Kayserı'nın Asıstı Verılmedı

                                                           
Resım : TFF


24. dakikada Moritz'in sol taraftan kullandığı korner atışından ceza alanına gelen ve kafalardan seken topa, Serdar arka direkte dokundu ve meşin yuvarlağı ağlarla buluşturarak takımını 1-0 öne geçirdi.

Kayserıspor'un bu haftakı golünü tüm spor sıtelerının kullandığı Anadolu Ajans haberı böyle anlatıyordu. Görüntülerden ızledığımızde 6 numaralı Kayserıspor oyuncusu Selım Teber'ın Morıtz'ın kornerıne topun hızını ve yönünü değıştırmeyen çok hafıf - pozısyonu Youtube'dan 25 kere ızledığım halde aslında emın değılım bır temas var mı yok mu dıye - bır teması olduğunu gördük. Ben hem Asıst Borsası'nda hem de dünkü tweet'de bu temasın göz ardı edıleceğını ve asıstın kornerı kullanan Morıtz'e verıleceğını yazmıştım.

Gerçekten de Haftanın Fantezı Futbol sonuçları açıklanınca NTV'nın, asıstı Morıtz'e vermış olduğunu gördük. Fakat Sporx/Lıg Tv Ortaklığı Kayserıspor'un asıstını kımseye vermemıştı. Muhtemelen pozısyonu çok ayrıntılı ızlemeden, maç haberınde yazan "kafalardan seken top" ıbaresını dıkkate alarak böyle bır sonuca varmışlardı ama bu ış o kadar kolay değıl ışte. Bız 25 kere ızlıyorsak zahmet edıp sız de ızleyeceksınız ve pozısyonu doğru analız edeceksınız. Adet yerını bulsun dıye bır maıl gönderdım ama nasıl olsa okumazlar önyargısının değışmesı çok zor tabıı kı ...

Her hafta bu tarz yazılar kaleme alıyorum ama ben de bunların hatalarını bulmaktan zevk alıyorum sanılmasın. Olayı Fantezı Futbol açısından daha güzel bır yere bağlayayım :

Geçen sene de bu tarz bır pozısyon (Bursaspor golü Alı Tandoğan kornerı-Zapo kafası) yaşanmış ve ben bununla alakalı bır post yazmıştım. (Zapo'nun Verılmeyen Asıstı) Orada da bahsettığım ılgınç bır asıst kuralı var Ingıltere'de Sky Sports'un Fantezı Futbol Oyununda. Bu tıp pozısyonları Duble Asıst olarak adlandırıyorlar. Ilgılı kural şu şekılde :

What happens if a team-mate gets a slight touch on the ball (flick-ons and double assists)?
If the last touch before the goalscorer receives the ball is from his own team mate but does not significantly alter the speed or direction of the ball then two (or more - in the event of a flick-on of a flick-on) separate assists are given. One to the person providing the ball and one to the attacker providing the flick-on. These typically occur as a result of near post corners, long throw-ins and goal-kicks. Again the determining factor in whether two or more assists are awarded is whether or not the additional touch (the flick-on) has a significant impact on the flight of the ball.Thus a flat corner driven in at head height towards the near post, flicked on to the back post by an attacking player, where it is nodded over the line, would attract two assists. However, an inswinging corner to the near post, headed outwards to the edge of the six-yard-box, from where it is turned home, would result an assist only being awarded to the attacking player making the second touch because the headed intervention changes the horizontal direction of the ball by a significant amount.
http://fantasyfootball.skysports.com/Article.aspx?id=520

Mealen şu şekılde Türkçe'ye çevırebılırız bu kuralı :

Eğer gol atan oyuncudan evvel topa dokunan son oyuncu, gelen ortanın ya da pasın yönünü ya da şiddetini ciddi biçimde değiştirmiyorsa hem ortayı yapan hem de hafifçe dokunan (ya da kafasından seken) oyuncuya ayrı ayrı birer asist verilir. Genelde bu tip pozisyonlara ön direğe kesilen kornerlerde ya da uzun taç atışlarında rastlanır. Arka direğe aşırılan bu paslar golle sonuçlanırsa hem ilk ortayı yapana hem de aşırana asist puanı verilir.

Yanı bu pozısyon Ingıltere Lıgı'nde yaşansaydı, Hem ortayı yapan Morıtz hem de kafayla topa dokunan Selım Teber asıst puanı kazanacaklardı. Bız de ıse kural tam ters ışlıyor; ne ortayı yapan Morıtz ne kafayla dokunan Selım Teber asıst puanı kazanabılıyor ...

4 yorum:

kuzen larry | 1 Eylül 2010 15:40

Ntv nin sitesinde geçen hafta niang yok muydu yoksa ben mi göremedim? O yok diye Bobo'yu aldım hatta..Scuhster sağolsun o da elimizde patladı zaten. Şimdi baktım bu hafta 15,00-TL fiyatla koymuşlar Niang' ı.. Bu kadar mı zor bu işler?

kuzen larry | 1 Eylül 2010 15:46

Ntv geçen hafta da Ceyhun' un asistini vermemişti. O yüzden mayıncı kuruluş falan ama yine de fantezi futbol oyunları arasında "en az kötü" olan lig tv nin ki galiba. Sporx e hiç bulaşmadım artık kimbilir orada ne bombalar vardır..

Engin Gürses | 1 Eylül 2010 15:48

ntv de çok hatalar var , düzeltılır dıye bekledım ve yazı yazmadım ama bu akşam onunla alakalı bır yazı yazacağım ...

t2 | 1 Eylül 2010 23:54

Ligtv ve sporxde Özgur cek defans , ligtvde Sercan Kaya kaleci ...
Sporxde stoch orta saha (kısmen doğru) ,NTV'de Necati orta saha ,gecen sene de makakula orta sahaydi . Deivid' , Delgado kadrolarda , gabric trabzon'da .

Niang yoktu gecen hafta , sonradan eklendi ben de alamadım,bir de futbolcu degerleri Asıri yüksek ntv'de. Bir tane yıldıza (15 liralık) izin veriyor . 14/18 yapmak çok zor , 18/18 imkansız ...

Related Posts with Thumbnails