Gol Yememe Puanında Farklı UygulamalarBu hafta Galatasaray - Karabükspor maçındaki oyuncu değişiklikleri gol yememe puanının 3 farklı FF oyunundaki uygulama farklılıklarını göstermesi bakımından biçilmiş kaftandı. Galatasaray 2.ve 10.dakikada 2 gol yedi. Bu gollerden sonra 27.dakikada ilk oyuncu değişikliğini yaptı. Aydın Yılmaz oyuna dahil oldu. Maçta bu dakikadan sonra Galatasaray maç sonuna kadar başka gol yemeyince Aydın 63 dakika oyunda kalmış ve bu sürede kalesinde gol görmemiş oldu. Karabüklü Hakan Söyler ise ilk 11 başladığı maçtan 67.dakikada çıktı. Oyundan çıktığında Galatasaray henüz maçtaki tek golünü atmamıştı, dolayısıyla oyunda kaldığı süre içerisinde kalesinde gol görmedi.

Lig Tv geçmiş senelerden de bildiğimiz kuralını uyguluyor bu tip pozisyonlara. Oyuncu kaç dakika oynarsa oynasın eğer oynadığı süre içerisinde gol yememişse clean sheet puanını veriyor. Maçın son 1 dakikasında oyuna dahil olan bir oyuncu bile gol yememe puanını hanesine yazdırıyor. Aydın bu şekilde gollerden sonra oyuna girmiş olduğundan 2 gol yememe puanını kazandı. Keza Hakan Söyler de Galatasaray'ın golünü görmeden oyundan çıktığından ötürü 2 gol yememe puanını aldı. Biz senelerdir bu tip durumlarda Lig TV puanlamasının bu şekilde yapıldığını biliyoruz ama Kurallar bölümünde açıkça belirtilmemiş bu durum.

Aydın Yılmaz : 5 Puan (60 dk. Oynama + Yediği Gol : 0)
Hakan Söyler : 5 Puan (60 dk. Oynama + Yediği Gol : 0)

SporX'te ise Aydın haftayı 2 puan ile kapattı. Sadece 60 dakika oynama puanıyla. Sene başaından beri takip ettiğimiz kadarıyla Spor X'in konuyla alakalı uygulamasını da çözmüştük. Spor X, Lig Tv'nin aksine gol yememe puanına oyuncu bazlı yaklaşmıyor, takım bazlı yaklaşıyor. Yani oyuncu oyunda kalmış olduğu sürede gol yememiş bile olsa takımı gol yemişse oyuncu da yemiş sayılıyor. Takımın yediği golün, oyuncu oyuna girmeden evvel ya da oyuncu oyundan çıktıktan sonra olmuş olmasının önemi yok. Her halükarda maçın sonunda oyuncunun takımı gol yemişse clean sheet puanı gidiyor.

Aydın Yılmaz : 2 Puan (60 dk. oynayan)
Hakan Söyler : 5 Puan (60 dk. oynayan + Takımı kazanan)

NTV'de ise durum biraz karışık. Bu 3 FF arasında bu durum ile alakalı Kurallar bölümünde açıklama yapan tek kuruluş NTV : Takımın gol yediği sırada sahada olmayan kaleci veya savunma oyuncuları (-) puan almaz. Ama uygulama kuralın söylediğinin tam tersi şekilde yapılıyor. Aynı SporX gibi takımı gol yemişse oyuncunun o an sahada olup olmadığının hiç önemi yok. Kuralda kaleci ve savunma olarak yazılmış ama ortasaha oyuncularının gol yememe puanı için de aynı uygulama söz konusu. Önce defans örneğini vereyim. 3.haftadaki İBB-Kasımpaşa maçında Gökhan Süzen 78.dakikada oyundan çıkmış ve Kasımpaşa'nın attığı golü görmemişti. Kurala göre gol sırasında oyunda olmadığı için -1 gol yeme puanını almamalı ve +4 clean sheet puanıyla beraber 6 puan olmalıydı. Ama hem -1 cezasını aldı hem de clean sheet puanı verilmedi. Aydın ve Hakan Söyler de aynı şekilde değerlendirildiler. Yazılı açık kurala rağmen gol yememe puanını alamadılar.

Aydın Yılmaz  : 1 Puan (Maça yedek kulübesinde başlama)
Hakan Söyler : 2 Puan (İlk 11'de başlama)

Aslında mantıksal olarak bu iki puanlama uygulamasının da hataları var. Spor X ve NTV'nin benimsediği yöntem oyuncu oyunda olmadığı halde puanlamasının değiştiği için külliyen yanlış. Lig Tv'nin oyunda olunan süreyi baz aldığı yöntem esas olarak doğru olsa da maç sonunda oyuna giren defans-ortasaha oyuncularına verilen clean sheet puanıyla hak edilenin üzerinde fahiş bir kazanç sağladığı için tam hakkaniyetli olamıyor. Benim bu konuda gördüğüm en iyi yöntem geçen sene FIFA McDonalds Fantezi Futbolun uyguladığı idi. Oyuncunun oyunda olmadığı sürede yediği goller oyuncunun puanından düşülmüyordu. Fakat clean sheet puanı alabilmek için de sahada en az 60 dakika kalmış olmak gerekliydi. Böylece bir kaç dakika oyunda kalıp da tam clean sheet puanı almanın önüne geçiliyordu.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails