Frikik Golleri BonusuTürkiye'deki Fantezi Futbolların hepsi genelde aynı puanlama sistemini kullanıyor. Sadece Gol-Asist-Gol Yememe üzerinden ilerliyor bu sistem. Dolayısıyla bir yerden sonra bu puanlama tekdüze ve sıkıcı gelebiliyor. Fakat aralara serpiştirilebilecek farklı kurallar bu oyunu her daim zevkli hale getirebiliyor. 4-5 sene evvel NTV'de haftanın en yüksek puanlı oyuncusuna +5 puan bonus vardı. Geçen sene ise Maç Kazandıran Gol'e 2 puan ekstradan veriliyordu. NTV bu sene bu kuralları kaldırdı, Lig Tv'nin tekdüze sistemine entegre oldu.

Oyundaki tek farklılık ise SporX'in rahmet okutan 2 güzel kuralı. Bunlardan ilki Hat-Trcik bonusu ki bu hafta çokça bahsettik bundan. Öteki ise yine güzel bir kural :

Frikik Golü Atan Her Oyuncu Gol Başına 1 puan Alır

Bu kural varyasyonu arttırmasının yanında benim bu oyunda en çok sevdiğim yan olan "Ders Çalışanın Kazanması" prensibine de referans yapıyor. Kadro kurma sürecinde frikik atan oyuncuları göz öünde bulundurmanız gerekiyor. Bunun için de her takımın frikiklerini kimin kullandığı ghakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yukarıdaki Duran Toplar Sekmesi altında biz her takımın Duran Topları kullanan oyuncularının kaydını tutuyoruz. Ligin İlk haftasından başlamak üzere, oyuncuların duran topları kullanma sıklığına göre sıralandıkları her hafta güncellenen bir bölüm burası. Bir kaç haftaya tam olarak hazır hale gelmiş olacak. Frikik atan oyuncuları seçme ve bu bonus puanı kazanma bakımından bize rehber olacak bir bölüm olacak.

Bu hafta bu bonus puanı 2 oyuncu kazanmaya muvaffak oldu : Yattara ve Gökhan Süzen. Yattara'yı tercih edip bu 1 puanın hayrını gören çok vardır sanırım ama Gökhan Süzen İBB'den İbrahim Akın ve İskender Alın varken çok tercih edilecek bir oyuncu değildi. Frikik için de İbrahim Akın ilk adaydı halbuki ama Gökhan barajın arasından geçen bir nebze de şans frikiğiyle bonusu almaya hak kazandı.

Geçen sene Ceyhun ligin ilk maçında 2 tane frikik golü birden atmıştı ki ben şimdiye kadar hiç Türkiye Liginde aynı maçta 2 frikik golü hatırlamıyordum o ana kadar. İnşallah bu sene bu olay egale olur hatta mümkünse Interli Mıhajloviç'in bir maçta attığı 3 frikik golünün benzerini yaşamak nasip olur bizlere. 3 Bonus puan böyle bir performansa az kalır aslında ama olsun, bu bonusu hiç veremeyenler de var ...

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails