Beşiktaş Defansı ???
Rotasyonun geçen seneki baş aktörü Rijkaard'dı. Bu sene ise Schuster devralmış durumda bu payeyi. Henüz lig başlayalı 5 hafta oldu ama biz pek çok kez Beşiktaş Kadrolarından 0 çektik rotasyon illetinden mütevellit. Bu hafta da böyle bir sorunsal karşımızda. Beşiktaşlı oyuncular kendi saha ve seyircisi önünde ve yüksek form durumuyla bu haftanın FF Kadroları için en cazip seçenek olarak duruyor. Ama hafta içinde Avrupa maçına çıkacak olmanın dayanılmaz belirsizliği ise kadronun üzerinde kara bulut gibi dolaşıyor Antalya maçı öncesinde.

Schuster acaba hangi maça daha önem veriyor Lig maçı mı Avrupa Ligi maçı mı ? Gerçi önem verdiği maçı çözmüş de olsak zaten Beşiktaş'ın belirli bir as ilk 11'i mevcut değil ki. Aslında sağ bek mevkiindeki (Erhan Güven-Ekrem Dağ) 2 oyuncu da bu hafta sakatlıklarından ötürü kesinlikle kadroda yer almayacaklar. Bu kadroyu tahmin etme açısından bizim için bir avantaj. Ama yine de defansın hangi 4lüden oluşacağı hala muamma.

Geçen hafta Fenerbahçe maçında İbrahim Üzülmez'in amatörde bile bu mevkide oynamadığını itirafı fakat yine de sağ bekte tatminkar bir performansı var. Bu hafta yine bu mevkide ilk 11 başlaması olası. Ama başka senaryolar da mevcut. Ferrari'nin sakatlık durumu maç saatinde belli olacak. Eğer maça yetişirse Ferrari-Zapo tandemi neticesinde İbrahim Toraman'ı sağ bekte görebiliriz. Bu durumda sadece sol bekte bir belirsizlik ortaya çıkar : İsmail Köybaşı - İbrahim Üzülmez ???

Tabi bu dizilim 6 yabancı sınırıyla birleşince farklı açılımlara da yelken açar. Ernts, Guti ve Quaresma' nın yerini garanti görürsek Bobo ve Holosko'dan biri mutlaka kulübede yer alır. Tabata'yı saymıyorum bile ... ya da Nobre kontenjan açmak için kullanılır ama onun da henüz kesinleşmemiş bir sakatlığından bahsediliyor.

Fakat Ferrari'nin sakatlığı maç saatine kadar geçmezse o zaman İbrahim Toraman'ın  stoper oynama olasılığı neredeyse kesinleşir. Aslında bir ihtimal daha var; o da Ersan Adem Gülüm'ün stoperde oynaması. Bu durumda İbrahim Toraman'ı yine sağ bekte görebiliriz. Bir tablo haline getirirsek şu şekilde farklı kombinasyonlar yapmak olası yarınki maçta defansın dizilişi adına ... Sağ Bek
 Stoper
Stoper
Sol Bek

  Kombinasyon 1  
İbrahim Üzülmez 
 İbrahim Toraman  
   Zapo   
 İsmail Köybaşı   
Kombinasyon 2
  İbrahim Toraman  
Ferrari
Zapo
İsmail Köybaşı
Kombinasyon 3
İbrahim Toraman
Ferrari
Zapo
İbrahim Üzülmez
Kombinasyon 4
İbrahim Toraman
Ersan Gülüm
Zapo
İsmail Köybaşı
Kombinasyon 5
İbrahim Toraman
Ersan Gülüm
Zapo
İbrahim ÜzülmezEn olası 5 defans dizilişi içinde de İbrahim Toraman'ın ve Zapo'nun ismini görüyoruz. Ama genelde bu 2 isim Beşiktaş'ın en pahalı defansları. Gönülden 3.00'lük Lig Tv ve 2.50'luk SporX fiyatıyla İbrahim Üzülmez geçiyor ama ciddi bir oynamama tehlikesi söz konusu. Bana 2. ya da 3. Kombinasyondan biri gerçekleşecekmiş gibi geliyor. Bu durumda İbrahim Toraman'ı kadroya almak olmazsa olmaz oluyor. Zira İbrahim Toraman defansın hangi mevkisinde oynarsa oynasın duran topların hepsinde gol bulmak için rakip cezasahasına gidiyor. Ama sağ kanat olduğu maçlarda sıfıra kadar indiği pek çok bindirmesi oluyor. Asist yapması da ihtimal dahiline giriyor. Dolayısıyla İbrahim Toraman sağ kanat oynadığında muhtemel puan kazandırma opsiyonu en yüksek seviyeye çıkıyor.

Gerçekten içinden çıkılmaz bir durum söz konusu. Eğer Beşiktaş defansından bir tercih düşünülüyorsa sonradan üzülmemek için çok ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Ah ne olurdu cuma akşamı haftanın ilk maçı Beşiktaş'ın olsa da bizim de ilk 11'ler açıklandıktan sonra Fantezi Futbolda son rötüşları yapma şansımız doğsa ...

2 yorum:

Engin Gürses | 25 Eylül 2010 01:49

sağ bekte Hilbert alternatifini hiç düşünmedim aslındfa, o oynar mı acaba ?

lig tv de böyle bir haber vardı.
habere göre basına kapalı yapılan antremanda schuster ilk 11'i belirleyerek as takımı özel çalıştırmış :

defans şu şekildymiş:

hilbert zapo toraman ibrahim üzülmez

zaten ben de bu habere inanıp üzülmezi kadroma aldım ...

Engin Gürses | 26 Eylül 2010 02:45

haberdeki gibi çıktı gerçekten bizim defans ...

Related Posts with Thumbnails