Gol Turgay'a verildi !
Geçen hafta Manisaspor - Bursaspor maçındaki Ömer Aysan'a yazılan kk golü yazmak istediğim bir konuydu ama kötü geçen bir haftadan sonra aklımdan uçup gitti. Dün Kuzen Larry'nin yorumlarda konudan bahsetmesiyle tekrar hatırladım mevzuyu.

Bu sezon 3. kez maçın hakemi, yazdığı rapor doğrultusunda Yayıncı Kuruluş ve Spor Ajansları tarafından kk yazılan bir golü hucüm eden takım oyuncusu lehine değiştirdi. Maçın hakemi Kuddusi Müftüoğlu Turgay Bahadır'ın ortaladığı ve Ömer Aysan'ın dizine çarparak ağlarla buluşan pozisyonda golü Turgay Bahadır'a yazdı. Fakat 7. haftadaki Fenerbahçe - Gençlerbirliği maçında görmüştük ki golün geçerlilik ve resmiyet kazanması için salt hakemin raporu yetmiyor, Federasyon'un da onay vermesi gerekiyor. Zira Fırat Aydınus ertesi gün yazdığı raporunda golü Aykut (kk) olarak değil, Niang'a yazdığını açıklamış ve gazetelerde de bu haber yayınlanmıştı ama TFF bu raporu esas almamış ve golü Aykut (kk) olarak resmi istatistiklere geçirmişti.

2. haftada ise hakem raporu tarafından değiştirilen ve TFF tarafından da onaylanan bir kk golü pozisyonu yaşamıştık. Konyaspor- Eskişehir mücadelesinde önce Nadareviç kk olarak yazılan gol sonra hakem raporu doğrultusunda Lieteva'ya verilmiş, TFF'de bu değişikliği onaylamış ve resmi maç raporuna da gol Lieteva şeklinde yazılmıştı. Bu hafta da bu paralelde bir değişiklik yaşadık. Hakem raporu doğrultusunda Turgay'a yazılan gol Federasyon tarafından da kabul edildi ve resmi maç raporunda da bu şekilde yayınlanarak resmi istatistiklere geçmiş oldu.

Tabii bizim için önemli olan bu değişikliklere Fantezi Futbol Sitelerinin ne reaksiyon gösteriyor oldukları. Gönül sürüruyla söyleyebilirim ki 3 güzide FF Sitemiz de bu değişiklikleri hatasız bir şekilde puanlamaya dahil ettiler. Kimi zaman sonuçların açıklanmasından sonra bile gerekli değişikliği yerine getirdiler, ki Lieteva'ya verilen gol de bu şekilde bir uygulama yapıldı. Hakem tarafından Niang'a yazılan gol Federasyon tarafından kabul edilmeyince FF sitelerimiz de golü Niang'a yazmadı. Ve son olarak bu hafta gol Turgay'a yazılınca Lig Tv, Spor X ve NTV üçü de golü Turgay'a verdiler. Hatta NTV golü Turgay'a verince sahanın neresinde olursa olsun golden önce verilen son pasa asist verme düsturu neticesinde pozisyonda Turgay'a pası vermiş olan Battalla'ya asist de yazdı.

Ki aslında NTV'nin Kurallar bölümünde bu tip durumlarla alakalı yazılı bir uygulaması var. Kuralda Federasyon kararı ile değiştirilen gollerin puanlara yansıtılmayacağından bahsediyorlar ama uygulamada bu kuralı dikkate almıyorlar. Doğrusu da değişikliğin yansıtılması aslında. Kurallar bölümünden bu kuralı çıkarmak daha da doğru olanı.

Tartışmalı goller federasyonun kararına bağlı olarak iptal veya geçerlik kazansa da puanlar değişmez. Aynı şekilde maç sırasında gösterilen sarı ve kırmızı kartlar maç sonrası alınan ikinci bir karardan etkilenmez.

Yazın Dünya Kupasında FIFA Mcdonalds Fantasy Football'da da buna benzer bir durum olmuştu. Onların kuralı da Federasyon tarafından yapılan değişikliğin oyuna yansıtılmayacağı şeklindeydi. Nitekim maçtan 1 gün sonra Melo kk olarak yazılan gol Sneijder'e verilmiş ama Fantezi Futbolda uygulama yine Melo kk olarak kalmış ve puanlama da buna göre yapılmıştı. Ama onların kadronun her gün gece 00.00'a kadar değiştirilmesine izin verdiği sistemde bu saatten sonra yapılacak değişiklikler kadro seçimlerini de etkilediği için bir gereklilikti. Bizim ligimizin FF oyunlarında gün gün kadro değişikliği sistemi uygulanmadığı için Federasyon tarafından yapılan bu tip değişimlerin puanlara uygulanması adil olur.

Further Reading :
Lieteva'ya Verilen Gol
Gol Niang'a Verilecek mi ?
Arda'ya Yazılmayan Gol

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails