14. Haftanın Mevkilere Göre Asist ve Gol Dağılımı
TOPLAM GOL : 26
ORTA SAHA.........: 11 ( % 42.3 )
FORVET................: 11 ( % 42.3 )
DEFANS.................: 4 ( % 15.4 )

TOPLAM ASİST : 13
ORTA SAHA...........: 8 ( % 61.5 )
FORVET..................: 3 ( % 23.1 )
DEFANS...................: 2 ( % 15.4 )

SKORA KATKI YAPAN OYUNCU SAYISI
: 33
ORTA SAHA.........: 15 ( % 45.4 )
FORVET................: 12 ( % 36.4 )
DEFANS................: 6 ( % 18.2 )


Bu hafta orta saha ve forvet oyuncuları aynı oranda gol atarlarken, asistlerde orta saha mevkisinin bariz bir üstünlüğü vardı. Skora katkı yapan oyuncuların da neredeyse yarısı orta saha mevkiinden çıktı.

Bu oyunu oynayan herkesin bildiği üzere, fantezi futbol oyunlarında futbolcuların mevkileri oyundan oyuna farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden istatistiklerin nasıl tutulduğunu açıklama ihtiyacı duyuyorum.

Asist istatistikleri Ntv ve Lig Tv' nin oyunlarına göre tutuluyor. Oyuncuya iki oyundan birinde bile asist verilmişse o asisti biz de geçerli sayıyor ve istatistiklere yansıtıyoruz. Örneğin bu hafta Bülent Bal' ın uzaklaştırmak amacıyla vurduğu topu Ntv' nin asist sayması nedeniyle defans oyuncularının skor ve asiste katkı yüzdesi artmış oldu.

Oyuncuya her iki oyunda da asist verilmişse mevkisini Lig Tv' nin oyununa göre belirliyoruz. Haliyle aynı durum gol atan oyuncular için de geçerli. Örneğin bu hafta gol atan Soner Aydoğdu Ntv' de orta saha, Lig Tv de ise forvet olarak gözüküyor. Aslında Ntv' nin kaydı doğru olsa da, Soner Lig Tv' de forvet olarak gözüktüğü için istatistiklerimize de bu şekilde yansıtıldı. Mevki istatistikleri diğer sitelere göre nispeten en doğru verilere sahip olması sebebiyle Lig Tv' nin oyununa göre tutuluyor. Ancak belirttiğim gibi nispeten doğru verilerden bahsediyoruz. Soner Aydoğdu örneğinde olduğu gibi Ntv' nin doğruyu bulduğu zamanlar da oluyor ancak bir seçim yapmak zorundaydık ve bu seçim Lig Tv' den yana oldu. Jaja gibi çok göz önünde bulunan bir oyuncunun Ntv' nin oyununda hala gözükmüyor olması bu seçimimizi haklı gösterir sanırım. Ancak
asist sadece Ntv' nin oyununda verilmişse oyuncunun Ntv' deki mevkisinin dikkate alındığını da belirtmek lazım.

Bu hafta her iki sitede de görmezden gelinen bir futbolcu gol attı. Kasımpaşalı Özgür Öçal maalesef her iki oyunda da bulunmuyor. Oysa ki yeni bir oyuncu da değil kendisi. Engin Gürses' in de bir önceki postta yazdığı gibi bu konulardaki en güvenilir sitelerden biri olan transfermarkt.de sitesinde orta saha olarak gözüktüğü için istatistiklere de bu şekilde yansıtıldı.


9 yorum:

Engin Gürses | 1 Aralık 2010 01:10

asist konusunda lig tv ve ntvnin birleşim kümesini esas alalım bence Kuzen Larry.

dolayısıyla Makukulanın asistini değerlendirmeye alalım ntvde verilmiş olduğu için.

2 ff sitesinden herhangi birisinde asistin kabul edilmiş olması bizim de kabul etmemiz için yeter sebep sayılsın.


bir de yazı fontunu değiştirebilir misin. sitede arial kullanıyoruz ...

Engin Gürses | 1 Aralık 2010 01:11

galiba fontun büyüklüğünden dolayı uyumsuzluk olmuş ...

kuzen larry | 1 Aralık 2010 01:22

ntv çok saçma asistler veriyo uyuz oluyorum, şimdi kimlere verdiklerini hatırlamıyorum ama geçen hafta çok alakasız adamlara asist vermişlerdi. bir de farklı mevkiilerde değerlendirilmiş oyuncular olunca karışıklık olmasın diye sadece lig tv yi dikkate alıyordum.

ama haklısın galiba sonuç olarak ff sitesi burası saçma da olsa değerlendirmeye almak lazım. ben bu postu haftanın asistleri postundan sonra yayınlayayım o zaman. peki sporx sitesini dikkate almayacak mıyız?

kuzen larry | 1 Aralık 2010 01:25

bir de mevkilerde hangi siteyi esas alalım? mesela stoch asisit yaptı ve her iki sitede asisti verdi diyelim. orta sahaya mı forvete mi yazılacak? bu konuda 1 site belirlemek lazım.

off karışık işmiş gerçekten. t2 yorumlarda uyarıştı zaten.

kuzen larry | 2 Aralık 2010 15:56

Engin, postu söylediğin gibi gözden geçirip tekrar yayınladım, yazı fontu en baştan beri arial ama farklı mı gözüküyor bilmiyorum. Bir de yazılar küçük çıkıyor gibi geldi bana. editlemek istersen buyur, acemiyiz biraz kusura bakma.

Engin Gürses | 2 Aralık 2010 21:19

kuzen larry lig tv ve sporx istaistkleri aynı yerden alıyorlar. dolayısıyla aynı pozisyonlara asist veriyorlar.asist borsasında da o yüzden ben sporxi ayrı olarak yazmıyorum lig tv ile aynı oldukları için

Engin Gürses | 2 Aralık 2010 21:21

abi mevkilere gelince bence bir post olarak 2 sitede farklı olanları yazalım. zaten 30 tane falan vardır sanırım maksimum. sonra bunların hangilerinin doğru olduğuna karar verelim ve istatistikleri de buna göre tutalım.

kuzen larry | 3 Aralık 2010 16:53

tamam o zaman sen postu hazırla, hep beraber karar verelim mevkilere.

kuzen larry | 3 Aralık 2010 16:55

stoch, gökhan süzen , necati, varela, soner ilk başta aklıma gelenler benim.

Related Posts with Thumbnails