Maç ÖzetleriDikkatinizi çekiyordur Süper Ligin Maç Özetlerini NTVSPOR yayınlayamıyor. Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onaylı %100 Futbol hala en iyi maç yorumlarının adresi olsa da, maç görüntüleri olmayınca sadece konuşmadan ibaret temposu düşük, tek düze bir programa dönüyor haliyle.

Bildiğiniz gibi geçen sene rekor ücretle sonuçlanan yayın ihalesi 3 paket halinde açık arttırmaya sunuldu. Maç özetlerinin yayın hakkını içeren (Bank Asya maçlarının yayın hakkını da içeriyor aynı zamanda bu paket) B Paketinin ihalesine sadece TRT katıldı ve açılış fiyatı olan 40 milyon 210 bin dolarlık bedelden  ihaleyi kazandı.

Bu pakete göre TRT maç bitiminden 45 dakika sonra maçın 15 dakikalık geniş özetini yayınlayabiliyor. Bu geniş özet Fantezi Futbolseverler için bulunmaz bir nimet. Bursaspor ve 4 Büyüklerin maçları 15 dakika olarak yayınlanıyor. Canlı izleyemediğiniz bir maç hakkında bu özet sayesinde büyük oranda fikir sahibi olabiliyorsunuz. TRT sözleşme şartları gereği bu paketi alt lisanslama ile 1 TV Kanalına daha satabiliyor.

Ama bu satış sadece 1 TV Kanalına yapılabiliyor. Dolayısıyla maç akşamı özetler Digiturk, TRT ve TRT'nin isterse satabileceği 1 kanalda yani kısaca Digiturk haricinde en fazla 2 kanalda gösterilebiliyor. Şu an için henüz TRT böyle bir satış yapmış değil. Talipli var mı bu konuda onu da bilmiyoruz. Ama bildiğimiz şu ki sözleşmeye göre NTVSPOR'un veya herhangi bir kanalın bu maç görüntülerini yayınlayabilmek için TRT'den satın alma imkanı mevcut. Belki de böyle bir başvuru yapmışlardır da TRT satmıyordur; ki bu da ihtimal dahilinde ...

B Paketi maç özetleriyle ilgili önemli bir madde daha içeriyor. Haftanın son maçının bitiminden 12 saat sonra 4 dakikalık kısa maç özetleri diğer kanallarda da yayınlanabilecek. Bu yayın için ise kanal sınırlaması yok. TRT bu 4 dakikalık maç özetlerini isteyen tüm kanallara satabilir isterse. Benim gördüğüm kadarıyla bu kısa özetler de TRT'nin haricinde hiç bir kanalda yayınlanmıyor şu an. Diğer kanallardan böyle bir talep var mı, varsa TRT yüksek fiyat mı çekiyor yoksa hiç satmaya niyeti mi yok bu ayrıntıları da şu an için bilemiyoruz.

Lig Tv geçen senelerin aksine "Haftanın Maçları" isminde özetlerin bir araya getirildiği bir program yapmıyor bu sene. (Maçlardan hemen sonra yayınladıkları Şansal Büyüka programını saymıyorum.) Bunun yerine maçların tamamının ya da 50 dakikalık çok geniş özetinin tekrarlarını veriyor hafta boyunca. Bir de sadece 15 dakika süren Haftanın Golleri programı var hafta içinde müteaddit defa yayınlanan. NTV zaten görüntüleri yayınlayamıyor şu an. NTVSPOR geçen sene çok güzel bir uygulama ile gün içinde pek çok kez maç özetlerini yayınlıyordu. Elbet 1 tanesini bir şekilde yakalıyordunuz. Bu sene görüntü haklarını alamamalarından kaynaklı böyle bir programları yok. Dolayısıyla maç özetlerini izleyebileceğiniz sadece tek bir kanal var o da TRT.

TRT'de maçlardan hemen sonra yayınlanan Stadyum Programı var ama bu programı kaçırırsanız TRT3'ten yayın yapan TRTSPOR kanalında hafta boyu pek çok kez Haftanın Maç Özetlerinin bir araya getirildiği bir program yayınlıyorlar. Bu program 1 saat sürüyor ve 1 maçın özeti en az 4 dakika yer buluyor.

Şu an geçen seneden farklı olarak maç özetlerinin yayınlandığı kanal sayısı azalmış daha doğrusu teke düşmüş durumda ama çok daha ayrıntılı bir özet sunuluyor bize. Lig TV'nin tüm maçları canlı vermesi zaten FFci açısından müthiş bir olay. Üstüne üstlük maç özetlerinin süresinin de geçen seneki uygulama olan 1 dakika yerine 4 dakika tutulması oyuncular hakkında not alabilmenize imkan tanıyor. Bu hafta TRT3'te yayınlanacak maç özetlerinin yayın akışındaki zamanları şu şekilde : (trt.com.tr'deki çizelgeye göre)


Salı
19.00 - 20.00 Süper Lig Özetleri

Çarşamba
00.50 - 02.00 Süper Lig Özetleri
22.00 - 23.00 Süper Lig Özetleri

Perşembe
15.00 - 16.00 Süper Lig Özetleri

Cuma
05.30 - 06.30 Süper Lig Özetleri
19.00 - 20.00 Süper Lig Özetleri

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails