Bastos Seriye Devam Ediyor ...
Geçen hafta Şampiyonlar Ligi özetlerini izliyorum. Lyon-Schalke maçı. Lyon 1-0 kazanmış maçı. Gol pozisyonunu gösteriyor. Topu ağlara yollayan isim bu yaz kulaklarını bolca çınlattığım bir adam : Michel Bastos.

Dünya Kupası Fantezi Futbol oynarken kadroma almıştım Bastos'u. Defansta Maicon'u herkesin tercih edeceğini düşünüp Brezilya Milli Takımının bir diğer bekinin farklılık yaratma adına iyi bir alternatif olduğunu düşünmüştüm. Bastos, Lyon'da sol açık olarak oynamaktaydı ama Dunga Brezilya milli takımında kendisini sol bek olarak görevlendiriyordu. Ve 23 kişilik kadroda sol bek mevkisini zorlayan başka bir oyuncu yoktu. Kupa öncesi son hazırlık maçlarının hepsinde 90 dakika sahada kalmıştı.

Sağ Bek için ise Maicon Inter'de Lig, Kupa ve Şampiyonlar Ligi'ni kaldırdığı rüya gibi bir sezon geçirmiş olsa da Dani Alves'in varlığı formayı çok da garanti kılmıyordu. Hazırlık maçlarında Dunga'nın ilk 11 tercihi Maicon'dan yana olsa da 2.yarılarda Dani Alves'i oyuna almıştı, her an rotasyon ihtimali söz konusuydu. Bastos'un ilk 11 başlama ihtimali garantiyken, Maicon'un riskliydi.

Maicon'un 60 maçın üstüne çıkan çok yoğun bir sezondan çıkmış olması da form düşüklüğü ve muhtemel kas sakatlıkları adına beni düşündürüyordu. Maicon gibi Bastos da hücuma verdiği destekle yüksek gol-asist puanlarına adaydı. Son 2 sezon asist-gol istatistikleri tek kelimeyle büyüleyiciydi.

2009/2010 Lyon : 16 gol 5 asist
2008/2009 Lyon : 16 gol 13 asist

http://www.transfermarkt.de/en/michel-bastos/leistungsdaten/spieler_12142.html

Üstüne üstlük Kupa başlamadan yapılan hazırlık maçlarında frikiklerde de topun başın geçtiğini keşfetmiştim. Zimbabwe maçında frikikten 1 gol atmış, Tanzanya maçında da yine bir frikiği direkten dönmüştü. Bu düşüncelerden hareketle Fantezi Futbol Kadromda Maicon yerine Bastos'u tercih ettim.

Bastos Brezilya'nın Dünya Kupası'nda oynadığı 5 maçta da ilk 11 olarak sahaya çıktı. Grup maçlarının üçünde de ve 2.tur maçında 90 dakika sahada kaldı. Sadece Hollanda'ya elendikleri Çeyrek Final maçında 62.dakikada oyundan alındı.

Son 2 sezon istatistikleri ortadaydı. Kupa öncesi son hazırlık kampında oynanan 2 maçta (Zimbabwe, Tanzanya) 1 gol 1 asist yapmıştı ama Kupa boyunca şaşırtıcı bir şekilde tek bir gol ya da asist üretemedi. Aslında genel olarak eleştirmenlerden hep olumlu puanlar aldı ama FF'de maalesef bu olumlu eleştiriler puana dönüşmüyordu. Beni büyük hayalkırıklıklarına uğratması bir yana bir de feragat edip aldığım Maicon 1 gol, 1 asist, 1 de Man Of The Match yapmıştı. Maicon toplamda 36 puan toplarken, Bastos kendisinin ancak yarısına ulaşabilmiş, turnuva sonunda18 puanda kalmıştı. Bir de kadrosuna Maicon'u alan ve düzenlediğimiz Dünya Kupası FF Ligini şampiyon olarak kapatan kardeşimin geçtiği dalgalar ve kaybettiğim iddialar söz konusuydu.

Brezilya - Kuzey Kore : 2-1
Maıcon : 8x2=16 (Man Of The Match)
Mıchel Bastos : 2

Brezılya - Fıldışı Sahıllerı : 3-1
Maıcon : 2
Mıchel Bastos : 2


Brezılya - Portekız : 0-0
Maıcon : 7
Mıchel Bastos : 7


Brezılya - Şılı : 3-0
Maıcon : 10
Mıchel Bastos : 7


Hollanda - Brezılya : 2-1
Maıcon : 1
Mıchel Bastos : 0

Toplam
Maicon : 36
Mıchel Bastos : 18

Dünya Kupası bitti. 1 ay sonra Lyon, Emirates Kupasına katıldı. Kupa bizim tvlerde de canlı verilmekteydi. Bastos Dünya Kupası sonrasındaki ilk resmi maçına çıkıyordu. Özellikle gözlerim onu takip ediyordu zira Kupada boş geçip hiç bir şey yapmamasından sonra gider bu maçlarda kesin birşey yapar diye bir isyana yelken açmayı bekliyordum . Yüzümü kara çıkarmadı sağolsun. Oynadıkları 2 maçı da boş geçmedi. Önce Celtic maçında 1 gol attı, sonra da Milan maçında 1 asist yaptı.

Sonra Fransa Ligi başladı, Bastos ilk maçta gol-asist üretemese de 0-0 biten Monaco maçında clean sheet puanı aldı. Sadece tek bir yarı oyunda kaldığı Caen maçında da takımının attığı 2 golün 1'inin asistini yaptı. Daha sonra geçen hafta Şampiyonlar Liginde ilk maçına çıktı ve clean sheetini 1 gol ile süsledi. Yani geçen sene kaldığı yerden devam ediyor asist-gollere ve yüksek puanlara. Sadece arada 0 gol-0 asistlik bir Dünya Kupası geçirdi, ne tesadüftür ki ben de sırf onun bu dönemine denk geldim !

Fantezi Futbolda böyle bir olgu vardır, çok sık başınıza gelir ya da siz hep kendinizin başına geldiğini sanırsınız da aslında herkese mütemadiyen olmaktadır. Bir adamın sürekli gol-asist yaptığını görürsünüz . Bunun üzerine kadronuza alırsınız hiç bir şey yapamaz o hafta. Sonra bir hafta sonra tekrar alırsınız yine boş çeker oyuncu ve inatla bir daha alırsınız ve yine hüsran. Sonraki hafta artık vazgeçersiniz oyuncuya yeterli şansı verdiğinizi düşünüp. Gider o almadığınız haftada 1 gol-1 asisti çakar ... Murphy Kanunları Fantezi Futbolda da işler her zaman ...

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails