Fantezi Futbol ve Şans KavramıKadrolar postuna haftalık takımım ve dün oynanan maçlarla alakalı bir yorum yazıyordum, sonrasında bunun aslında Fantezi Futbol açısından bir post açılmayı ve spesifik olarak üzerinde konuşulmayı hakeden bir konu olduğunu düşündüm. Yazdığım bu çalakalem yorumu düşük cümlelerim, imla hatalarımla noktasına virgülüne dokunmadan olduğu gibi yayınlıyorum. Örnekten yola çıkarak esas mevzuya yelken açıyorum; Fantezi Futbol ve şans kavramı hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum ...

(Kadromu yaparken bu hafta İBB'nin kazanacağını düşünerek İbrahim Akın ve bir forvet alma kararı vermiştim. İskender Alın haftalardır sakatlığından dolayı olmadığına göre forvet için sürekli ilk 11 başlayan 2 opsiyonum vardı : Tevfik Köse ve Herve Tum. Ben 3 FF kadromda da tercihimi Tevfik'ten yana kullanmıştım)


Engin Gürses wrote :

Tevfik Köse nasıl ilk 11 başlamıyor anlamıyorum, adam son 3 haftasında da gol ve asist üretmiş, son 5 haftadır sürekli 60 dakikadan fazla oynuyor ve gerçekten formda. Herve Tum ise sadece son hafta gol atmış ve 3 haftadır 60lı dakikalarda oyundan çıkıyor. Fiyat olarak da 3.00lik bir ucuzluğu var Tevfik Köse'nin. Benim fikrimce bu 2 oyuncu arasındaki rasyonel tercih Tevfik Köse olmalı. Ama sonuç olarak Tevfik ilk 11 başlamadı ve Gökhan Süzen sakatlanınca 41.dakikada oyuna girdi ve 1 puan aldı Herve Tum ise 2 gol attı ve 11 puan aldı. İlk gole bakıyorum İbrahim Akın serbest vuruşu kullanıyor, top direkten dönüyor dönen topu boş kaleye Tum gönderiyor. 5 cm. yana gitse top gol İbrahim Akın'ın olacak İbrahim 5 puan kazancak Herve Tum da puan kazanamayacak. Bir de kişisel olarak bakıyorum. Ben bu sene ilk kez alıyorum Tevfşik Köseyi. Adam 5 haftadır ilk 11 başlıyor maça . Ben alınca gidip yedek kalıyor bu adam. Nasıl oluyor da yedek kalacağı maç tam benim onu aldığım haftayı buluyor.

Şimdi ben sonuçta bu oyun üzerinde bayağı bir kafa yoruyorum ve bu oyundaki şans kavramını tam çözebilmiş durumda değilim henüz. Acaba şanssızlık kişisel ve göreceli bir kavram mı bu oyunda , herkese kendi kötü puan alan oyuncuları şanssızlık gibi geliyor durumu bir algı ve yanılsama problemi mi ? yani acaba tavladaki gibi yenilen oyuncuların sürekli bana kötü zar geliyor yakınması gibi bir durum mu söz konusu olan ?

Bir başka örnek Varela Ramostu bence. Varela'nın ilk 11 başlamama riski söz konusuydu bu maça . Zira son haftada BJK Maçında sakatlığı ve cezası olmadığı halde oynamamıştı ve hafta içindeki kupa maçında sahaya sürülen full yedek takımda yer almıştı. 2 gol atmıştı ama Kasımpaşa bu maça full yedek kadroyla çıkmıştı. son Beşiktaş ligh maçında oynayan as takımdan 1 tane bile oyuncu ilk 11 başlamamıştı kupa maçında. Bu kupa maçında oynayan takımın Yılmaz Vural'ın yedek takımı olduğu sonucunu çıkarmak mümkündü. Dolayısıyla Ramos yine ilk 11 başlamama sinyalini veriyordu.

KASIMPAŞA BJK KADROSU : Tolga, Keller, Santos, Barış, Sancak, Tjikuzu, Özgür, Yekta, Dimitrov, Ersan Martin , Şahin
KASIMPAŞA KUPA MAÇI KADROSU: Fırat, Rahim Sebah, Erdi, Santos, Ergün, Varela Ramos, Korhan, Zdravkov , Halil , Hüseyin, Gökhan Güleç

Varela Ramos gerçekten dün maça ilk 11 başlamadı. ilk yarı 0-0 sonuçlandıktan sonra 2. yarıda oyuna girdi. Ve 2. yarıda girdiği maçı 14 puanla kapattı. Yani ilk yarıda maçoynanırken biri gelse Varela Ramos bu maçta oyuna girecek ve 14 puan yapacak dese manyak mısın nesin dersin ama adam 14 puan yaptı. Bana bu çok büyük bir şans gibi geliyor !!!

1 yorum:

Engin Gürses | 15 Kasım 2010 14:06

Erdem diyecek ki kırk yılda bir kadromuzu yazdık Engin direk benim kadroma lafları geçirmiş hem Tum hem de varela ramos ben de diye :)

yarışmacı ffcilerden ibaret olarak yazmadım bu yazıyı. futbolcular üzerinden yazdım yanlış anlaşılma olmasın ...

geçen sene de Fantezi Futbol ve Şans Kavramı üzerine biraz daha somut bir yazı yazmak istiyordum , sonra unuttum gitti. inşallah bu hafta böyle bir yazı yazmak istiyorum ...

Related Posts with Thumbnails