Güncelleme Kapanış Saati Skandalı


Dün Lig Tv, skandallarına bir yenisini ekledi. Kadro Güncellemesini, kuralda belirtilen haftanın ilk maçının başlama saatinden bir saat öncesi olan 19.00'dan yarım saat önce 18.30'da kapattı. Önceki senelerden bu tip sorumsuzluklarına çok aşina olduğumuz için sinirlenme mekanizmamız artık algısız hale geldi konuyla alakalı. Sırf ben bu tip bir yazıyı belki 10-15.kere kaleme alıyorumdur şahsen ...

Lig TV - Kural 6
Üyeler, her hafta, haftanın ilk maçının başlamasına 1 saat kalana kadar takım kurma ve/veya takımda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu sürenin dolmasından sonra, haftalık karşılaşmaların oynandığı süre ve sonrasında devam eden değerlendirme süreci boyunca takım kuramazlar ve/veya takımlarında herhangi bir değişiklik yapamazlar. Normal şartlar altında bu süre Cuma akşamı saat 19:00'dan Pazartesi öğlen 12:00'ye kadar olmakla birlikte, Turkcell Süper Lig maçlarının programına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Spor X'te ise anasayfada sağ köşedeki kutucukta belirtildiği üzere kapanış saati 19.00'du. Fakat orada da güncelleme 5-10 dakika arasında erken kapandı. Bu sene takip ettiğim kadariyla SporX güncelleme konusunda tam saate riayet ediyordu. İlk kez böyle bir sapma gerçekleşti.

Spor X - Kural 6
Üyeler, turnuvaya başlamadan önce takımlarını kuracaklardır. Üyeler her hafta takımlarını 70.000 YTL bütçe içinde yeniden oluşturabilirler. Yapılan takımların ilgili haftanın kapanış saatine kadar bildirilmesi gerekmektedir.

Böylece kadro yapmayı son yarım saate bırakmış olan Fantezi Futbolseverler bu hafta kadro yapamadılar. Benim gibi son dakika rötuşları yapmak isteyenler buna muvaffak olamadılar. En önemlisi ise Bursaspor'un ilk 11'ini görüp ona göre kadrosuna son halini verecek olanlar bunu yapmayı başaramadılar. Bursaspor'un rotasyon yapacağı belliydi ama normal şartlar altında Lig TV'nin 18.30'da (maçtan 1,5 saat evvel) başlayan maç yayını ilk 11'leri, güncellemenin kapanış sınırı olan 19.00'dan önce görmeyi mümkün kılıyordu. Şahsen ben pür dikkat bu süreci beklemekteydim ekran başında. Ama Ivankov, Volkan Şen ve Sercan'ı eşofmanlarını çıkarmamış bir şekilde oturuyor olarak görmenin hiç bir faydası olmadı. Zira kadroyu değiştirmek üzere kaydet tuşuna basan elim "Haftalık Karşılaşmalar devam ettiğinden ötürü" uyarı yazısıyla karşılaştı. Kadromda değiştiremediğim Ivankov ve Volkan Şen eşliğinde Lig Tv ve Spor X'in kulaklarını bir güzel çınlattım.

Halbuki takip mekanizmasının hak ettiği karşılığı bulması adına çok ayırdedici, fark yaratıcı bir fırsat sunuyordu bu hafta. TV Ekranı-Bilgisayar Ekranı kombinasyonunun başında ilk 11'leri bekleyenler Bursaspor'dan kadrolarında olan futbolcuları güncelleyebilecekler ve kadrosunu önceden yapmış olanlara karşı büyük bir üstünlük elde edeceklerdi. İlk 11'i görüp Ivankov (8.00) yerine ivedi biçimde Yavuz Özkan'ı (3.00) kadroya alarak bütçede 5.00'lık bir ek gelir açmak hem de tüm Türkiye Ivankov'dan sıfır çekerken Yavuz'dan 7 puan almak mümkün olacaktı. Lig Tv erken kapatma saçmalığı ile bu Fantezi Futbol hoşluğuna imkan vermedi.

Bir taraftan tıklanma sayısını ve dolayısıyla reklam gelirlerini arttırma adına takım sayısını arttırmayı hedefleyeceksin diğer yandan böyle saçma sapan sorumsuz uygulamalarla insanları bu oyundan soğutacaksın. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu !!!

NTV ise bu konuda doğru uygulamasını sürdürdü. Hem kural hem de kuralın tatbiki açısından. Yeri gelmişken belirteyim, bu güncellemenin 1 saat kala kapanması olayı da ayrı bir saçmalık. Kim uydurmuşsa bu kuralı tam bir safsata... Yurt dışında benim gördüğüm Premier Lig, Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi resmi FFlerinin hepsi güncellemeyi maçın başlamasıyla beraber kapatıyorlar. Ki doğru olan da budur. Fantezi Futbolsevere ilk 11'leri görüp seçimini ona göre yapma imkanı verir. Bu oyunda ilgiyi üst düzeyde tutmanın birinci formülü yarışmacıyla takip mesafesini sürekli çok sıkı tutmaktır. Yoksa hafta başından kadrosunu kurup sonra ilgilenmeyen bir FFci profili çok arzu edilmez.

Her hafta yaptığı üzere bu hafta da NTV Güncellemeyi maçın başlama saati olan 20.00'ye kadar açık tuttu. Kemdimden örnek vereyim böylece ben kadromdaki Ivankov ve Volkan Şen'i çıkarma imkanı buldum. Diğer Bursaspor defanslarından daha ucuz fiyatı olan İbrahim Öztürk'ün ilk 11'de olduğunu görüp onu gönül rahatlığı içinde kadroma alabildim. Yine ilk 11'de olduğunu gördüğüm normal şartlarda belki de hiç bir zaman almayı dahi aklımdan geçirmeyeceğim Steinert'i kadroma kattım.

Benim gözümde Fantezi Futbol Kadro yapımı budur. Bir kere kadroyu yapıp sonra ilgilenmeme değildir. Dinamik, sürekli değişken bir süreçtir. Bu ayrıntıyı göremeyen vizyonsuz 2 FF oyunu bu hafta kendilerine yakışanı yaptılar. Ne desem az bunlara !!!

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails