Yerli Delap Güven
Tuncay Şanlı'nın Stoke City'den takım arkadaşı Rory Delap'ı hepimiz az çok tanıyoruz. Tabii ki öldürücü taç atışlarından. Adamın kariyerinde 30'dan fazla taç asisti var. Hatta taçtan attığı ama kimseye dokunmadığı için kural gereği sayılmayan bir golü bile mevcut. Futboldan önce profesyonel olarak cirit sporu ile uğraşan Delap haklı olarak "Taçların Kralı" lakabıyla tanınıyor.

Taçtan gelen asistler çok sık rastlanan bir durum değil tabii ki futbolda. Geçen sene 3 tane taç asisti gerçekleşmişti ligimizde : Kayserispor-Denizlispor maçında Toledo'nun Cangele'ye yaptığı asist, Kayserispor - Bursaspor maçında Ali Turan'ın Makukula'ya yaptığı asist ve Eskişehir - Fenerbahçe maçında Volkan Yaman'ın Adem Sarı'ya yaptığı asist. FF İstatistikleri başlığı altında Taç Asistlerini de tutuyoruz. Dün gece bu sezonun ilk taç asisti gerçekleşti. Ankaragücülü Güven'in kale alanı içine gönderdiği mancınık Rajnoch'un kafasıyla buluşup ağlara gitti.

Ama Güven bununla kalmadı dün. Adeta Rory Delap'a nazire yaparcasına attığı taçlarla diğer 2 golde de çok büyük pay sahibi oldu. İlk golde attığı taç, cezasahasında kafalardan sekerek uzaklaştırılamadı ve devamında Metin Akan'ın spekteküler golü geldi. Üçüncü golde ise yine gönderdiği uzun taç kaleci Gökhan tarafından kısa düşen bir yumruk sonucu uzaklaştırılmaya çalışıldı ama Özgür Çek'in önüne düşerek ağlarla buluştu. Böylece Güven taçlarıyla Ankaragücü'nün attığı 4 golün 3'üne damga vurmayı başardı.

Bu arada son söz olarak söyleyeyim geçen sene Lig Tv'nin taçtan asistleri kabul ettiğini Keşfedilmiş Kurallar bölümünde kesinleştirmiştik. Bu sene de bu konuda sıkıntı olmayacak ve Güven'in asisti verilecektir kanımca. NTV ise zaten asisti verdi bile !

Further Reading
Taçtan Asist Olur mu ?
Efektif Taçlar
Taçtan Asist Anketi
Uzun Taç Atma Tekniği

4 yorum:

eray | 4 Ekim 2010 15:46

taçtan asist sayılmıyor biliyordum...

Engin Gürses | 4 Ekim 2010 18:56

sayılıyor ki sayıldı da ...

Engin Gürses | 5 Ekim 2010 12:17

Tanıl Bora bugünkü yazısında tam da bizimle aynı minvalde şeyler yazmış. Bu adamı seviyorum ya ...

MANCINIK TAÇLAR
Ankaragücü Konyaspor’u farklı yenerken, taç atışının marka değerini yükseltti. Galibiyete açılan 2. ve 3. goller Güven Varol’un altı pasa yolladığı mancınıklardan geldi (ilki bildiğiniz asist). Ankaragücü’nün beraberliği yakaladığı ilk golün karambolü de Güven’in ceza alanına parabollediği (veya Delap’ladığı) taç atışından doğmuştu. Ankaragücü gibi Antalyaspor da ilk golü yediği maçta fark attı.

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalYazarYazisi&ArticleID=1022143&Yazar=TANIL BORA&Date=05.10.2010&CategoryID=103

eray | 5 Ekim 2010 12:27

tanıl boraya bizim sitenin linkini yollamak farz oldu

Related Posts with Thumbnails