Gol Yemeyen Takım Sayısındaki Periyodik Düşüş
Farkındasınızdır son bir kaç haftadır defans oyuncuları 7 puanı çoktan geçtim, 2 puanı bile bir arada göremiyorlar. Kadro seçimleri sırasında gol yememe ihtimali yüksek olarak bize göz kırpan takımlar kalesinde gol görerek bizi hayal kırıklığına gark eylemekle kalmayıp, açılan yoldan 2.ve 3.leri de yiyerek (0), (-1) gibi felaket puanlarla haftayı kapatmamıza yol açıyorlar.

Son haftaların gol yemeyen takımlarının listesine göz atarken bu takımların sayısında düzenli olarak bir düşüş olduğu farkettim. Grafikte de gördüğünüz gibi 25.haftada 8 takım gol yememe puanını kazandırmışken 30.haftada bu rakam sadece 2 takım ile sınırlıydı. Tabloya baktığımızda gol yemeyen takım sayısındaki düşüşün ilginç bir şekilde her hafta çok istikrarlı olarak 1'er 1'er olduğunu görüyoruz.

Son 10 yılı kapsayacak şekilde bir araştırma yapmak ve bu düşüşün SüperLig'in karakteristik özelliği olup olmadığını ortaya çıkarmak için gönül ister ki yeterli zaman olsun ama iş dünyası buna müsaade etmemekte. O zaman en azından bu sene ile iktifa edelim. Ligin sonu yaklaştıkça takımların kontrol futbolunu bırakarak risk almaya başlamaları ya da iddiasını yitiren takımların maçlarının bol gollü geçmesi gibi faktörler bu düşüşün sebebini işaret ediyor olabilirler. Eğer istatistik devam ederse sırada, 31.haftada sadece 1 takımın gol yememesi durumu ortaya çıkacak. Bu durumda fantezi futbolseverlere 2 defans taktiği kalıyor. Ya risk alarak o gol yemeyecek tek takımın peşine düşüp, tahmin edilen o tek takımdan 4'lü bir defans hattı oluşturmak, ya da gol yememe ihtimalini göz ardı ederek nasıl olsa tüm takımların bir şekilde gol yiyeceğini öngörüp asist-gol potansiyeli yüksek oyunculara yönelmek ... Ha bir ihtimal daha var aslında; o da istatistiklerin canı cehenneme demek :)


25.Hafta : 8 Takım ( Manisa BJK Eskişehir TS Antalya Gençlerbirliği Sivas FB )
26.Hafta : 7 Takım ( Kasımpaşa Konya Antalya Eskişehir Sivas Bursa A.gücü )
27.Hafta : 6 Takım ( Sivas Trabzon Gençlerbirliği Fenerbahçe Bursa Antalya )
28.Hafta : 4 Takım ( Konyaspor Manisaspor Trabzonspor Beşiktaş )
29.Hafta : 3 Takım ( İBB Fenerbahçe Trabzon )
30.Hafta : 2 Takım ( Eskişehir Trabzon )

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails