Okan Alkan'ın Verilmeyen Asisti


NTV ve Lıg Tv/SporX tarafından Okan Alkan'a verilmeyen asistten bahsetmek istiyorum. Okan Alkan son haftaki Manisaspor maçında 2 gol attırdı. Niang'a yaptığı gol ortasının asisti zaten şüphe götürmez. Asist değeri kazanmayan ise ilk golde Alex'e yaptığı orta. Asistin verilmeme sebebini senelerdir FF'ye aşina olduğumuz için az çok tahmin edebiliyoruz. Ortaya Alex vurmadan önce kalecinin müdahalesi olduğu için asist değeri kazanmıyor pozisyon. Yani bizim aşina olduğumuz yazılı olmayan ama Keşfettiğimiz Lig Tv Asist Kriterleri bu yönde hüküm veriyor.

Dolayısıyla Lig TV'nin bu pozisyona asist vermemesi beni tabii ki şaşırtmamış durumda. En azından kendi içlerinde tutarlılar. Bu pozisyonlara senelerdir asist verilmiyor ve yine verilmedi. Beni şaşırtan NTV'nin bu pozisyona asist vermemesi oldu. Zira geçen sene benzer pozisyonlara asist verdiklerini çok net hatırlıyorum.

Öncelikle pozisyon hakkında yazılı basınımızın ve spor sitelerinin haberlerini ve dolaylı yoldan yorumlarını aktarayım, sonra da FF açısından bu tip pozisyonların değerlendirmesine geçeceğim.

NTVSPOR : Fenerbahçe Manisaspor'u 4-2 yenerken 2 gol Niang'dan 2 asist de ilk kez forma giyen 18 yaşındaki futbolcu Okan Alkan'dan geldi.
FOTOMAÇ : Manisa maçında 2 asist yapan Okan'dan sonra, Sivas'a gol atan Recep, yetenekleriyle camiaya umut, yıldızlara gözdağı verdi
SPORX : F.Bahçe'nin 18 yaşındaki genç futbolcusu Okan, ilk resmi maçında 2 asistle sahanın yıldızlarından biri oldu...
STAR : 17’lik Okan’dan 2 asist
HABERTÜRK : Gökhan Gönül'ün yerine savunmanın sağında forma giyen genç futbolcu, ilk maçında 2 asist yaptı. Alex'in golüne asist yapan Okan, Niang'ın da attığı ilk golde de asist yaparak, galibiyette rol oynadı.
HÜRRİYET : Genç Futbolcu 2 asist yaptı .
AJANSSPOR :  Fener'de ilk kez bir Süper Lig maçında ilk 11'de sahaya çıkan genç oyuncu, hem Alex'in, hem Niang'ın ilk golünü hazırlayarak 2 asistle oynadı. 
 
Gördüğümüz gibi basınımız bu pasın asist olması gerektiği hususunda ittifak etmiş durumda. Asist Krallığı listelerinde de Okan Alkan'ın isminin karşısında 2 asist yazıyor. Benim asistler konusunda en muteber kaynak olarak gördüğüm Transfermarkt da Okan Alkan'ın sayfasında 2 asist olarak yazmış maç istatistiğini.
 
Benim şahsi görüşüm bu tarz yani orta-kaleci veya defans müdahelesi-gol kronolojik sırasıyla gelişen pozisyonlarda asistin verilmesinden yana. Zira ortada bir çaba söz konusu. Mesela bu pozisyonda Okan'ın tam sıfıra inerken ve o hızdayken isabetli ortası gerçekten takdire şayan. Kaleci müdahele ediyor diye bu pasın goldeki etkisini yadsımak doğru değil. Bu etkiyi göz önünde bulundurarak bu tarz pozisyonlarda asist vermek gerekiyor.

Bakalım Dünyanın En Popüler 2 FFsi bu tip pozisyonlarda nasıl bir uygulama yapıyorlar :

İngiltere Ligi Resmi Fantasy Football
If a goalkeeper does not have control of the ball and parries a shot or drops a cross or the ball rebounds off the woodwork, the attacking player shooting or crossing the ball receives the assist if a goal directly ensues.
http://fantasy.premierleague.com/M/help.mc?category=assists

Sky Sports Fantasy Football
If goalkeeper parries a shot or drops a shot/cross and a goal is then scored then the person making the original shot or cross is awarded an assist.
http://worldfantasyfootball.skysports.com/Article.aspx?id=522

İkisi de aşağı yukarı aynı ifadeleri kullanmışlar. Mealen şöyle; Eğer kaleci orta pozisyonlarında atağı savuşturmaya çalışırken topu elinden kaçırır veya topun kontrolünü sağlayamazsa ve pozisyon golle sonuçlanırsa yapılan orta asist değeri kazanır. Lıg Tv'den sonra NTV'nin de aksi yönde rey kullanmasıyla maalesef biz bu tip pozisyonların asist puanı kazanmasını yaşayamayacağız sezon boyunca. 

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails