşaya sebebiyet veren başlık Asistler. Puanı belli fakat hangi pozisyonların asist olarak değerlendirilip, hangilerinin değerlendirilmediği referans futbol sitelerinden, en gelişmiş fantezi futbol oyunlarına kadar farklılık arz etmekte. Senelerdir pek çok farklı fantezi futbol platformunda ter dökmüş bizler için bu farklılık, artık aşina olduğumuz ve de hatta yıllar geçtikçe olgunlukla karşıladığımız bir olgu. Daha 1 ay evvel Dünya Kupası FIFA Mcdonalds Fantezi Futbolun asist değerlendirmesinin Premier Lig Fantasy'den ne denli farklı olduğuna şahitlik ettik.

Bu tecrübeler ışığında bu seneki Türkiye Ligi platformumuz olan PO Sosyallig'i ilk hafta asistlerini gözönünde bulundurarak bir şablona tabii tutmaya çalıştım. Burda amaç 1. haftadaki asist pozisyonlarından hangilerine puan verilip, hangilerine verilmediğini tespit ederek PO Sosyallig editörlerinin asist konusundaki zihin haritasını ortaya çıkarmaya çalışmak. Zira PO kurallar bölümünde asistlerin puan karşılığı yazıyor fakat hangi pozisyonların asist sayılıp hangilerinin sayılmadığı açıkça belirtilmemiş. Bu durumda biz bu haftaki asist pozisyonlarını inceleyecek ve ileriki haftalar adına bir şablon ortaya koymaya çalışacağız. Önceki yıllarda bu tarz çalışmaları Keşfedilmiş Kurallar başlığı altında toplardık, bu da geçmişten bize yol gösterici olabilir.

http://bffk3.blogspot.com/search/label/Keşfedilmiş%20Kurallar

Haydi Haftanın Asistlerine bakmaya başlayalım :

Öncelikle bu haftaki Bakary Kone'in ve Sadık Çiftpınar'ın kendi kalesine gollerinde ortayı yapan Mariano ve Yasin Öztekin'e asist puanı verilmediğini görüyoruz. Premier Lig'in açık kuralı şu şekilde:
Own Goals : If a player shoots or passes the ball and forces an opposing player to put the ball in his own net, then an assist is awarded.

PO Sosyallig demek ki Kendi Kalesine atılan gollerde golden bir önceki hucüm oyuncusunun şut ya da ortasını asist olarak değerlendirmiyor.Bu hafta atılan 3 penaltı golü oldu. Bu penaltıları takımlarına kazandıran Kasımpaşalı Khalili, Fenerbahçeli Mehmet Topal ve Konyasporlu Yatabare asist puanı kazanamamışlar. Premier Lig'in açık kuralı şu şekilde
Penalties and Free-Kicks : In the event of a penalty or free-kick, the player earning the penalty or free-kick is awarded an assist if a goal is directly scored, but not if he takes it himself, in which case no assist is given.
PO Sosyallig demek ki Penaltı gollerinde penaltıyı kazandıran oyuncuya asist puanı vermiyor.
Bu hafta direk frikikten kaleye atılan tek gol var ; Kasımpaşalı Khalili'nin golü. Bu golde faule maruz kalıp takımına frikik kazandıran oyuncu Kasımpaşalı Özgür Çek. Premier Lig'in açık kuralı şu şekilde :
Penalties and Free-Kicks : In the event of a penalty or free-kick, the player earning the penalty or free-kick is awarded an assist if a goal is directly scored, but not if he takes it himself, in which case no assist is given.
PO Sosyallig Premier Lig'in aksine demek ki Frikik gollerinde frikiği kazandıran oyuncuya asist puanı vermiyor.
Bir başka şablon asist pozisyonumuz Bursaspor'un korner golünde. http://tr.beinsports.com/lig/spor-toto-super-lig/goller/2018-2019/1/bursaspor/william-troost-ekong-21450

Yusuf Erdoğan'ın kullandığı korner ortası FBli Josef De Souza'nın kafasından arkaya , golü atan Ekong'a sekiyor. Topun yönünde ciddi bir değişim olmuyor. Premier Lig açık kuralı şu şekilde.

If an opposing player touches the ball after the final pass before a goal is scored, significantly altering the intended destination of the ball, then no assist is awarded.

Premier Lig ancak topun yönünde ciddi bir değişim olursa asisti iptal ediyor, Fifa ise pastan sonra top rakip oyuncu dokunduğu takdirde, pasın yönünde değişim olup olmamasına bakmaksızın asisti iptal ediyor.

PO Sosyal Lig Premier Lig'in aksine burda FIFA tarzı yaklaşım gösteriyor, bu örnek pozisyondan anladığımız kadarıyla demek ki PO Sosyallig'de : Pas ya da orta, golü atan oyuncuya gelmeden önce, rakip oyuncuya temas ettiği takdirde , topun yönünde değişme olmasa bile asist olarak değerlendirilmez.
Konyaspor'un 3.golü de asist açısından ilginç bir örnek-olay. Ömer Ali Şahiner'in ortasına ceza sahasında Jahoviç vurmaya çalışıyor ama topu ıskalayor ve geriye doğru top Jahoviç'in ayağından sekiyor. Sonrasında Yatabare vuruyor ve pozisyon golle sonuçlanıyor. http://tr.beinsports.com/lig/spor-toto-super-lig/goller/2018-2019/1/konyaspor/mustapha-yatabare-21463

Özellikle FIFA Mcdonalds FF de bu pozisyonlarla çok karşılaştık ve FIFA golden önceki son pas-dokunuşun istemli olup olmamasına bakmadan asist puanını vermişti. Premier Lig de kurallar bölümünde bu tip pozisyonlara şu şekilde atıf yapmış :

An assist is awarded whether the pass was intentional (that it actually creates the chance) or unintentional (that the player had to dribble the ball or an inadvertent touch or shot created the chance).

Jahoviç'in ayağından seken top, Yatabare'ye istemsiz bir pas oluyor ve pozisyon bir karambol havasında belki de PO Sosyallig editörleri bundan dolayı asisti vermediler. Bunu ileriki haftalarda benzer pozisyonların tahliliyle daha iyi anlayabileceğiz sanırım. Şimdilik bu pozisyonu bir asist şablonu olarak tanımlamayalım.
Son olarak haftanın asist verilmesine en çok sevindiğim pozisyonuna geldi sıra :
http://tr.beinsports.com/lig/spor-toto-super-lig/goller/2018-2019/1/malatyaspor-2/omer-sismanoglu-21476

Ortasahadan Rahman Buğra Çağıran verdiği pasla Ömer Şişmanoğlu'nu kaleciyle karşı karşıya bırakıyor. Ömer ilk vuruşunda kaleciye nişanlıyor topu, sonrasında kaleciden dönen topu boş kaleye gol yapıyor. Premier Lig kurallarında bu pozisyonlarla alakalı 2 açıklama var ama ikisi de pozisyonu tam açıklamıyor aslında.

Should a touch by an opposing player be followed by a defensive error by another opposing outfield player then no assist will be awarded. If the goal scorer loses and then regains possession, then no assist is awarded.
Rebounds : If a shot on goal is blocked by an opposition player, is saved by a goalkeeper or hits the woodwork, and a goal is scored from the rebound, then an assist is awarded.
Seneler önce buna benzer bir pozisyonu Asist Borsasında yazmışız :

http://bffk3.blogspot.com/2010/04/ekremin-asisti.html

İlginç bir şekilde normalde asist cimrisi olan Lig Tv o zamanlar bu tip pozisyonlara asist puanı veriyordu. Şimdi seneler sonra yine aynı tarz pozisyonlara PO Sosyallig'in asist puanı vermesi iyi futbol dilencisi Eduardo Galeano gibi asist puanı dilencisi bendeniz oldukça mutlu etti.

Henüz kesin olmamakla beraber - ancak aynı pozisyondan 3-4 tekrardan sonra kesin sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır - PO Sosyallig'in bu tarz asist puanlarına yaklaşımını şu şekilde değerlendirebiliriz : Verilen pas sonrasında golü atan oyuncunun ilk yaptığı vuruş defans oyuncusundan, kaleciden ve ya direkten döndükten sonra aynı oyuncu 2. vuruşta golü kaydetmeye muvaffak olursa; pas, asist değeri kazanır. 

Haftalar ilerledikçe bu metodoloji ile asistlerin ne şekilde değerlendirildiğini kesin tespitlerle şablonumuza eklemek mümkün olacak diye düşünüyorum ...0 yorum:

Related Posts with Thumbnails